Sveiki, mėgėjai gamintis aparatūrą patys, savo rankomis!

Vidmantas LY2HT gerai žinomas Lietuvos radijo mėgėjams. Visi žino ir tai, kad jis puikus gydytojas-neurologas, ir tai, kad jis pirmasis Lietuvoje "atrado" padre Aleksandrą Bendoraitį CP8AL, kad organizavo pirmąją ekspediciją į Bolivijos džiungles ir joje dalyvavo. Bet gal ne visi žino, kad Vidmantas yra vienas iš labiausiai patyrusių radijo mėgėjų-konstruktorių Lietuvoje, kad jis jau daugiau kaip tris dešimtmečius gamina imtuvus, siųstuvus, matavimo prietaisus, kitus mums visiems gerai pažįstamus ir reikalingus įrenginius. Vidmanto konstrukcijos visada pasižymėjo originaliu ir išbaigtu dizainu. Pateikiame naujausią Vidmanto konstrukciją, sukėlusią didelį susidomėjimą, ir jau turinčią pripažinimą.
72/73, Vytas LY2PU

P.S. Dar nespėjus baigti tvarkyti šį puslapį atėjo kito mūsų klubo nario Justino LY2BOK laiškas. Justino Lietuvoje taip pat nereikia niekam pristatinėti, jis tos pačios Vilkaviškio S.Nėries mokyklos auklėtinis kaip ir Vidmantas, jis taip pat labai seniai konstruoja mėgėjišką aparatūrą, o jo aparatūros dizainas neretai konkuruoja su profesionalių dizainerių kūryba. Justino laiškelį ir nuotraukas rasite tuoj pat po Vidmanto straipsnio pabaigos.

P.P.S. Vidmanto atsakymus į dažnai užduodamus klausimus, gautus vėliau, patalpinau po originalaus Vidmanto straipsnio.


Pastaba: Puslapis dar tik pradėtas, bus daug pakeitimų ir papildymų. Atsiprašau...




APIE "KIŠENINĮ" 80 m SSB TRANSIVERĮ

Šį savo gaminį pavadinau "0,003 kW 80 m SSB TRANSCEIVER"

Jau gal 3 savaitės mėgaujuosi mažučiu, "kišeninės" klasės 80 m SSB transiveriu. Atrodo, kad juo susidomėjo ir kiti LY-kai: skambina telefonu ar tiesiog QSO metu teiraujasi įvairiais klausimais: apie detales, schemą, derinimą, kainas. Šis nedidutis (2,5x10x12 cm) aparatėlis - mano 2004 m "bestseleris". Bet tai - ne mano konstrukcija. Dėkingas esu KD1JV, Steve, sukūrusiam šį aparatą. Aš tik pakartojau, medžiagą radęs interneto labirintuose. Pasidalinti šiuo nuotykiu su kitais Lietuvos radijo mėgėjais paskatino minėtasis domėjimasis, o taip pat LY2BYW, LY2PU. Vytas, didelis QRP entuziastas, labai mielai konsultavo neaiškiais techniniais klausimais, nuoširdžiai pergyveno, kad neužmesčiau nebaigtos konstrukcijos.
Aparatuką, nustebinusį savo paprastumu, lengvu suderinimu, pakankamos kokybės SSB signalu, gana gerų savybių imtuvo traktu bei pigumu, padariau maždaug per mėnesį, ligos metu. Jau iš anksčiau turėjau kvarciukus, dvi SA612, LM358N ir ŽDS LM 386N-1 mikroschemas, AMIDON firmos žiedelių, keletą IRF510 tranzistorių. Aptikęs internete schemą ir nusipirkęs tris 74 serijos mikroschemas, iš karto kibau į darbą: ranka nusipiešiau ir išėsdinau plokštę, svyniojau rites. Sumontavus - jokių žymesnių nuotykių nebuvo. Derinau su savo darbo dviejų tonų generatoriumi, oscilografu ir testeriu. Imtuvas pradėjo veikti iš karto, tik ošimas, prijungus anteną buvo didokas, o Tx režime negavau autoriaus žadėtų 5 w (apie priemones prašau žr. žemiau).
Svajojau tiesiog su plokšte, gulinčia ant ant stalo, dar neįdėjus jos į dėžutę, bent simboliškai sudalyvauti Lietuvos pirmenybėse, tačiau pritūkau kelių valandų, nes netikėtai teko susiremontuoti iš rūsio atsitemptą oscilografą. Suderinau tik testo dienos vakare. Prijungiau anteną ir, išgirdęs du beplepančius LY - kus, pora kartų "pabrekavau" greičiau juokaudamas, nei rimtai. Mano nuostabai - išgirdo, davė 59+ raportą vakarinėje 80 m eterio "košėje"!
Iki šiol tebestebina galimybė su 3 vatais ir 3,9 MHz dažnyje rezonuojančiu dipoliu, kabančiu tarp daugiaaukščių gelžbetonio namų, daryti ryšius su Pavolgiu, Krasnodaro sritimi, Ukraina, Vakarų Europa, Skandinavijos kraštais, LY-kais, kt.
Paprastai girdimi maždaug tokie tipiniai komentarai: "Signalo kokybė labai gera...", "Matomai, šiandien labai geros praėjimo sąlygos leidžiančios taip gerai girdėti 3 vatus triukšmuose... " ...tikriausiai, labai gera jūsų antena..."
Apie savo antenos gerumą jau rašiau, o toks geras praėjimas 80 metrų diapozone tęsiasi jau 3 savaitės, atrodo, kad toks jis ir išliks, hi...
Nebūtina būti neurologu, kad suprastum 10 - 100 kartų galingesniu aparatu dirbančio kolegos psichologiją pačiam sau nuraminti... Dažnas paprasčiausiai netiki mano deklaruojamu galingumu. Tačiau QRP signalą išgirsti tikrai nėra lengva. Padeda geri aparatai, antenos, svarbiausia - operatoriaus patyrimas.
Jau yra nemažai Lievos radijo mėgėjų, mačiusių aparato schemą.
Tačiau panagrinėję ją, kai kurie LY-ai nusivilia nematytomis, negirdėtomis detalėmis, vadindami jas "importinėmis" (suprask - nerusiškos!). Tai gana galingas psichologinis barjeras, jis įsišaknijęs labai giliai, jei jau rusiškos detalės - ne importas...
Dėl šio psichologinio barjero dažnas iš karto atmeta galimybę konstrukciją pakartoti, nustojęs toliau ja pasidomėti...
Tuo tarpu, visos detalės ganėtinai pigios, jų yra parduotuvėse, tik SA612 (NE602) reikia užsisakyti. Daugelyje didesnių miestų yra "Lemona", "Spikare", "Evita" ar kt parduotuvių filialai. Užsakymo laukti tenka 1 sav.- 1 mėn.
Transiveriuko kaina apie 40 - 45 Lt. Tiek man kainavo visos užsakomos ir perkamos detalės. Kiekvienas LY-as apie aparato pigumą ar brangumą tesprendžia individualiai pagal savo kišenę. Čia rasite tų kol kas LY padangėje neitin populiarių detalių kainas ir adresus. Labai norintiems pasigaminti šį aparatą, gal galėsiu padėti praktiškais patarimais, kai kuriomis detalėmis, ko gero - ir pagaminta spausdinta "motinine" plokšte prieinama kaina. Plokštės takelių vaizdą kompiuteriu paruošė brolis Jonas LY3NMJ, jau gaminantis analogišką transiverį. Jis laukia užsakytų SA612. O aš noriu paruošti ir pagaminti plokštę šio transiveriuko SMD varijantui, tačiau dėl pastarosios niekuo neįsipareigoju, nes man gali pritrūkti laiko ir "parako".

