UT-33 Rukliai

    Šio sezono atidarymui buvo pasirinktas seniai aktyvuotas, nesunkiai pasiekiamas ir netoli nuo namų esantis piliakalnis.

    Kad pasiekti Ruklių piliakalnį tenka perlipti nemažą kalniuką. Nusileidus į pakalnę atsiveria piliakalnio vaizdas.

Ruklių piliakalnis iš kitos pusės.

    Per patį piliakalnį eina 10kV elektros linija, todėl anteną teko statyti kiek tolėliau. Tikėjausi kad gali būti trukdžiai nuo elektros linijos, bet tiek 80m diapazone tiek aukščiau buvo švaru. Nors bangų sklinimo sąlygos buvo normalios, bet akštesniuose dažniuose korespondentų nebuvo daug. Iš viso pavyko padaryti 59 ryšius. Piliakalnis surandamas nesunkiai, dėl jo iš toli matomos išskirtinės formos, bet nuorodų ar ženklų, rodančių, kad čia piliakalnis, neaptikau. Pats piliakalnis ir aplinkinės nešienaujamos pievos priaugusios jaunų medelių. Dar po dešimtmečio čia tikriausiai jau bus miškas.

 

 UT-96 Gailiešionys

 

 Gailiešionių piliakalnis

 

Gailiešionių piliakalnis kitu rakursu.

   Iki piliakalnio reikėjo paėjėti apie pusę kilometro per ganyklas. Eiti nebuvo sunku, nes žemė lygi, žolė dar maža. Prie pat piliakalnio teka bevardis upeliukas, kurį galima nesunkai peršokti. Vasarą jis greičiausiai išdžiūsta, bet dabar po lietaus jis drėkina pakalnėje esančią klampynę, labai mėgstamą šernų. Pats piliakalnis apaugęs pušimis iš vakarų pusės ir alksniais iš rytų. Piliakalnio viršūnę puošia didelis kadagys.

   Kadangi ryte buvo pastebėtas UTB tropo sklidimas, pasiėmiau 2m teleskopinę anteną. Ir eksperimentas pavyko. Į mano CQ atsiliepė 7 skirtingi korespondentai ir ne vien iš Utenos. Viso 68 ryšiai.

   Piliakalnį surasti šiek tiek problematiška, nes nėra visiškai jokių ženklų, o jis pat slepiasi miške.

 

UT-38 Vitkūnai

 

 

Vitkūnų piliakalnio laiptuotas šlaitas.

Vitkūnų piliakalnis iš pietų pusės.

    Kadangi Vitkūnų piliakalnis yra šalia kelio, jį pasiekti buvo nesunku. Labai užsispyrus galima net privažiuoti per pievą iki paties piliakalnio, bet po lietaus žemė įmirkusi, o ir iš ryto ant žolės esanti rasa į kalną važiuoti automibiliu nepadeda. Todėl automibilį palikęs šalia kelio į piliakalnį užkopiau savo kojomis. Piliakalnio viršūnėje esanti aikštelė prieš metus ar kelis išvalyta nuo krūmų. Kadangi krūmai dar nespėję ataugti puikiai matosi piliakalnio forma ir jį juosiantys laiptuoti šlaitai.

    Po pavykusio UTB eksperimento ant UT-96, buvo pagaminta kompakatiška 4 elementų 2m antena. Taip pat pasiėmiau ir 70cm 7 elementų antemą. Padedant rytiniam tropo padariau 10 ryšių 2m ir 4 ryšius 70cm diapazone.

    Baigęs darbą UTB ir 80m diapazone persijungiau 40m. Kažkodėl niekas nenorėjo atsakyti. Nepadėjo ir dx klasteris. Per 20 min padaręs 3 ryšius pradėjau įtarinėti, kad čia kažkas ne taip. Viskas paaiškėjo, kai pamačiau, kad magenetinis indeksas K=7. Iš viso pavyko padaryti 52 ryšius.

 

 UT-86 Armališkės

 

Armališkių piliakalnis.

Armališkių piliakalnis iš šono.

Panorama atsiverianti nuo Armališkių piliakalnio.

