WALMap

pradžiamokslis

 

 

G.Misiūnas, LY2CG, 2006.05.30

 

Pradedant naudoti naują ir dar nepažįstama programą pati sunkiausia būna pirmoji valanda... Ypač tai pajuntame susidūrę su  programą, turtinga įvairiomis pasirinktimis ir nustatymais, gausiomis ir toli gražu ne visada reikalingomis funkcijomis... Ilgi ir sudėtingi aprašymai ("helpai") mažai palengviną programos įsisavinimą: reikia laiko ir kantrybės juos išanalizuoti, o to dažnas mūsų ir neturime. Gana sudėtinga yra ir programa  WALMap - "Dirbta su visa Lietuva", kurią pabandžius dažniausiai nepavyksta iš karto pajusti jos teikiamų patogumų, ir ji neranda pritaikymo Jūsų HAM veikloje...

Todėl pradiniame etape reikia apsiriboti kokiu nors nedideliu uždaviniu, kurį galima spręsti nenagrinėjant visos programos ir jos aprašymų. Savintis WALMap siūlau pradėti bandant ja pasinaudoti kaip realaus laiko darbo žurnalu vasaros savaitgalio WAL ekspedicijose. Suprantama, ši programa ir šiame straipsnyje pateikiami patarimai tiks ne tik keliaujantiems su radijo stotimis ir kompiuteriais, bet ir dirbantiems iš stacionarių darbo vietų.

Tikiuosi, kad WALMap įsisavinimą palengvins didelis skaičius paveikslų, vaizduojančių įvestus duomenis, pasirinktis ir nustatymus.

Pats programos įdiegimas dažniausiai nesukelia problemų, jis, atrodo, yra gana patogus ir greitas. Įdiegimo metu darbalaukyje sukuriama paleidimo nuoroda - piktograma. Jei diegiant nenurodoma kitaip, programa įdiegiama kataloge C:\Program Files\WALMap14.

 

1.  WALMap - elektroninis QSO žurnalas

1.1  Savaitgalio ekspedicija

Aptarkime patį paprasčiausią atveją: ruošiamės dirbti kompiuteriu ir WALMap programa naudosime vietoje laikrodžio ir pieštuko (kompiuterio ir radijo stoties tarpusavio jungties nėra arba ji nenaudojama). 

Paleidus programą pasirodo pradinis programos langas - žemėlapis-schema (1 pav.).

Jame atidarome meniu komandą "Failai" ir pasirenkame "Ekspedicija..." (2 pav.).

Jei programa diegiama pirmą kartą, tai joje dar nėra Jūsų šaukinio, WAL ir WWL skverų kodų. Tokiu atveju atsidaro vienas iš nustatymo langų (3 pav.), kuriame reikia įrašyti savo šaukinį ir WWL. Įrašius WWL automatiškai bus apskaičiuojamas WAL skvero kodas. Jei WWL nežinomas, o žinomas tik WAL, jis įrašomas į "Mano WAL" laukelį. Pakartotinai leidžiant programą šis langas nebeatsidarys, o norint pakeisti ar papildyti įrašus jame, reikės eiti į meniu komandą "Failai>Nustatymai...>Kiti duomenys ir nustatymai".

Atkreikime dėmesį į laiko nustatymą.  Siekiant išvengti painiavos su laiko juostomis, radijo mėgėjų praktikoje QSO žurnalą priimta vesti pasauliniu (UTC) laiku. Jei kompiuterio sisteminis laikrodis eina vietiniu laiku (LST), tai programa automatiškai laiką perskaičiuos į UTC. Tačiau jei kompiuterio laikrodis nustatytas UTC, tokį perskaičiavimą uždrausime pažymėję dešinįjį (UTC) skritulėlį ties žodžiais "Kompiuterio laikas".

