"Worked all Lithuania" diplominė programa - Istorija

Dar 1994 metų pabaigoje eteryje pasigirdo kalbos, kad bus LDXG sukurta ištisa radijo mėgėjiška diplominė programa, kuriai vykdyti reikės pravesti mėgėjiškus radijo ryšius su Lietuvoje teritorijoje esančiomis tiek stacionariomis, tiek antžeminėmis mobiliomis radijo stotimis. Bus užskaitomi ryšiai pravesti iš tam tikrų geografinių teritorijų, pavadintų skverais. Pats skveras - teritorija, telpanti į 10 x10 geografinių minučių "rėmus" savo geografine forma artimas trapecijai, nes dėl Žemes formos (jau kuris laikas manoma, atskirais atvejais ir įrodyta - Žemė yra apvali, … :) ) viršutinė kraštinė yra visada trumpesnė už apatinę. Taigi trapecijos formos, 10 x10 geografinių minučių teritorija buvo vykusiai ar nevykusiai pavadinta skveru. 1995 metų sausio 1-ąją diplominė programa startavo. Pavadinimas šiai diplominei programai buvo duotas anglų kalba, kaip ir daugeliui radijo mėgėjiškų diplomų " Worked All Lithuania" - sutrumpinus - "WAL". Diplominės programos autorius ir steigėjas - LDXG narys Saulius Žalnerauskas LY1DR. Dėl "seksualiai" skambančio diplominės programos pavadinimo, vertinio į lietuvių kalbą taip ir nebuvo sukurta.

Oi koks buvo tada pagyvėjimas eteryje. Pirmus porą mėnesių kiekviena radijo stotis pasirodžiusi eteryje buvo tiesiog atakuojama korespondentų. Susidomėjimas buvo didžiulis. Žmonės ieškojo savo gyvenamosios vietos koordinačių, ginčijosi, lygino žemėlapių tikslumą. Per porą mėnesių viskas susidėliojo į vietas ir tik naujai atsiradusi eteryje mėgėjiška stotis kuriam laikui sudrumsdavo ramybę. Aktyviai dirbančių eteryje juk nėra tiek daug. Pasirodė pirmieji diplomuoti "WAL" skverų medžiotojai. Pagal to meto galimybes gana šauniai apipavidalintas ir laminuotas "WAL" diplomas iškart rado kelią į "WAL skverų medžiotojų" kolekcijas. Kiek prastesnės kokybės išleista "WAL įrašų knygelė" ir kopijavimo aparatu padauginti nelabai kokybiški, nors ir gana tikslūs, "WAL žemėlapiai" nesukėlė didelio susidomėjimo užsieniečių tarpe. "Šiltnamio sąlygos užsieniečiams" leido Markui 4Z4KX nuskinti pirmuosius kelių žemesnių klasių diplomų numerius. Lietuviškai puikiai kalbantis Markas per kelias savaites aktyvaus darbo eteryje su LY, pasinaudodamas diplomo sąlygomis, gerokai palengvinančiomis "medžioklę" DX pozicijoje , sukėlė naują susidomėjimo bangą ir tarp LY stočių.

Atsiradus techninėms galimybėms dirbti eteryje 2m diapazone FM iš automobilių, plūstelėjo banga naujų skverų "WAL" diplomų medžiotojų kolekcijose. Daugelis to meto portatyvių 2m diapazono mėgėjiškų stočių buvo mažos galios ir gana brangios, tad didesnio populiarumo tos 2m FM, mažos ir trumpos ekspedicijos nesulaukė. Nors kaip tik pirmosios Biržų radijo klubo mini ekspedicijos vyko 1995 metais Rokiškio, Zarasų, Utenos bei Kupiškio rajonuose 2m diapazone, aktyvuojant skverus ir dirbant iš dviejų vienas nuo kito netoli esančių automobilių.

Apie klubų veiklą pagal "WAL" programą skaitykite atskirose nuorodose. Kiekvienas iš Jūsų, atsiuntęs savo ekspedicijos ar išvykos aprašymą, tapsite "WAL" istorijos kūrėju.

2001 metų rugpjūčio viduryje Giedrius Misiūnas LY2CG sukūrė ir padovanojo "WAL" programai puikią QRB, Azimuto ir "WAL" skverų skaičiavimo kompiuterinę programą - "QRB Skaičiuoklį". Programos pirma oficiali versija 1.12 "WAL", VHF ir HF entuziastams pateikta 2001m. rugsėjo 01d.

Skverai Diplomai Pasiekimai Ekspedicijos Failai Istorija Naujienos