Transiverio originalų aprašymą ir schemą lengvai rasite internete:
kd1jv per Google. Tuomet pasirinkime ieškoti (fairly) simple ssb rig with PTT Arba iš karto Google (fairly) simple ssb
Mano pakartotą, dar nebaigtą apipavidalinti KD1JV konstrukciją galite pamatyti čia įdėtose fotografijose (tnx LY2PU ir LY2BOK).
Teigiamus mano atsiliepimus, keletą klausimų, komentarus ir fotografijas nusiųsiu konstrukcijos autoriui, kartu su padėka už labai vykusią konstrukciją.
Pateikiu laisvą KD1JD straipsnio vertimą iš anglų kalbos.

GANĖTINAI PAPRASTAS SSB APARATAS SU PTT
(FAIRLY SIMPLE SSB RIG WITH PTT KD1JD, Steve)

Šis aparatas yra WA7JHZ sukurto transiverio http://qrp.pops.net/idaho.htm tobulesnė modifikacija. Pirmtake buvo naudojamas mechaninis jungiklis kvarcinio filtro perjungimui tarp SA612 mikroschemų įėjimų / išėjimų, o taip pat ir antenai bei Tx / Rx maitinimams komutuoti. Komutavimui panaudojus mikroschemą, tapo kiek sudėtingiau, bet sumažėjo gamybos kaštai ir liko laisvos vietos. Plius - tapo lengviau dirbti eteryje, naudojant PTT.

Kvarciniam filtrui tarp SA612 įėjimų ir išėjimų komutuoti, aš panaudojau 74HC4053. Šią idėją aš jau seniai brandinau, o proga atsirado šioje schemoje. Rezultatu esu patenkintas, nes pavestą darbą mikroschema atlieka tiesiog puikiai.

Dar pridėjau mikrofono stiprinimo reguliatorių. Jei naudojate garsiakalbį-mikrofoną (speaker mic), pvz., nuo nešiojamo 2 m aparatėlio, esant rezistoriui nuosekliai su mikrofonu (R6), gali būti mažokas signalo lygis, lyginant su paprastu elektretiniu mikrofonu. Reguliatoriumi galima nustatyti reikiamą signalo lygį.

Originaliame WA7JHZ aparate nėra galios stiprintuvėlio. Yra tik 250 mW draiveris. Aš pridėjau paprastą PA su IRF510 (MOSFET tranzistorius). Gavau 5 ar daugiau W 80 metrų diapozone. Pakeistas ir draiveris, išėjimo grandinė (40 m versijai geriau stiprins, kai su R16 lygiagrečiai prijungta 470 pF).