  

Mygtuku "Bangų ruožas"  (4 pav., A) galima atsiverti ir susikoreguoti bangų ruožų, kuriuose ruošiamės dirbti, sąrašą. Paspaudus mygtuką "Taikyti"  (4 pav., B) nustatymų langas užsiveria ir atsiveria "Ekspedicijos žurnalo" įvesties langas (5 pav.).  Įvesties lango (kaip ir daugumos Windows sistemos langų) dydis gali būti keičiamas, pasirenkant pageidaujamą matomų įvestų QSO - eilučių skaičių. Visa QSO informacija vedama "Įvesties" eilutėje, atskirus informacijos elementus atskiriant tarpais ("space"). Apatinėje lentelės eilutėje yra reali data ir realus laikas (UTC). Šioje eilutėje tiesiogiai jokie taisymai neleistini, reikalui esant pakeitimai įvedami atnaujinant informaciją įvesties eilutėje. Kitas lentelės eilutes (gelsvąsias) reikalui esant galima taisyti.

   

Meniu juostos komandomis "Moda" ir "Banga" pasirenkame darbo rūšį ir darbo bangų ruožą (6 ir 7 pav.). Darbo rūšis taip pat galima keisti klaviatūros klavišais ALT+M ar ALT+N, o bangų ruožus - klavišais ALT+B ar ALT+V.

Įvesties eilutės pradžioje iš anksto būna raidės "LY", todėl lietuviškam šaukiniui įvesti pakanka įrašyti vieną ar keletą skaitmenų ir raides po jų Šaukinys gali baigtis ir simboliais "/M", "/P","/MM","/AM". Jei  šaukinys bus pradedamas vesti raidėmis "LY" ir eilutės pradžioje susidarys "LYLY...", tai automatiškai bus pataisyta. Įvedus šaukinį ir paspaudus tarpą (SPACE), šaukinys analizuojamas. Jei programa LY vardų bazėje randa korespondento vardą, jį parodo apatiniame kairiajame kampe. Jei šaukinys suprastas, programa siūlo siunčiamą RS  - 59 (8 pav.).

    

Čia galima rinktis: jei dar kartą spausime tarpą, į įvesties lentelę bus įrašytas siunčiamas 59, ir programa pasiūlys priimtąjį RS - 59 (9 pav.).

Tačiau jei prieš tai klaviatūra įvesime kitą siunčiamą RS (tik S ar abu skaičius - RS), bus įvestas kitoks RS (10 pav.).  Analogiškai gali būti sukoreguotas ir įvestas priimtasis RS.

      

 Po to gali būti įvedamas korespondento WAL ir/ar WWL skverų kodai (11 pav.), nors dažnai mobilių stočių operatoriai jais nesidomi ir jų nepriiminėja.  Jei įvesties eilutėje yra abu RS/RST, įvedimo klavišu ENTER QSO gali būti įtraukiamas į žurnalą (12 pav.).

Norint pataisyti dar neįvesto į žurnalą QSO WAL, WWL ar priimtą RS/RST, pakanka dar kartą jį užrašyti įvesties eilutėje, netrinant ten jau esančių įrašų.

Jei registruojamas QSO su kitos šalies radijo mėgėju, jo šaukinys gali būti rašomas šalia raidžių "LY" jų neištrinant. Programa tas raides atmes pati (13 pav.).

      

Kadangi pasitaiko nestandartinių šaukinių, kurie gali būti neatpažinti ar klaidingai pakoreguoti (pvz., 14 pav.), numatyta galimybė įvesti bet kokius šaukinius be korekcijos: jei šaukinio pabaigoje bus įvestas simbolis "/",  visas žodis prieš jį bus laikomas šaukiniu, ir jis bus įvedamas atmetant "/" (15 pav.).

Mobiliosioms stotims gali tekti operatyviai keisti savo WAL ir WWL skverų kodų įrašus. Tam nebūtina eiti į "Nustatymus", bet galima tiesiog pataisyti įrašą laukeliuose "Mano WAL" ir "WWL";  dar patogiau tai padaryti  tuščioje įvesties eilutėje arba kartu su kitais eilinio QSO duomenimis naują kodą įrašyti su simboliu "/" priekyje  (16 ir 17 pav.). Bet kuriuo atveju prieš WAL ar WWL einantis "/" reiškia "mano".