    Armališkių piliakalnį pasiekiau nesunkiai. Jis yra apie 200m nuo keliuko vedančio kažkur tolyn į laukus. Pakabinau dipolį ant piliakalnio šlaite augančių pušų. Pradėjus darbą 80m korespondentų nebuvo daug, nors sklidimo sąlygos atrodė normalios. 40m visai prastai, tačiau 20m pradžiugino korespondentų gausa. Iš viso pavyko padaryti 70 ryšių.

    Piliakalnis nesunkai surandamas ir prieinamas turint GPS. Ženklų jokių nėra. Tačiau taip pasirodė tik iš pradžių. Grįždamas atgal pastebėjau kairėje kelio pusėje trikampę lentelę su užrašu „Armališkių piliakalnis“. Kažkaip ta lentelė nukeliavo puskilometrį nuo piliakalnio į senas, dabar nebenaudojamas, Armališkių kapines.

 

UT-114 Šeimatis

 

Ženklas turintis rodyti, kad čia yra piliakalnis, miško proskynoje.

Šeimaties piliakalnis

     Šį piliakalnį buvau aktyvavęs 80m prieš metus. Kadangi jis yra Aukštaitijos nacionalinio parko teritorijoje, buvo nutarta jį aktyvuoti dar kartą aukštesniuose diapazonuose. Graži aplinka, retas pušynas, netoliese ežeras.

     Dipolį pakabinti pavyko aukštai ant pušų. Didžiausiais akyvumas buvo 20m diapazone, todėl ten praleidau didžią dalį laiko. 40m korespondentų buvo daug tik pačioje pradžioje. Bandžiau ir 15m, bet ten mane išgirdo tik vienas italas. Girdėjosi japonai, bet deja jie manęs negirdėjo. Iš viso 215 ryšių.

  Apie UTB antenas

     Kol kas piliakalnius aktyvuoti aukščiau 80m nėra labai populiaru, jau nekalbant apie UTB. UTB diapazonuose pavyko padaryti nemažai ryšių, daug kas sebėjosi, kad gerai girdisai, kai kas ir pliusų davė. Todėl nutariau parašyti šia tema išsamiau, tikėdamasis kad kas nors susidomės ir pabandys pakartoti mano eksperimentus.

     Nuotraukoje turėtų matytis UTB antenos. Viršuje 2m diapazono 4 elementų antena. Žemiau 7 elemntų 70cm diapazono antena. Viskas sumontuota ant 2m ilgio pagalio.

     2 m diapazono antenos elementai sumontuoti ant 1,3m ilgio medinio pagalio. Tokia antena gaunasi griozdiška ir nepatogi trasportuoti, todėl elementai yra perpjauti per vidurį ir prisukti mažais medvaržčiais. Taip antenos elementas lengvai užlenkiamas kai reikia ją neštis ar sandėliuoti ir atlenkiamas kai reikia anteną naudoti. Pjūvio vietoje galai sujungiami lankstaus laido gabaliuku, taip išlaikant elemento vientisumą ir tuo pačiu leidžiant jam lankstytis. Antena prie vertikalaus pagalio tvirtinama medvaržčiu lygsvaros taške. Ją galima prisukti horizontaliai kaip nuotraukoje, bet galima ir vertikaliai, kas labai naudinga dirbant FM.

     70 cm antena buvo pagaminta po to kai buvo paleisti lietuviški palydovai, o vėliau tiesiog stovėjo nenaudojama. Ir štai po ilgo stovėjimo ji vėl buvo sėkmingai panaudota ant piliakalnio.

     Taigi antenis ūkis gana kuklus, bet kažko didesnio atsinešti ant piliakalnio vienam nelabai ir pavyktų. Bet viską lemia ne antenų dydis, o tinkamai parinktas laikas ir vieta. UTB aktyvavimui reikia rinktis aukštą piliakalnį su gražia į tolį atsiveriančia panorama nuo jo. Pageidautina, kad medžių būtų mažiau ar jų visai nebūtų. Aukštas piliakalnis kompensuoja mažą antenos stiprinimą ir nedidelį jų aukštį virš žemės. Kitas faktorius tai tropo bangų sklidimas. Didesnis ar mažesnis tropo susidaro esant šiltiems ar karštiems orams, aukštam slėgiui, ramiais nevėjuotais rytais.

      Štai ir visos „gudrybės“. Žinoma prie viso to reikia tinkamo transiverio. Aš naudoju FT-857, kuris yra mažas, lengvas, galingas ir turi visus diapazonus.

 

Vaidas LY2HS