4Z5KY  AM SSB  IMTUVAS SU SINTEZATORIUMI    

            

                                                                  ( ORIGINALAS   http://www.cqham.ru/swl_receiver.htm  4Z5KY SERGEJUS)

                                                                                                  LY2BOK VARIANTAS

 

Imtuvo techninės charakteristikos:

                                                

                                                                                                          Bendras vaizdas

 

                      Taip atrodo pilnai surinktas imtuvas. Korpusas panaudotas nuo  senos CB stoteles. Pavadinimai prie rankenėlių deja ne visur sutampa. Kad negadinti dizaino palikau senus pavadinimus .  Atlenkiama rankenėlė pritaikyta nuo automobilinio imtuvo. Enkoderis ir prietaisiukas  tiko nuo buvusios CB stotelės.

 

                             

 

                                                                                                              

 

                           

                                               Motininė plokštė                                                                                Sintezatoriaus plokštė

              Visos plokštės pagamintos "lazerinio printerio ir lygintuvo " technologija. Papildomai padengtos  lydmetaliu.

 

                                             

                                                                                         Sintezatoriaus schema (su pakeitimais)

     Sintezatoriuje yra keletas pakeitimų . Truputį pakeista GUNo schema. Panaudoti rusiški skaitliukai dėl daliklio. Manau šias mikroschemas lengviau rasti. Na ir pakeistas truputį  GUNo dažnumo perdengimo diapazonas. Tai dėl pirmo tarpinio dažnio pakeitimo.

 

 

 

                    

                                            Sintezatorius  takelių pusė                                                                     Sintezatorius detalių pusė

 

Sintezatorius surinktas pagal vienos kilpos PLL sintezatoriaus schemą su minimaliu perderinimo  100 Hz žingsniu. Čia panaudotas kaip atraminis generatorius DDS sintezatorius AD9835 (kaip pats pigiausias). GUNas surinktas ant tranzistoriaus BF245 ir persiderina su varikapų pagalba 60,8 - 90,7 mHz  dažnumų juostoje.Ant T2 surinktas buferinis stiprintuvas iš kurio išėjimo GUNo signalas paduodamas į emiterinius kartotuvus T3 ir T4. Iš T3 signalas paduodamas į imtuvo maišiklį, o iš T4 į sintezatoriaus daliklį . 

       Pilnas derinimas ir veikimo principas aprašytas anksčiau nurodytame 4Z5KY Sergejaus straipsnelyje.

 

 

                                  

                                          Korpuso montažas                                                                               Sumontuotos plokštės korpuse

 

 

                                                

                                                                            Imtuvo motininės plokštės schema ( su visais pakeitimais)

      Pirma tai, kad pakeistas pirmas tarpinis dažnis (autoriaus 61.925 mHz). Tai padaryta ryšium su tuo, kad nereikėtų  naudoti papildomo kvarcinio generatoriaus 10.245 mHz dažnumui po to išskiriant penktą harmoniką 51.225 mHz  dėl maišiklio. Parinkus pirmą tarpinį dažnumą  

60.7 mHz, atpuolė šio generatoriaus  būtinumas, nes i maišiklį paduodamas iškart  50 mHz dažnumas iš oscilatoriaus esančio sintezatoriaus plokštėja. Šią idėją pasiūlė ir atliko skaičiavimus LY3BD Aleksandras. Nuoširdus ačiū autoriui 4Z5KY Sergejui, kurį paprašius perrašė PIC kontrolerio programą šiam dažnumui. 

      Antra,  trečias TD su filtru 455. Jis pakeistas žymiai kokybiškesniu EMFu 500 3.1 kHz dėl SSB.  Plius panaudotas dar vienas EMFas  dėl AM  su 7,8 kHz juosta.  Jie perjungiami dviejų relių RES-49 pagalba.

       Trečia, tai atsisakyta atraminio kvarco dažnumo keitimo papildomais talpumais (buvusio 455kHz) dabar 500 kHz  dėl USB/LSB.

Tam padariau kvarcinį generatorių su dviem perjungiamais kvarcais dėl USB/LSB , atitinkamai  10.2 mHz ir 11.2 mHz.  Taigi atpuolė  dažnumo paklaida displėjuje  keičiant priėmimo juostas. 

      Vietoje maišiklio mikroschemos DA1  , surinktas miniatiūrinis diodinis maišiklis . Paimtas iš kažkokio automobilinio imtuvo. Tai du miniatiūriniai transformatoriai ir specializuota diodų matrica (matosi nuotraukoje) skirta maišikliams.

       Visi šie pakeitimai neįtakojo atitinkamiems kontūrams. Jie lengvai perdengė pakeistus dažnumus derinimo šerdelėmis.

Filtras 10,7 mHz panaudotas iš senos bulgariškos r/stoties LION-B.

      Nepasiteisino nei viena K174XA10. Išbandžiau visas turėtas aštuonias. 1991 m gamyba. Tik panaudojus TDA1083 , viskas tapo normalu.

Abu EMFai  3,1 ir 7,8 su komutuojančiomis relėmis, sumontuota ant atskiros plokštelės ir į motininę plokštę pajungta su kabeliukais. 

      Autorius visą motininę plokštę numatęs dėl SMD elementų. Mano pateikta plokštė perkonstruota paprastiems elementams. 