          

Lango apačioje esantis laukelis "Pastaba" leidžia įrašyti į lentelės "Pastabų" stulpelį kokią nors vienkartinę ar nuolat pasikartojančią informaciją (jei jame maža vietos, jį galima padidinti praplečiant visą langą) (18 pav.). Beje, lentelės "Pastabų" stulpelyje bus išsaugoma ir kita  nestandartinė informacija, rasta įvesties eilutėje: korespondento vardas,  QTH ar pan.

Lygiai taip, kaip aprašyta, gali būti įvedami į žurnalą ir CW QSO, tik šiuo atveju vietoje RS bus siūloma ir įvedama triženklės RST vertės.

QSO žurnalas išsaugomas tekstiniais kiekvienos dienos failais (failo pavadinimas - aštuoni datos skaitmenys su plėtiniu ".log") aplanke "...WALMap14\LOGS". Meniu komanda "Failai>Ekspedicijos žurnalo failas..." galima jį atsidaryti peržiūrai (19  ir 20 pav.).

  

Norint QSO žurnalą eksportuoti ADIF formate į kitą žurnalą, reikia vykdyti meniu komandą "Failai>Sukurti ADIF failą" (žr. 21 pav.). Ji atidarys failų dialogo langą (22 pav.), kuriame suraskime norimą aplanką formuojamam ADIF failui bei įrašykime failo pavadinimą. Failas bus kuriamas paspaudus mygtuką "Sukurti"; vėliau jis galės būti įkeltas į kitą, pavyzdžiui, pagrindinį, stoties žurnalą.

   

 

Šią procedūrą būtina atlikti kiekvienos darbo dienos ar net darbo seanso pabaigoje, nes taip apdorojamas tik einamosios dienos QSO žurnalas. To nepadarius laiku, ADIF failą teks sudarinėti arba "atsukus" kompiuterio kalendorių, arba atitinkamai pakeitus žurnalo failo pavadinimą.

Darbas programoje baigiamas ją nutraukiant mygtukais "Uždaryti" ir "Baigti".

 

1.2  WAL varžybos

Paskutinės WALMap versijos (pradedant nuo versijos 1.45) turi įdiegtas papildomas funkcijas, leidžiančias programą naudoti  Lietuvos mobiliųjų-portabiliųjų radijo stočių čempionate. Tuo tikslu "Ekspedicijos" lango meniu juostos komanda įjungiamas varžybų režimas (23 pav.).

      

Jis nuo paprasto "ekspedicijos" režimo pirmiausiai skiriasi tuo, kad įvedant QSO duomenis būtina įvesti korespondento WAL skvero kodą. Šaukinys ir abu RS/RST įvesties eilutėje įrašomi kaip ir anksčiau, tačiau įvedus priimtąjį RS/RST programa pasiūlo WAL kodą. Jei šio korespondento WAL skveras randamas programos WAL duomenų faile arba buvo priimtas ankstesniame QSO, bus jis ir siūlomas, o jei nežinomas - programa pasiūlys "A??" (24 pav.). Pastarąjį būtina pakeisti priimtuoju realiu WAL kodu (25 pav.). Jei korespondentas yra ne Lietuvoje, vietoje WAL kodo bus siūlomos radės "DX" (26 pav.). Neegzistuojančių skverų kodai į žurnalą traukiami prie jų pridedant klaustuką, taškai ir daugikliai už tuos QSO neskaičiuojami.

    

WAL varžybų metu programa tikrina pakartotinius ryšius (dublius) pagal varžybų taisykles: tame pat ture užskaitomas QSO tik kita darbo rūšimi arba vienam ar abiem korespondentams pakeitus savo WAL skverą. Jei įvedus skvero numerį paaiškėja, kad QSO - dublis, lango apačioje pasirodo raudonas kvadratas su raide D (27 pav.), o per kompiuterio garsiakalbį gali būti girdimas įspėjimo signalas. Tada galima rinktis:

1) spausti įvedimo klavišą  ENTER ir įtraukti neužskaitomą QSO į žurnalą,

2) įvesties eilutėje atnaujinti WAL skvero kodą ir  pataisytą įrašą įtraukti į žurnalą įvedimo klavišu,

3) panaikinti visą įvestą šio QSO informaciją; ši funkcija atliekama arba dešinėje įvesties eilutės esančiu klavišu su raudonu kryželiu ( žr. 12 pav.) arba klaviatūros klavišais ALT+Delete ar ALT+W.

