LY2HT - Vidmanto, kelioninis stalas - lagaminas

MANO NAUJASIS, BŪSIMŲ LHFA IŠVYKŲ LAGAMINAS – STALAS

2016-07-30

   Mieli kolegos, radijo bičiuliai,

Šis straipsnelis atsirado vietoje jau senokai paruošto prisiminimų apie LHFA išvykose naudotus aparatus tęsinio. Taip sumakaluoti paskatino mano pažadas greitai jums papasakoti apie paskutinį mano „išradimą“: naujo tipo lagaminą – stalą, kai Dzūkijoje senasis mane eilinį kartą pamaitino nemaloniais rakščiais delnuose.

Į sąskrydį neatvykau, todėl nei M0NKA transiveriuko, nei „Always Ready DX-Pedition Pack“, nei ką tik pabaigto šio naujo lagamino-stalo pademonstruoti negalėjau. Tai – dar viena šio straipsnelio, o ne jau pradėtų prisiminimų tęsinio pasirodymo priežastis greičiau ištesėti pažadą.

Pasiryžusiems net ir tik labai prabėgomis susipažinti su šiuo mano straipsneliu, rekomenduoju pirmiausiai bent akimis permesti fotografijas kelionės į Druskininkėlių AL-50 piliakalnį aprašyme:

http://www.qrz.lt/lhfa/index.php/lt/video-foto-4/172-al-50-druskininkeliai

Tai atlikusieji tesugaiš gal minutę – dvi, bet geriau supras, apie ką pasakojama čia, nesusipainios tarp dviejų lagaminų: to, apie kurį čia rašau ir buvusiojo „žvejo lagaminėlio“, kuris padedamas ant lagamino – stalo.

   Kad LHFA išvykose stalas nėra prabangos, bet būtinasis atributas, tikriausiai įsitikinome visi LHFA aktyvatoriai. Žinoma, galima operuoti prie kelmo, akmens arba transiverį pasidedant ant žemės ir jaustis maždaug „kaip šuo ant girnų.“ Bet be stalo beveik visai neįmanoma apsieti, jei išsiruošiama padirbėti ilgesniam laikui: patogiau dirbti, mažiau pavargstama. „Sveikiau“ ir aparatams negulintiems ant žemės, išliekant sausais, nesuterštais. Nekalbu jau apie operatoriaus komforto pojūtį, kuris turi įtakos ne tik nuotaikai, bet ir rezultatui.

   Iš neskaitlingų fotografijų ekspedicijų aprašymuose matome, jog kai kurie nešasi stalą, kaip atskirą vienetą ir juo naudojasi. Tačiau net ir maži, kelioniniai staliukai kažkiek sveria, užima vietą, kartais jam trūksta dar vienos – trečios rankos, nes tenka neštis anteną, transiverį, akumuliatorių, stiebą, kėdę. Todėl nuo pat LHFA ekspedicijų pradžios nusprendžiau pasigaminti labai paprastą, primityvų lagaminą – stalą, kuriame telpa nemažai būtino inventoriaus, tas inventorius neišsimėto, visada lengvai surandamas, su tokiu lagaminu patogu eiti.

Parvykus į namus, lagaminas – stalas padedamas su visu inventoriumi iki sekančios išvykos.

O prireikus vėl, čiumpi už rankenos, dedi į bagažinę, net netikrindamas, kas yra viduje ir važiuoji...

Taigi, ekspedicijose stalas įgavo dar vieną netikėtą funkciją – lagamino ir puikiai atidirba, kas jam skirta.

Praktikoje toks požiūris labai pasiteisino: aparatai išlieka švarūs, patogu operuoti, su dujinuke išsivirti kavos ir užkąsti, o viską susirinkus ir susidėjus – vėl „už rankenos“ ir važiuoji...

   Žinau, kad būna labai simpatiškų, žvejams skirtų sudedamų kėdučių, galinčių sutilpti į tokį stalą – lagaminą. Deja, panašios kėdutės niekur nesuradau. Tik dabar berašant, pagalvojau: eBay.

Dirbant neilgai, nuo vieno – dviejų piliakalnių visai patogu operuoti stovint. Mano naujasis lagaminas - stalas yra pritaikytas darbui ir sėdint, ir stovint (net ir gulint...). Taigi, kėdę neštis nebūtina.

