LHFA - 15-os metų kelias

Kadangi programa paskutiniu metu praktiškai merdi, kilo mintis paieškoti tam priežasčių. Per 15 metų sukaupta ne mažai informacijos, kuri toli gražu, vienokia ar kitokia forma nepatenka į suvestines. Paburkim ne iš "kavos tirščių", o paoperuokim skaičiais.

 Matom, kaip keitėsi mūsų aktyvumas per tuos 15 metų. Matom, kad per surengtą ekspediciją operuojama po du-tris piliakalnius. Daugeliu atveju ir dar daugiau. Ir tai naturalu, nes pradžioje piliakalnių daug, visi nauji... Bet po penkių metų matosi entuziazmo išblėsimas ir 2011 metais programa giliam minimume. Po to, pasikeitus programos menedžeriui, aktyvumas vėl po truputį atsigauna. Vėl matome akyvumo piką ir 2020 metais deja esame ten , kur ir 2010-aisiais. Reiškia ir čia galioja sinuso dėsnis. Jeigu neįvyks stebuklas, tai sekančiais metais toliau keliausim žemyn.

2015 metais buvo organizuota akcija LHFA programai 10 metų. Palaikančių šią idėją buvo. Tas iš karto matosi grafike. Aišku sekančiais metais buvo atsipalaiduota. 2017m. kaip pamenate buvo paskelbti piliakalnių metais. Programa negalėjo likti nuošalyje ir vėl organizavo aktyvumą dviem šaukiniais - LY17PM ir LY17LP.  Deja ši antroji akcija buvo sutikta be didelio entuziazmo. Tą atspindi ir skaičiai grafike. 2018-ais mes dar iš inercijos šiek tiek aktyvūs, bet toliau aktyvumas drąstiškai krenta vėl.

 

Dar vienas grafikas - apie pravestų QSO skaičių. Deja pas mane nėra tikslių duomenų apie pravestus QSO už 2005 - 2012 metus. Kadangi tada aktyvuojant piliakalnį visi darė 20-30 QSO, galima spėti, kiek maždaug tų QSO gaunasi. 2015 metais LHFA - 10 metų, 2017 metais - Lietuvos piliakalnių metai. Tai ir atspindi tuos du ryškesnius pikus. Priedo, nuo 2012 metų / to pradininkas LY3BY /, buvo jau dirbama ir kituose diapazonuose. To pasekoje ir QSO gaudavosi šiek tiek daugiau.

 

Ir dar vienas grafikas, keliantis daug minčių ir verčiantis susimastyti. Iš jo matosi santykis aktyvuotų ir aktyvuotų tik 80m. diapazone piliakalnių. Iki 2011 metų viskas pateisinama, nes veiksmas vyko tik 80m. diapazone, visi virėme savo sultyse ir buvom patenkinti. Iki tol, kol įvyko krizė / programos aktyvumo minimumo /. Ir tada reikėjo ieškoti būdų kaip sudominti platesnį ratą radijo mėgėjų. Tą pirmasis pabandė 2012 metais Vilmantas - LY3BY.  Ir tas pasiteisino. Pro mūsų portabilias stotis nepraeidavo daugelis mėgėjų iš kitų šalių. Tokiu būdu susidomėjimas programa augo. Labai didelį postūmį link to davė ir elektroninis logas, suteikiantis galimybę bet kada pasitikrinti savo pasiekimus.

Reziumuojant, aktyvuotų piliakalnių skaičius tik 80m. yra akivaizdžiai per didelis. Suprantu, kad 0% nepasieksim niekada, bet bent jau 20% siekiamybė turi būti reali. Bus aktyvatorių pradedančių ir bandančių surasti save šioje programoje. Taigi galim palikti tą procentą jiems. Yra buvę daug atvejų, kai su naujais operatoriais piliakalnių programoje dalyvaudavo ir jau patyręs piliakalnistas, bet ir jis apsiribodavo tais pačiais ryšiais 80m. diapazone. Vietoj to, kad parodyti ir kitas darbo spalvas. Dar vienas nemalonus pastebėjimas - jeigu jau pasiryžtame ekspedicijai į labai sunkiai pasiekiamus piliakalnius, tai derėtų atidirbti maksimaliai dėl visų tą dieną prie radijų sėdintiems piliakalnių medžiotojams. Ne vien tik dėl LY-ų. Juk į tokius piliakalnius, kaip rodo praktika, artimiausius bent 10 metų nenuvyks niekas...  Visi skaitydami kelionės aprašymus žavisi, bet panašiam žingsniui nepasirašo.

Čia pateikti skaičiai, kuriuos turiu dar vis sukaupęs per ilgameti darbą su piliakalniais. Labai norint gal galima padaryti daugiau grafikų, bet tam reikia daug laiko. Bent jau iš viso to kas pateikta, pagrindinės tendencijos aiškios. Viskas yra mūsų-jūsų rankose ir galvose. Kokią programą turėsime ateityje, parodys tik laikas.

 

LHFA menedžeris

Petras - LY2KM