Schemoje pavaizduota 80 m versija, bet nėra kliūčių ir kitiems diapozonams. Kai kurios reikšmės 40 m versijai randamos prie schemos. Žinotina, kad IRF510 tranzistorius kiek prasčiau dirba aukščiau 14 MHz. Kadangi šis aparatas dirba su LSB filtru, todėl USB atveju aukštesniuose diapozonuose teks naudoti VFO dažnį, tinkamą viršutinei juostai. Kituose diapozonuose gali tekti panaudoti dvigubą, perderinamą Tx filtrą.
Pastaba: 40 m versijoje, tarpinis dažnis geriau būtų 11,0592 MHz, nei 9 MHz. Bus lengviau VFO derinti 3,76 -3,91 MHz ir harmonikų bus mažiau (JAV 40 m diapozonas yra platesnis, - LY2HT).
KVARCINIŲ REZONATORIŲ PARINKIMAS
Skirtingai nuo CW aparato, labai kruopščiai parinkti kristalus tokiam kaip šis SSB aparatui nėra labai svarbu. Kvarcinius rezonatorius iš viso galite nerankioti, bet jei turite galimybę, bandykite atrinkti kvarcus, besiskiriančius ne daugiau 100 Hz. Geriau, kai kvarcai yra tos pačios serijos, vieno ir to paties gamintojo.
IMTUVO STIPRINTUVAS IR Tx/Rx
Rx stiprintuve panaudotas mažatriukšmis 2N5088, bet galima dėti ir paprastą 2N3604. Imtuve įėjimo grandinės neperderinamos, yra tik nuosekli, rezonuojanti Tx/Rx grandinėlė. Gal tai ir nėra labai gera idėja. Galima bandyti lygiagrečiai C44 prijungti trimeriuką. Intermoduliaciniai triukšmai gali būti 40 m versijoje. Tx ręžime priešįtampis uždaro Q6 Rx stiprintuvui. Taip apsaugomas ir SA612 įėjimas nuo Tx signalo.
VFO apsieita be egzotinių detalių. Hartley generatorius dirba keturiskart aukštesniame dažnyje, o toliau sekanti 74HC74 tą dažnį puikiai padalina iš 4. Tokiu būdu lengvai pasiekiamas pakankamas VFO perdengimas ir stabilumas be jokio varikapo, tik su dviem paprastais lygintuviniais diodais 1N4004, juos maitinant nedidele įtampa. VFO ričių duomenų shemoje nėra (prašau žr. mano komentarus,-LY2HT). Paprastam E klasės stiprintuvui, dirbančiam tiesiai nuo VFO, signalą galima paduoti tiesiai iš 74HC74. Bet analoginiam SA612 maišikliui reikia jį nufiltruoti ir atstayti amplitudę.Tai atlieka nuoseklus, rezonuojantis L1C8 filtras. Jis turi rezonuoti VFO dažniui, būdamas apie 1 k reaktyvumo. Tuomet parenkamas C9, suformuojant juostinį filtrą. Jei reikia - pridedamas ateniuatorius, nustatytam maišiklio SA612 1 V p-p lygiui gauti.
KONSTRUKCIJA
Naudojama dvigubai folguota plokštė. Viršuje, iš detalių pusės paliekamas ištisinis folgos sluoksnis. Skylutės detalėms šiame sluoksnyje iš viršaus negiliai įgręžiamos didesnio diametro grąžteliu taip, kad detalių kojelės nesiliestų prie "žemės". U3, U4 ir U5 "žemės" kojelės prilituotinos ir prie viršutinio folgos sluoksnio. Taškai nuo A iki A, nuo B iki B ir nuo C iki C sujungiami laidais. Tas pat ir su + 6 V: laidai į U3, U4, ir U5. Tarpusavyje laidais sujungiama ir 12 V šyna. Dar yra vienas trumpiklis tarp U5 5 ir 13 kojelių. Viršutiniai ir apatiniai "žemės" folgos sluoksniai sujugiami, kiaurai pragręžtose skylutėse daugybėje plokštės vietų.
DERINIMAS
Idealu turėti signalų generatorių ir oscilografą. Dar neprijungus maitinimo, V3 nustatomas taip, kad pastovi įtampa R18 ir C31 jungimosi taške būtų lygi 0. Pradžioje, vietoje mikrofono prijungiamas 10 k rezistorius. Tokiu būdu pereinama į Tx ręžimą. Pirmiausia Tx režime nustatomas IRF510 priešįtampis: maitinimo grandinėje įjungiamas miliampermetras, užfiksuojama srovė, kol dar nėra priešįtampio IFR510 tranzistoriui ir ramybės srovė per jį neteka. Laikinai prilituojamas 50 omų rezistorius siųstuvo išėjime. Toliau, labai pamažu didinant priešįtampį su V3 potenciometru, pasiekiamas srovės prieauglis 5 mA. Nesistengti šią srovę viršyti, nes galinis tranzistorius Q5 labai kais. Šį darbelį atlikus, reikia paduoti 1 kHz toną ant 10 k rezistoriaus, esančio vietoje mikrofono. Tereikia mažo signalo lygio - apie 100 mV p-p. Ant 50 antenos ekvivalento, stebint signalą oscilografu, pareguliuojamas T1 maksimaliam RF signalui. Tikriausiai teks pareguliuoti ir BFO trimeriuką, kad 1 kHz signalas gerai praeitų pro kvarcinį filtrą. Dabar, keičiant signalų generatoriaus dažnį tarp 300 Hz ir 3 kHz bei stebint oscilografą, su C6 pasiekiamas įmanomai tolygus išėjimo signalo lygis. Jei neturite signalų generatoriaus ar oscilografo, teks prisijungti mikrofoną ir švilpti į jį įvairiais tonais, kartu derinant T1. Paskui, pasiklausant kitu SSB aparatu, kai ant abiejų aparatų antenų lizdų prijungti 50 ekvivalentai, derinti su C6, kol pasiekiamas geras tonas.

Tiek buvo svarbiausių minčių KD1JV straipsnyje.


LY2HT KOMENTARAI
Pakeitimai schemoje:
Jų nebuvo daug.
Priėmimo metu buvusį gana didelį triukšmą, pasirodo keldavo Q6 (naudojau 2N3904) ir U4. Pastaroji buvo perkrauta ateinančiu iš Q6 signalu.
C4 pakeitus į 1000 pF ir U4 1 kojelę įžeminus per 680 pF kondensatorių, reikalai pagerėjo iš esmės. Triukšmas dar labiau sumažėjo, R21 100 pakeitus į 1 k .
Tx ręžime gal dėl netiksliai padaryto T1, nepavykdavo pasiekti net 1 W, matuojant ant antenos ekvivalento.
Tarp C20 ir Q4 bazės C20 idėtas monolitinis stiprintuvas MAR-1, C46 talpumas padidintas iki 0,01, pakeistas į 2N2222 tranzistorius Q4. Galingumas išaugo iki 3 W (output).
Vietoje autoriaus siūlyto 100 k , 10 apsisukimų potenciometro panaudojau tokį pat 50 k . Galima naudoti 10 -100 k , gal net lengviau prieinamą - 5 k .
Tarp C42 ir L3 įdėjau diapozoninį filtrą. Pagerėjo imtuvo selektyvumas, dar labiau sumažėjo ošimas. Šio filtro ritėms naudojau T25-2 toroidus, mikro (SMD) trimeriukus ir pastovius SMD kondensatoriukus, R22 ir R23 perkėliau į plokštės apačią , nes viršuje ankštoka šį pakeitimą atlikti.
Vietoje sunkiai gaunamų mažos skverbties toroidų ir SMD labai tiks paprastos ekranuotos ritelės su šerdelėmis ir paprasti 390 - 430 pF kondensatoriai, išgaunat ištęstos M formos rezonansą surištuose kontūruose.