   Lagamino – stalo darymui nereikia daug laiko, nereikia ypatingų medžiagų, įrankių. Pats darymo – kūrybos procesas gana patrauklus, įdomus..

 

Beveik visas detales turėjau, tereikėjo momento, kada jos „susirinks“ į vieną vietą pirmiausiai galvoje, pagimdydamos idėją o vėlaiu – jau ir pavirs tikrove. Nesudėtinguose tekinimo ir suvirinimo darbuose padėjo brolis Jonas LY3MJ.

   Su naujuoju staliuku LHFA ekspedicijose pabuvoti dar neteko. Jo išbandymai ir fotografavimai buvo atlikti brolio sode.

Kaip pamatysite fotografijose, tokio tipo staliukas gali atlaikyti ne tik lengvą QRP aparatūrą!

Svarbu tik susirasti tvirtą lagaminėlį ar dėžutę, foto ar kitokį trikojį.

Mano garaže gal 15 metų voliojosi lagaminėlis nuo kažkokios nurašytos medicininės paskirties aparatūros: gana gerai išsilaikęs, labai tvirtomis sienelėmis, tinkamo didumo. Pora tvirtų duraliuminio skardos lakštų taip pat turėjau. Teko nusipirkti keletą M6 varžtų, poveržlių ir specialių rankomis prisukamų „peteliškės“ formos veržlių.

 

LS-1

 

Kairėje lagaminas – stalas, apie kurį čia bus pasakojama, o dešinėje – žvejo lagaminėlis, perdirbtas į „Always Ready DX-Pedition Pack“ (visada paruoštą DX išvykų paketą, lagaminėlį). Apie pastarąjį gana detaliai papasakojau kelionės į Druskininkėlių piliakalnį aprašyme,

http://www.qrz.lt/lhfa/index.php/lt/video-foto-4/172-al-50-druskininkeliai

todėl čia jau nebesikartosiu.

 LS-2

 

Du neplonos skardos lakštai, suveržę dugną, neleidžia „stalviršiui“ kraipytis ant trikojo. Primenu, kad šio lagamino sienelės storos, tvirtos, neįlinkstančios. Medinė - fanerinė dėžutė tiktų gal net labiau, bet tokios tiesiog neturėjau. Tik kai jau stalą padariau iš šio lagaminėlio, paskambino vienas radijo bičiulis ir pasiūlė panašių matmenų medinį lagaminėlį. Jei tiks – nereikės nė tų sutvirtinančių skardos lakštų!

 

LS-3

 

Buvusioji kišenė viršutiniame dangtyje panaudota logui pasidėti.

 

LS-4 

 

LS-5 

 

LS-6

 

Tai bene sunkiausiai atliekamas darbas: tenka tekinti, gręžti, sriegti, standžiai užpresuoti.

 

LS-7 

Tą dieną brolis neturėjo tinkamų elektrodų, todėl suvirinimas gana grubokas. Teko padirbėti su dilde, disku.

 LS-8

  LS-9

 

LS-13

 

Lagamino viduje – dar viena plyta.

 

LS-14

 

LS-15

 

Čia krepšelis su bulvėmis ne tik paslenka svorio centrą žemyn, bet ir įtempia tris atramas, todėl trikojo kojelės dar mažiau kliba.

 

LS-10

 

Svarbus stalo ant trijų kojų privalumas – stabilumas nelygioje vietoje (nekliba). „Per tris taškus visada galima nubrėžti tik vieną plokštumą, o per keturis - nelabai tik vieną...“

 

LS-11

 

Stalo aukštis reguliuojamas ištraukiant – sustumiant trikojo kojeles.

 

LS-16

 LS-17

 

LS-18

 

LS-19

 

Šią vasarą dar tikiuosi pabūti keliuose mano nelankytuose piliakalniuose, kur naujasis lagaminas – stalas kartu su “Always Ready DX-Pedition Pack” bus išbandyti realiose lauko sąlygose. Sekantis mano straipsnelis bus pasakojimo apie LHFA išvykose naudotą techniką (jau paskelbto) ir nutrūkusio ties transiveriu “Radio-76”, tęsinys.

Iki malonių QSO jau iš piliakalnių! 73, Vidmantas LY2HT.