Pasibaigus varžyboms ataskaitai sukurti žymime meniu "Failai>Sukurti LYTest failą" (28 pav.).

Atsidariusiame "LYTest" lange (29 pav.) užpildome papildomos informacijos laukus, atsidarę įskaitų sąrašą pasirenkame savo įskaitos grupę, įrašome pastabas ir komentarus. Jeigu ne visi žurnalo QSO yra varžybų laiko intervale, galima pažymėti, kokį QSO numerių  intervalą įtraukti į ataskaitos failą. Tada spaudžiame mygtuką "įtraukti į ataskaitos failą" (30 pav.).

  

Programa suskaičiuoja taškus, užpildydama kraštinį stulpelį  ir "Rezultatų" laukelį virš lentelės (31 pav.). Beje, šioje lentelėje įrašus galima pakoreguoti, tik tada reikia nepamiršti išsaugoti pakeitimus ir perskaičiuoti mygtuku "Perskaičiuoti". Paspaudus mygtuką "Išsaugoti" formuojamas ataskaitos failas, kurio QSO įrašai  pateikiami LYTest formate (nenustebkime - jame nebus ką tik suskaičiuotų taškų už QSO, juos skaičiuos Teisėjų kompiuteris), o lango apačioje matomas kelias į ataskaitos failą ir jo pavadinimas.

   

   

Tuo darbas programoje WALMap gali būti ir baigiamas.

Susiradus ataskaitos failą sisteminėmis Windows priemonėmis naudinga jį peržiūrėti, pavyzdžiui, Užrašinės ("Notepad") programa. Jis turėtų atrodyti maždaug taip, kaip atvaizduota 33 pav. Šiame faile jau reikia vengti taisymų ir dailinimų, nes kai kurie jų gali apsunkinti automatinę failo analizę teisėjavimo programoje. Failas "prikabinamas" prie e-laiško ir išsiunčiamas varžybų organizatoriams.

 

2.  Radijo stoties valdymas WALMap programa

2.1  Siuntimo-priėmimo valdymas (PTT)

WALMap turi gana plačias radijo stoties valdymo galimybes. Jos pirmoje eilėje priklauso nuo interfeiso - elektroninės/elektrinės jungties tarp kompiuterio prievadų ir radijo stoties. Dažniausiai valdymui naudojami COM ir LPT prievadai, kurių jungimo schemos su radijo stotimi yra daugiau ar mažiau standartinės ir randamos kitų programų aprašymuose (pvz., CGLog, TRLog, MixW ir t.t.).

Paprasčiausiu atveju galima kompiuterio klaviatūrą valdyti radijo stoties režimą: perjungti iš siuntimo priėmimui ir atvirkščiai (PTT-"push to talk"). Tuo tikslu meniu komanda "Nustatymai>TRX valdymas..." (34 pav.) atveriame  atitinkamą nustatymų langą (35 pav.) ir jame pasirenkame prievadą, prie kurio prijungtas radijo stoties interfeisas. Dažniausiai naudojama valdymo linija nurodyta laukelyje "PTT", tačiau jei interfeise numatyta kita PTT valdymo linija, ją galima pasirinkti iš atsidaromo sąrašo (36 pav., A).

 

 

Perjungimui TX<>RX gali būti panaudotas koks nors rečiau naudojamas klavišas "mygtuko" režime: paspaudus įjungiamas siuntimas, dar kartą paspaudus  - įjungiamas priėmimas. Jį pasirenkame tame pat lange sąraše "PTT klavišas" (36 pav., B). Beje, tas pats pasirinktas klavišas, paspaustas prieš tai nuspaudus klavišą CTRL, užblokuoja ar atblokuoja PTT valdymą klaviatūra; tai gali būti naudinga siekiant išvengti atsitiktinių siųstuvo įjungimų judant su radijo stotimi automobiliu.