  

 

P.S. Detalių numeracija nesutampa su spausdintine plokšte. Braižyta skirtingomis programomis.

 

 

                        

                                                 Surinktas imtuvas iš viršaus                                                               Surinkta motininė plokštė

 

 

                                  

                                                     Priekinė sienelė su displėjumi ir prietaisu                            Valdymo plokštė si PIC kontroleriu

 

                                            

                                                                                                Imtuvo valdymo schema

 

        Valdymo blokelyje panaudotas populiarus PIC16F84A kontroleris ir dviejų eilučių ir šešiolikos vietų displėjus su apšvietimu PRC1602A-SERIES-1.

Pati schema labai paprasta ir nereikalaujanti paaiškinimo. Mygtukai paprasti ir turi atitinkamas paskirtis: MODE / M > VFO  -perjungia imtuvo darbo režimus AM arba SSB, o dirbant su atmintimis nustato dažnumą ir darbo rūšį AM arba SSB iš išrinktos atminties lastelės į einamą VFO.

 Mygtukas MEM įjungia darbo ręžimą su atmintimis. Mygtukas STEP / < MEM> perjungia sintezatoriaus perderinimo žingsnį ratu: 100 Hz – 1kHz – 10kHz – 100 kHz , o darbo metu su atmintimis  perjungia  atminties lasteles   M_0 - M_9 ( irgi ratu).

       LCD displėjuje atvaizduojama: priimamas dažnumas, žingsnis , darbo rūšis, einamas VFO, o režime su atmintimis- atminties lastelės numerį. Įjungiant imtuvą automatiškai įsijungia 14200 dažnumas, SSB darbo režimas,  ir einamas VFO_ A.

            Dar reikia pasakyti, kad pirmą kartą jungiant ( po programavimo PIC16F84A)  PICo EPROM e įrašyta vieni "1"  ir dirbant  su atmintimis dėl korektiško imtuvo darbo, reikia  įrašyti  į atmintis norimus dažnumus anksčiau nurodytu metodu.

 

 

                           

                                         Pilnai surinktas  sintezatorius                                                    Pirmas maišiklis panaudotas iš firminio imtuvo

TD kontūrai 10.7 mHz ir 455 kHz  dažnumui panaudoti firminiai nuo pramoninių imtuvų, todėl duomenys nepublikuojami. Tai galima rasti  

Datasheet на TDA1083

Kontūrai 1 TD 60,7 mHz ir kontūras  50 mHz  dėl signalo kuris ateina iš sintezatoriaus į maišiklį , suvynioti  ant  5 mm karkaso su šerdelėmis nuo radijo stoties "MOTOROLA".  60,7 dažnumui 8 vijos laidas 0,5 mm. Atšaka nuo vidurio. Dažnumui 50 mHz  12 vijų, laidas 0,5, atšaka nuo vidurio.

 GUNo ritė sintezatoriuje bekarkasinė, vidinis diametras 6 mm, 10 vijų  laidas 0,5 mm.Atšaka nuo trečios vijos. Šie duomenys orentaciniai, nes priklauso kokie bus naudojami varikapai ir koks jų skaičius. Visa tai reikės parinkti derinimo metu , kad keičiant valdymo įtampą nuo 1 iki 7 voltų  GUNas  turi perdengti 60,8 - 90,7 mHz dažnumų ruožą.

  Smulkiau apie šio aparato derinimą ir jo įvairių mazgų veikimą  skaitykite   autoriaus  aprašyme adresu:http://www.cqham.ru/swl_receiver.htm

      Čia pateiktos plokštės  sukurtos su LayOUT 5.0v . Paspauskite ant plokštės ir ji Jums atsidarys šioje programoje, jei ji pas Jus suinstaliuota.

                                         

 

                

 

Čia galima parsisiųsti  valdiklio programą 60,7 mHz tarpiniam dažniui dėl PICo  -- ČIA                               

Reikia atminti, kad  aparatas turi standartinį 50 omų įėjimą ir paskaičiuotas  darbui su lauko antena. Naudojant kambarinę arba teleskopinę anteną, dėl imtuvo jautrumo padidinimo pageidautina sumontuoti atskirą kaskadėlį  imtuvo įėjime su ištakos kartotuvu. Tai padės suderinti anteną su žemaomiu imtuvo įėjimu.

 

                                                     

                                                                              Toki kaskadėlį pataria naudoti  Sergejus 4Z5KY

 

P.S. Prašau atleisti už gal būt esamas klaidas kurių gan sunkoka išvengti rašant, braižant, ir t.t. . Būsiu dėkingas už pranešimus apie pastebėtas klaidas. Pakoreguosiu.

 

 Pabaigoje noriu parašyti apie pačio aparato darbą priiminėjant eterį.  Tikrai paliko gerą įspūdį ,kaip tokio lygio imtuvas. Manau , kad patenkins eilinį radijo mėgėją.  Pas mane yra vienas gal daugiau dėl mano kaltės trūkumas. Tai enkoderio rankenėlė (per maža) ir nepatinka kad jaučiasi  rankose enkoderio žingsniukas.   LY3RD jau sau padarė enkoderį (greičiau valkoderį) iš senos kompiuterio pelės, tai ten jau valkoderio sistema , Zodžiu smagiau sukinėti rankenėlę.

 

Kaip skamba priėmimas 80m vakare apie 19val .: Skaneris 80m.

 

Justinas   LY2BOK