Verta pabandyti:
Tiksliau pagaminti T1, įdėti Rx ateniuatorių. Vietoje IRF 510 panaudojus IRFZ46N tikėtinas žymus atiduodamo Tx galingumo padidėjimas.
Įdėti PA0KSB VFO dažnio stabilizatorių prie jau padaryto pagal KD1JV VFO.

Kai kurie patikslinimai, autoriaus nepateikti duomenys:
VFO L1 suvyniota ant T37-2 (raudono) žiedo: 38 vijos. C8 sudarytas iš 280 pF ir lygiagrečiai prijungto 60 pF trimeriuko. C9 apie 760 pF. VFO išėjime L1 ir C9 jungimosi taške gauta graži sinusoidė (1,5 V p-p). VFO T1 suvyniotas ant didesnio ir geriau tinkamo aukštesniems VFO dažniams T44-6 (geltono) žiedo. Pirminėje apvijoje yra 14 vijų, antrinėje - 3. Vijų skaičių pataikiau atsitiktinai, iš karto. VFO Hartley generatoriui (pirmasis tranzistorius) panaudojau rusišką KP306E. Jau seniau patyriau, kad "metaliniai" rusiški lauko tranzistoriai stabilesni ir VFO reikmėms tinka geriau. Buferiui tiks tai pat rusiškas KT312 ar net KT315.
Vietoje 9 MHz kvarcinių rezonatorių labai sėkmingai panaudojau 8,86723 rezonatorius, jų nerinkdamas. Taip pat neteko rinkti ir filtro kondensatorių nominalų (visi po 33 pF). "Atraminio" - BFO kvarcinis rezonatorius - tokio pat dažnio, kaip filtre. Jo dažnis aukšyn pastumiamas su trimeriuku C6. Taigi, kvarcinio filtro derinti SSB reikmėms, kaip teigė ir KD1JV - nereikėjo. Kvarcinis filtras suformuotas be jokio korpuso: kvarcai, kondensatoriai, kaip ir kt. detalės atvirai stovi plokštėje.
"Galios" stiprintuvo tranzistoriui, dirbant 3-5 W galingumu, radiatoriaus nereikia.
Montažinėje schemoje klaidingai nurodyta R11. Turi būti R21. U3 padėtis neteisinga: ją reikia apsukti 180 laipsnių.
VFO mikroschemos 14 kojelę sujungti su maitinimo pliusu. Schemoje ji klaidingai "kabo". Yra dar keletas detalių numerių neatitikimų montažinėje schemoje, bet apie juos jau pamiršau. Patys lengvai aptiksite.

Apie kai kurias detales:

DETALĖ Kaina Lt/1 vnt. Parduotuvė Rus. pakaitalas Pastabos
SA612 arba NE602 6 - 8 Lemona, Spikare - Užsakoma, 1-4 sav
LM386 1-1.5 t.p. , Evita - Be problemų
74HC74 Apie 1 Evita, Spikare - -
74HC4053 Apie 1,5 Evita, Spikare (?) -
LM358 1-2 (?) Visose (?) -
78L05, 78L06 1,5 Praktiškai visose (?) -
2N3819 1,5 Praktiškai visose KP303E, KP307 -
2N3904 0.4-0.5 Praktiškai visose KT312, KT315 n-p
2N3906 0.4-0.5 Praktiškai visose KT361 ar pan. p-n
2N5088 Nesukti galvos, tinka 2N3904, KT368, KT312, net KT315 n-p AD mažatriukšmis
IRF510 1,5 Lemona - Tik IR gamybos!
Kvarcai 1,8-2 Praktiškai visose - Visi vienos serijos
VFO potenciometras. - "Rūsys" Kaune,Evitos rūsys, Linos elektronika - 1-5-100 k , 10-20 apsisukim.
1N4148 Apie 0,25 Praktiškai visose KD521, KD522 Si
1N4731A Apie 0,5 Praktiškai visose Bet koks 4,3-5.3 V stabilitronas
L3 18 uH 0,5 - 0,7 Spikare 18 uH droselis -
T1 42iF224 ? - - Pasidaryk pats
5% tiksl. kondensat. 0.15 - 0.25 Tik Evita Kontūrams, kv. filtrui, mažučiai, NPO kl.
FT37-43 fer. žiedai - Evita (rus.pakaitalai) 400 -1000 NN T2 , T3 (T3 didesnis)
T37-2 žiedai ? - 10-50 VČ (!) rus. Iduktyvumas 2 uH
MAR-1 (monolit. AD stiprintuvas) - Reikia gal tik mano konstrukcijai

Kaip garsiakalbį ir kartu mikrofoną naudoju "Alinco" mažutį ir labai tinkantį speaker mic. Tiks bet koks apie 0,5 - 1 W 8 garsiakalbis (gerai "groja" kompiuterio kolonėlė), bet koks elektretinis mikrofonas arba kompiuterinė garnitūra.
Nereikėtų išsigąsti dėl T1 (42iF224 Mouser firmos): paprasčiausias kontūras, jį galima pasidaryti pačiam. Štai jo duomenys, rasti internete:
centrinis dažnis 10,7 MHz. Pirminės impedansas 15 k , antrinės impedansas 300 . Pirminėje 430 pF vidinis kondensatorius ir 47 pF išorinis. Neapkrauto Q apie 85. Induktyvumai: pirminės 4,7 uH @ 7.96 MHz; antrinės - 0.18 @ 25,2 MHz. Vijos: pirminėje 17, antrinėje 2 vijos. (atrodo, padariau klaidą, antrinei padidindamas iki 5 vijų!). Vyniojau ant mikroskopinio karkasiuko nuo vakarietiškos radijos.