 

Mygtuku "Taikyti" uždarius "Nustatymų" langą lieka patikrinti, kaip pasirinktas klavišas junginėja radijo stoties PTT sistemą.

 

2.2  Radiotelegrafo signalų formavimas

Programoje numatytas Morzės signalų formavimas renkant tekstą kompiuterio klaviatūra ir siųstuvo manipuliavimas jais. Ryšiui su siųstuvu naudojamas tas pats prievadas, kuris buvo pasirinktas PTT valdymui. "TRX valdymo" nustatymų lange laukelyje "CW"  nurodyta dažniausiai tam naudojama linija (36 pav., C), tačiau reikalui esant gali būti pasirinkta ir kita linija. Tada meniu komanda "Nustatymai>CW..." atveriame CW nustatymų langą, kurio kairėje pusėje varnele pažymime "Klaviatūra" (38 pav.). Jei bus pažymėtas langelis "Tonas", CW signalus girdėsime per kompiuterio garsiakalbį pasirinkto dažnio signalu. Pažymėtas laukelis "CW PTT" rodo, kad  CW režime siųstuvas yra valdomas ir PTT linija. Apačioje esanti šliaužtė leidžia pasirinkti pradinį CW greitį.

   

Dirbant CW praverčia iš anksto paruošti siuntimo tekstai, kuriuos galima iškviesti klavišais F1 - F8. Tokius tekstus galima įrašyti "CW Macro" lentelėje (39 pav.). Juose gali būti ir tekstas, kuris įstatomas tik siuntimo metu: šaukiniai, vardas, WAL ir kt. Dinamiškai keičiamo teksto kodas rašomas tarp trikampių  skliaustų "<...>".  Patogiausia jį pasirinkti mygtuku "Komandos" atsidarius sąrašą (40 pav.), kuriame yra ne tik tokio kintamo teksto kodaio, bet ir simboliai, žymintys CW būdingus signalus - AR, BK ir pan. Komanda "<LOGIN>" į eterį neperduodama, jį įtraukia įvedamą QSO į žurnalą, išlaisvindamą įvestį naujam įrašui. Nustatymų langas užveriamas klavišu "Taikyti".

 Įjungus CW darbo rūšį "Ekspedicijos" lange virš įvesties eilutės atsiranda žydra CW perduodamo teksto eilutė (41 pav.).

Žymeklis į šią eilutę ir atgal perkeliamas žymeklio valdymo klavišais "Up" ir "Down" arba pelyte. Jei laikomas nuspaustu klavišas ALT, šiais klavišais galima didinti ir mažinti CW greitį, jis rodomas laukelyje lango dešinėje pusėje.

Pradedant QSO siuntimas įsijungs, kai CW eilutėje bus daugiau negu du simboliai, ir bus siunčiama tol, kol siuntimo eilutėje bus bent vienas simbolis. Staiga nutraukti siuntimą ir išvalyti tekstą iš siuntimo eilutės galima klavišu ESC. Iš anksto paruošti tekstai įkeliami klavišais F1 - F8. Jei šaukinys dar neįvestas, įrašius šaukinį į CW eilutę ir jį perdavus, jis bus automatiškai atpažintas ir įtrauktas į įvesties eilutę ir lentelę.

 

2.3  Radijo stoties darbo rūšies ir dažnio valdymas

Dauguma šiuolaikinių mėgėjiškų radijo stočių turi galimybę valdyti darbo rūšį ir dažnį kompiuterio programomis. Tai vadinamoji CAT (Computer Aided Tranceiver) sistema. Tuo tikslu radijo stotis ir kompiuterio COM prievadas sujungiami specialiu interfeisu (čia netinka praeitame skyriuje minėtas PTT/CW interfeisas).  Ši WALMap versija (v 1.46) turi tokią sistemą, skirtą valdyti ICOM firmos radijo stotis.

 

(Kada nors apie tai parašysiu smulkiau, tai gana ilgas pasakojimas...   - G.M.)