SIMETRINIS ANTENOS TIUNERIS

 

 

                                                

 

 

           Čia pasiūlyto anteninio tiunerio schemoje pilnai panaikinti trūkumai kuriuos turi taip vadinami T-tipo (nuosekliai-lygiagrečiai sujungti kondensatoriai) ir kiti suderinamieji įtaisai kurie dirba su simetrinėmis (dvilaidėmis) perdavimo linijomis, kadangi čia jau pačioje schemoje yra simetrinis išėjimas. Nėra jokio simetrinimo transformatoriaus ir tuo pačiu mažiau nuostolių. Taip pat yra galimybė dirbti ir su vienlaide arba  koaksaline perdavimo linija. Įrenginys dirba  - 3.5 ~ 30 MHz diapazone.

    Tikslus suderinimas pasiekiamas šio įrenginio derinimo elementais pagal mažiausią SBK . Reikia pažymėti,kad naudojant šį tiunerį ,realiai priėmimo trakto kokybė ypač pagerėja, nes imtuvo ryšys su antena yra induktyvinis, o ne talpuminis.

   Dėl tos pačios priežasties papildomos harmonikų filtracijos rodiklis taip pat yra žymiai aukštesnis. Tai irgi didelis papildomas naudingas faktorius.  Tiunerio detalės:

     C1- 200pF  galima naudoti seno lempinio imtuvo kintamą kondensatorių.

     C2- po 100 pF  kiekviena sekcija. Prie 200 vatų kondensatoriaus tarpai tarp plokštelių turi būti apie 1,5-2 mm ir nemažesni  kaip 3,2mm  prie 1 kilovato galingumo.

    Mano atveju panaudotų kondensatorių sekcijos yra sujungtos  nuosekliai,tokiu butu stipriai išauga jų pramušimo įtampa.

  Ritės L1, L2, L3a ir L3b bekarkasinės, iš nuogo varinio 1,6 mm storio laido.Vidinis ritės  diametras 63 mm. Atstumas tarp vijų  1,6 mm. Laidas jungiantis L3a ir L3b, eina per  ryšio ričių L1 ir L2 vidurį. L3a ir L3b po 28 vijas, L1 ir L2 po 5 vijas.  Suminis vijų  skaičius – 66.

        Konstruktyviai tai padaryta taip. Imamas organinio stiklo gabalas ir jame sugręžiojamos viena prieš  kitą skylutės atitinkančios  laido diametrą ir ritės diametrą.Tai matosi vienoje iš nuotraukų. Toliau  ritė (jau suvyniota), įsukama į šį karkasą. Lengviau tai padaryti  kai suvyniota ištisinė ritė ir tik kai ji įsukta į karkasą , tada  ją padalinkite į reikiamas 4 dalis ir jas sujunkite pagal schemą. Jungtukas S1 rites L1 ir L2  80 ir 40 m diapazone sujungia nuosekliai  , o 20,15 ir10 m diapazone , lygiagrečiai.

   AD perjungėjas  S2a ir S2b  , tai du geletai ant vienos ašies.  QRO mėgejams tai turi būti  keraminis arba kelių AD relių junginys  tokiam galingumui.

   Atšakos nuo L3a ir L3b nuo ritės krašto pagal diapazonus atitinkamai:

          3,5 MHz  -  nuo   28 vijos.

             7 MHz  -  nuo   16 vijos.

             14 MHz  -  nuo   5 vijos.

              21 MHz  -  nuo   3 vijos.

              28MHz  -  nuo   2 vijos.

Gali prireikti nežymiai pakeisti atšakas  nuo L3a ir L3b jei nebus SBK=1 tarp siųstuvas-tiuneris esant konkrečiam antenos tipui.

    Dvilaidė perdavimo linija prijungiama  prie anteninio tiunerio X-1 ir X-2 gnybtų.  Atšakos C ir D nuo ričių L3a ir L3b.

 

 

           

 

 

                                                 

 

                                                 

                    

                                                 

 

                                                 

 

                                                 

 

                                                 

  

                                                

 

 

                                            

 

 

                                                                                     Prietaiso derinimo eiliškumas

 

         Jeigu transiverio išėjime naudojamas  “P” konturas su dviem reguliuojamais kondensatoriais, išėjimas apkraunamas 50 оmų ekvivalentu ir siųstuvas suderinamas pagal didžiausią AD įtampą  ant ekvivalento.

Prieš tai dar reikia įsitikinti ar  nominali  „P“ kontūro išėjimo varža yra tikrai 50 omų. Po to AD signalas paduodamas į anteninį tiunerį. Kintami talpumai  C1 ir C2  turi būti maksimaliuose talpumuose.  Parenkant  C ir  D atšakas nuo L3а ir L3b ričių, bei keičiant C1 ir C2 talpumus surandami mažiausi  SBK prietaiso parodymai.

 

Informacijos šaltinis:

RDIOLIUBITEL 8/94  (44 pusl.)

 

 

 

                                                                                                          (  Į turinį  )