L1/L2 galinio Q5 išėjimo grandinėje vyniojau ant autoriaus rekomenduotų T37-2 AMIDON firmos žiedelių, padengtų teflonu, su suapvalintomis, neaštriomis briaunomis. Šeduvoje Hamfesto metu juos, o taip pat ir T44-6 bei MAR-1 bandžiau pardavinėti, bet paklausos nebuvo. Kas jų neturi, - galės naudoti prastesnius, deficitinius rusiškus 10 - 20 skverbties žiedelius, parenkant vijų skaičių 2uH induktyvumui (80 m variantui). Laido storis ant T37-2 - nesvarbus faktorius 2 uH induktyvumui gauti (0,3 - 0,4 mm diametro telpa optimaliai, paliekant 1/3 žiedo be apvijų - pradžią toli nuo galo).
T37 reiškia, kad toroido žiedo išorinis diametras yra 0,37 colio, o T44 - 0,44 colio. Skaičius po brūkšnio, o taip pat ir spalva - sutartinis skverbties žymėjimas. Formulė induktyvumui, priklausomai nuo vijų skaičiaus ir konst. AL apskaičiuoti: uH= (AL x W2) : 1000, kur W-vijų sk., AL dėl T37-2 = 4. Iš formulės rasite ir reikiamą vijų sk. norimam induktyvumui. Rusiškiems VČ žiedams ši formulė netinka.

VFO 10-ties apsisukimų potenciometrą galima pakeisti nedideliu kintamu kondensatoriumi, prijungtu nuosekliai su parenkamu pastovaus talpio kondensatoriumi.
Tas potenciometras - gal sunkiausiai prieinama dalis. Apie 100 vnt. 1 kiloomo nominalo 10 apsisukim. dar yra Evitos rūsyje. Toks nominalas tinkamas, bet teks parinkti į varikapą einatį rezistorių (padidinti). Spikareje galima užsisakyti 50 k. už maždaug 20 Lt.
Korpusui panaudojau sugedusio telefoninio modemo diuraliumininę, stačiakampio vamzdžio formos dėžutę. Ją skersai perpjovęs pusiau, gavau dvi elegant tipo korpusiukus. Plokštė į korpusą įkišama, kaip stalčius. Labai tiks sugedusios CB automobilinės stotelės korpusas, apie ½ jo nupjovus.
Priimant aparato valgoma srovė 40-75 mA, priklausomai nuo garso reguliatoriaus padėties. O to garso - pilnas kambarys! Siuntimo režime srovė apie 0,7 A.

Tranzistorių, stabilizatorių elektrodų "topografinė anatomija"


Pilnai išbandęs šį transiveriuką, darysiu jam labai pigų, paprastą ir efektyvų "push-pull", liet. stumtraukio tipo 0,02 - 0,06 kW vieno laipsnio galios stiprintuvą, kuriam įsiūbuoti pakanka 1 W. Spinduliuojamas galingumas priklauso nuo maitinimo įtampos (13,8 - 28 V). Visas detales stiprintuvui jau turiu.
Jo detalių kaina - apie 15 Lt, įskaitant relę, feromagnetines medžiagas ir du galios tranzistorius, laisvai perkamus anksčiau minėtose parduotuvėse. 1 išgauto vato kaina tik 25 ct!
Jei bus besidominčių, paskelbsiu visą medžiagą apie tokį stiprintuvą. Jei kas žino pigesnį PA, Vakaruose naudojamą net prie Yaesu FT817, - galėsim lažintis!
Komplektą mikrotransiveris + galios stiprintuvas žadu panaudoti darbui iš sodo, kelionėse su automobiline antena (mobile režime) dėl WAL diplomo ir pan. Entuziastai tokią aparatūrą gali naudoti kelionėse dviračiais ar pėsčiomis, nekalbant apie darbą iš namų.

Linkėdamas geros sveikatos, gerų kūrybinių minčių, nuoširdžiai,-
Vidmantas LY2HT
Elektrėnai
Tel.: 8 650 70025.
E mail: ly2ht@hotmail.com



.



Žemiau esantys brėžiniai - Jono Mickevičiaus LY3NMJ indėlis į bendrą projektą



ATSAKYMAI Į TIPINIUS KLAUSIMUS, PAPILDYMAI

1. Ar teisingai VFO brėžinyje prijungta U1?
14- tą mikroschemos kojelę reikia prijungti prie "+" maitinimo, pvz., prie 13-os kojelės.
2. Kokie VFO ričių vyniojimo, generatoriaus talpumų duomenys?
Autorius jų nepateikė.
T1 aš (LY2HT) vyniojau ant T44-6 (geltono) Amidon* žiedo: pirminė 14 vijų, antrinė 3 vijos.
C1 sudaro: 40 pF paderinimo kondensatorius + 20-30 pf pastovaus talpumo kondensatorius. Tikriausiai, teks parinkti šio kondensatoriaus temperatūrinį koeficientą. Man teko dėti raudoną apie 80% ir pilką apie 20% nuo bendro talpumo.
L1 ritei naudojau T37-2 žiedą. Jai dar geriau tiks nedeficitinė ekranuota ritė su karkasu bei paderinimo šerdele.
* Vakariečiai geltonuosius žiedus VFO reikmėms vartoja nesusimąstydami dėl būsimų temperatūrinių dreifų: geltonųjų žiedų šerdies medžiaga VFO yra gana priimtina, nes gerai nedidelis temperatūrinis dreifas į AD pusę, lengvai kompensuojamas. Tokių ričių labai aukšta kokybė Q priduoda generatoriui kitų papildomų grožybių.
3. Kaip suderinti VFO išėjimo kontūrus?
Konturą C8 L1 C9 suderinau taip: pirmiausia VFO dažniui apytiksliai 5 Mhz suderinau dar neįlituotus C8 L1. Vietoje C8 laikinai lygiagrečiai L1 prijungiamas graduotas apie 1000 pF kintamo talpumo kondensatorius, abi detalės padėtos ant stalo. Jei ritė su šerdele, ji turėtų būti maždaug vidurinėje padėtyje. Naudojau GDO (dipmetrą, rusiškai - geterodinyj izmeritel rezonansa - GIR, liet. - heterodininis rezonanso matuoklis?), nustatytą 5 Mhz. Sukant sugraduoto kintamo talpumo kondensatoriaus rankenėlę, pasiekiamas rezonansas 5 Mhz, pagal graduoto kintamo talpumo kondensatoriaus parodymus, surandamas reikalingas C8 talpumas. Aišku, galima pasinaudoti ir signalų generatoriumi su oscilografu ar lempiniu voltmetru, o vietoje graduoto kint. kondensatoriaus naudoti įvairius pastovaus talpio kondensatorius, juos parenkant. Suderinus, įmontuojama ritė L1 ir C8, taip, kaip schemoje parodyta - jau lygiagrečiai vienas kitam. Tiksliau rezonansui priderinama su rites šerdele. Dabar graduotas kintamo talpumo kondensatorius prijungiamas jau vietoje C9, įjungamas VFO maitinimas ir sukant kondensatoriaus rankenėlę, gaunama taisyklinga, norimos amplitudės sinusoidė (autorius nerekomenduoja ne daugiau 1 V p-p, bet man puikiai veikia ir su 1.5 V p-p). Vėl vietoje kintamo, bet jau pastoviam darbui, įlituojamas atitinkamo pastovaus talpumo kondensatorius.
4. Ar yra VFO plokštėss brėžinys?
Autorius jo nepateikė
VFO montavau ne ant spausdintos plokstės su folgos takeliais, bet pasinaudojau universalios, skylutėmis perforuotos plokštės gabaliuku, detales sujungdamas laidais. Kitas dažnai rekomenduojamas VFO montavimo būdas: ant ištisai folguotos plokštės statmenai prilituojamos nedidelės 5-10 megaomu varžytės, pilnai ar beveik pilnai nukarpius jų kojeles. Tai bus "atraminiai" montavimo taškai detalėms. Prieš lituojant tuos atraminius taškus, vertėtų jų vietas ir skaičių pasiprojektuoti popieriuje. Tokiu "negražiu" būdu sumontuotas VFO dirbs stabiliau (dar niekada nebandžiau, bet tikiu, kad taip ir būtų -LY2HT).
Labai rekomenduotina visą VFO ekranuoti, paliekant "stogelyje" kiaurymes ritėms, kondensatoriams derinti. Suderinus, jas reikia užklijuoti lipnia juosta.
5. Kuo tarpusavyje skiriasi pagrindinėje plokštėje T1, T2, T3 ir L1, L2 pažymėtų vyniojamų detalių šerdys?
T1 - šarvuota mikroritelė su šerdele - nuo portatyvios - kišeninės ar automobilinės "radijos". Labiausiai tinka FM tarpinio 10,7 MHz dažnio transformatorius. Apie ją jau parašyta pagrindiniame tekste.
T2 šerdis FT37-43 iššifruojama taip: a). prefiksas FT37 reiškia, kad F= feritas; T= toroidas; 37= 0.37 colio išorinis žiedo diametras. b). sufiksas 43 reiškia "miu" kodą = 850.
Lygiai tokia pat ir T2 šerdis.
Matome, kad Amidon tipo T2 ir T3 šerdžių žiedus nebus sunku pakeisti maždaug 1 cm diametro rusiškais, geriau NN tipo su 400 - 2000 skverbtimi. Kiek blogiau tiks NM tipo toroidai. Bandžiau ir su jais - AD galingumo nuostoliai praktiškai nereikšmingi.
Tuo tarpu L1 ir L2 šerdims aukščiau minėti žiedai netiks, nes jų medžiaga jau kitokia, su mažu "miu". T37-2 užrašas iššifruojamas taip: a). prefikso T37 reiškia Toroidas, 0,37 colio diametras.
b). sufikse 2 reiškia užkoduotą "miu"=10. Taip pat dažnai TB praktikoje naudojamų 8,5 miu žiedų sufikse būtų skaičius 6.
6. Kokie T2, T3 ir L1, L2 vyniojimo duomenys?
Apie šerdis prašau žr. aukščiau.
Vyniojimo duomenys parašyti schemoje, šalia atitinkamos detalės. Pvz., prie T2 rasite užrašą
6T bifiler = 6 vijos bifiliariai, t.y. dvigubu laidu.
Prie L1, L2 parašyta: 22T = 22 vijos. (T = turn = vija).
Laido storis nėra svarbu. Pasirinktinas toks, kad visa apvija tilptų, užimdama maždaug 2/3 žiedo apskritimo. Kiekvienas laido prakišimas pro žiedo skylę laikytinas viena vija.
Kai kuriuos talpumų bei induktyvumų duomenis 40 m transiverio versijai rasite prie pagrindinės schemos - rėmelyje viršutiniame dešiniajame kampe.
7. Ką reiškia pagrindinėje schemoje, šalia kai kurių kondensatorių esantys gana keisti žymėjimai .001 .01 .1 ?
Racionalieji amerikiečiai taip sutaupo po vieną nulį, rašydami talpumų reikšmes:
.001 = 0,001 uF = 1000 pF;
.01 = 0,01 uF;
.1 = 0,1 uF
8. Kaip atskirti rusiškus NN tipo toroidus nuo NM tipo toroidų?
Testeriu ar multimetru, nustatytu dešimtims, o dar geriau - šimtams kiloomų reikia pamatuoti žiedo "kūno" varžą. Tinkamiausia vieta - briaunos. Jei varža begalinė - rankose laikote NN arba VČ tipo žiedą. Jei testeris rodo kiloominę - kelių dešimčių kiloomų varžą, tai - NM tipo žiedas.
9. Ar galima panaudoti rusiškus VČ tipo žiedus galinio kaskado juostiniame filtre?
Galima, - tinkamų išmierų, neperdaug didelio "miu". Tačiau 50 omų įėjimui ir išėjimui gauti, teks parinkti vijų skaičių / induktyvumą ir kondensatorių talpumus. Rusiškieji greitai genda, įsimagnetindami pastoviomis srovėmis, greičiau įsisotina AD srovėmis, kaista - didesni galingumo nuostoliai. LY2BOK, LY3RD, kt. turi patirties, kiek vijų, kokių kondensatorių reikia panaudojus "JUMBO" tipo - dideles rusiškas SB tipo karbonilines šerdis, jas apdrožiant, kad liktų toroidas- žiedas.
10. Kur galima gauti gatavą plokštę šiam transiveriui?
Jau yra gaminama preciziškai padaryta VFO ir viso transiverio plokštė. Joje ištaisytos autoriaus klaidos, plokšte labiau pritaikyta didesnėms detalėms, išlaikant beveik tuos pačius jos mažus matmenis. Yra numatyta galimybė įdėti papildomą filtrą imtuvo įėjimo trakte. Rašykite man e mail, gausite visą reikiamą informacija plokštei užsisakyti.
11. Kaip derinamas filtras transiverio išėjime?
Šis filtras nederintinas, jei išlaikyti rekomenduoti talpumai ir induktyvumai. Šios rūšies LPF filtrų rezonansas visada būna aukščiau darbinio dažnio - filtras skirtas harmonikoms "nusijoti". KD1JV mikrotransiverio filtras rezonuoja 4,3 - 4,5 MHz dažnyje. Bandant jį suderinti 3,5 MHz, greičiausiai susižadins galinis kaskadas. Mano patarimas: jei filtrui naudojate pakankamai tikslius kondensatorius ir autoriaus rekomenduotus karbonilinius T37-2 žiedais, sumontavę jį - iš karto pamirškite! Imtuvinei daliai filtru tarnauja dar ir 18 uH droselis bei 100 pF kondensatorius, sudarydami nuoseklų kontūra darbiniam dažniui. Jei naudojate kitus karbonilinius žiedus, pvz., T37-6, pasiskaitykite mano verstą straipsnelį apie žiedus, filtrus, kaip rasti reikiamą vijų skaičių.
12. Ar tinka VFO varikapo rolei AD diodai?
Daugumos aukšto dažnio diodų kintamo talpumo nepakaks. Geriausiai tinka TV varikapas arba autoriaus nurodyti ŽD lygintuviniai diodai.
13. Kokie kondensatoriai naudotini išėjimo filtre?
Labai patartina naudoti kuo tikslesnius, - 5 %. Parduotuvėse jų yra. Labai patogu pasinaudoti paviršinio montažo (SMD) kondensatoriais "blusomis". Šių kondensatorių tikslumas yra bene geriausias. Man nepasitaikė su blogesniu, nei 1 % nukrypimu. Perkant, reikėtų prašyti 40-50 V įtampos. Šie kondensatoriai montuojami iš apačios - tiesiai ant folgos takelių. SMD kondensatorius labai patogu naudoti ir kitose vietose, pvz., kvarciniam filtrui, visus didelio talpumo - blokuojančius. Kartą pabandžius naudoti SMD detales, tikrai patiks ir naudosite ateityje. Joms montuoti tereikia vieno papildomo "įrankio": kairiosios rankos rodomojo piršto nago. Jis turėtų būti apie 1,5 - 2 mm ilgio. Tokiu nagu galima saugiai prispausti lituojamą SMD detalę…

* * *
Ant folguotos plokštės reikės gauti "veidrodinį" jos atvaizdą.
Ėsdinimui piešiant plokštėje, rekomenduoju naudoti PERMANENT tipo flomasterį, piešiantį apie 1 mm pločio takelį. Iš šiuo metu prekyboje esančių, geriausiai tinka EDDING tipo Permanent Marker, skirtas piešimui tekstilėje. Jis piešia pakankamai tirštai, o dažų nenuplauna geležies trichloridas. Šis markeris kainuoja 2-5 Lt, su juo nupiešite dar ne vieną plokštę.
Didesnius plotus ir visą viršutinę plokštės pusę padengiau lipnios juostos gabalais.
Kas neturi tinkamos kompiuterio programos, parodančios šią plokštę 1:1 masteliu, gali pasinaudoti mano naudotu būdu: atspausdintą padidintąjį šios plokštės vaizdą kopijavimo aparatu teks sumažinti apie 65 procentus. Kopijuojant mažinimo būdu ir vis pridedant mikroschemą prie, pvz., U5 vietos pasiekiama, kad jos kojelių atstumai kopijos vietoje tiksliai atitiktų savo vietas. Tai primityvus, bet patikimas būdas, tik einant kopijuoti, reikia nepamiršti paimti mikroschemą.
DETALĖS PLOKŠTĖJE

Sujungti visus +12 V trumpiklius Sujungti A - A; B - B; C - C Sujungti U5 mikroschemos kojeles: 5 su 13; U5 kojeles 6, 7, 8 - prie "žemės"
Montažinėje schemoje pastebėtos klaidos:
Schemoje neaiškus Q7 jungimas, nenurodant kojelių pavadinimų. Pabandžiau pagal montažinę schemą, kurioje matosi tranzistoriaus teisingas orientavimas; tiko.
Yra nuomonių, kad šis tranzistorius (originalas 2N3819) turėtų savo darbą atlikti, įdėtas bet kaip. Nepabandžiau.
Montažinėje schemoje neteisingai orientuota U3 mikroschema 78L06. Ją reikia apsukti 180 laipsnių. Pasižiūrėkite jos kojelių reikšmes: žvelgiant į mikroschemos veida - matant užrašą, įėjimas turi būti paskutinė (!!!) kojelė, išėjimas - pirmoji, o "žemė" - vidurinioji.
* * *
Mėgėjai, pasigaminę šį transiverį, "atras", kaip gražiai ir be kaprizų veikia mikroschema NE602 (SA612). Jos, maišiklinės dalies "dinamika" nėra aukšta, bet užtat triukšmai - mažesni. Puikiai, "žaibiškai" komutuoja 74HC4053 mikroschema. Negirdėsite būdingų, įprastų relių "klapsėjimų", aukštas detalės patikimumas. Aparatas sukonstruotas be mechaninių relių apskritai - tinkamai panaudojus "raktus".
IRF510 pigumas, jo tinkamos charakteristikos ir PA schemos paprastumas daro šią detalę tokią patrauklią, kad vieną kartą ją išbandžius, daugiau jau nesinori nė galvoti apie bipoliarinius tranzistorius galiniame kaskade. Ypač - kai maitinama gana žema 12 - 15 voltų įtampa.
Apie IRF tranzistorių panaudojimą galiniuose kaskaduose, ypač - priešįtampio parinkimo klausimais, išvertęs iš anglų kalbos, "Varpui" parašysiu atskirą straipsnelį.
Drąsiau reikėtų naudoti ir Amidon toroidinius žiedus - jie padengti fluoroplasto sluoksniu, lengvai apskaičiuojamas ar lentelėse randamas reikalingas ritės induktyvumas, vijų skaičius.
Apie žiedus taip pat bus atskiri straipsneliai, patariu juos atsispausdinti ar kitaip išsaugoti: pravers!
Kaip matome, praktiškai be matavimo prietaisų galima pasidaryti ir tegul bent patenkinamai veikiantį kvarcinį filtrą, taip sustiprinant pasitikėjimą savo, - radijo mėgėjo jėgomis, pačiu savimi.
Gal verta šioje schemoje pabandyti elektromechaninį filtrą - SSB signalo kokybė turėtų pagerėti, lyginant su nederintu keturių kristalų kvarciniu filtru.
Apskritai, pabandę šią konstrukciją, maloniai įsitikinsite jos "draugiškumu" jūsų atžvilgiu, ypač - derinant: detales KD1JV pritaikė tikrai vykusiai. Eilinį kartą įsitikinau, kad amerikiečiai nepublikuoja neišbaigtų, sunkai derinamų schemų.
Manau, transiveriuką pakartoti pagaminti verta tiek pradedančiam, tiek patyrusiam radijo mėgėjui - malonumą pajus visi. Nemažą malonumo dalį tikriausiai sudarys "išsivadavimo" iš CėCėCėPė detalių priklausomybės jausmas.
Nevertėtų prie šio - QRP reikmėms skirto transiveriuko jungti galingo linijinio stiprintuvo:
tikriausiai nemaloniai pasireikš pigaus kvarcinio filtro, jo netobulo priderinimo, SA612 (NE602) minusai.
Šis aparatėlis gražus, kai jis dirba savo silpnu, bet, kaip praktika parodė, raiškiu, gerai girdimu signaliuku.
Norintys dirbti dešimtimis ar šimtais vatų, šio transiverio schemą gali labai nepelnytai kritikuoti.
Ramiai palinkėkim jiems sėkmės, konstruojant, derinant ir eksploatuojant geresnius, bet sudėtingesnius aparatus!
O QRP judėjimas Lietuvoje, atrodo, jau ruošiasi tapti masiškesniu, nei buvo:
"mikrotransiveriuku" domimasi, jo populiarumas didėja, silpni QRP ar net QRPP signalai vis labiau "išmoksta" sklisti, LY ir už LY padangės, jau nestebindami galimybe juos priimti, tegul ir ne visada su raportu 59+ .
Jaučiu malonumą, nors ir nedaug, - per "colį stumtelėjęs" šia kryptimi...

Dar kartą AČIŪ tariu Stevui KD1JV!

2004 11 29
LY2HT







Sveiki.

Sugalvojau ir aš papildyti suvalkiečių konstruktorių sąraša.
Čia mano pakartotas transiveriukas 80m diapazonui pagal KD1JV schemutę. Viskas kaip ir pas LY2HT Vidmantą, tik skirtumas tas, kad panaudojau CB stotelės sutrumpintą korpusą ir panaudojau visą priekinę panelę su displėjumi.Transformatorių T1, motininėje plokštėje, suvyniojau 20w ir 2w. Tikriausiai dėl to papildomo stiprintuvo nereikėjo. Mikrofoną panaudojau tangentę iš ALINCO DJ-180 aksesuarų.

VFO schemoje L1 panaudojau konturą. To pasėkoje išaugo išėjimo lygis, jį sumažinau padidindamas C9 iki 2200pF, nes į maišiklį turi pasiduoti apie 1v pik-pik. Vietoje diodų D1 ir D2 Panaudojau rusiškų varikapų "sborkę" KB111. V1 "TUNE" rusiškas patenciometras 5k 20 apsisukimų. 18 apsisukimų perdengia nuo 21,468 iki 20,268 MHz.Transiveris buvo pagamintas per rekordiškai trumpą laiką, truputį daugiau kaip per keturias dienas. Jau pravedžiau pirmus QSO, atrodo viskas gerai.
Galingumą net teko primažinti, nes išėjimo tranzas IRF 510 be aušinimo gana greitai kaista. Esu patenkintas šiuo žaisliuku. Turėjau keletą malonių jo derinimui sunaudotų valandų. VFO stabilumo pilnai pakanka.
Linkiu ir kitiems sėkmingai kartoti šią super paprastą ir šauniai dirbančią konstrukciją.

Pirmyn, lituoklis JŪSŲ pasiilgo. Justinas LY2BOK Alytus 73!




.


Grįžti į pirmąjį puslapį