Ekspedicija "WAL-2001"

Kaip gimė šios ekspedicijos idėja? LY2BVQ, Edmundas-jr., pastebėjo, kad 1999-siais ir 2000-siais visiškai išblėso LY-kų aktyvumas vykdant WAL diplomą. Todėl jam gimė mintis 2001-jų metų vasaros pradžioje surengti ekspediciją, skirtą šio diplmo sąlygoms vykdyti. Dar praeitų metų pabaigoje buvo kreiptasi į Valių, LY3KB, siūlant surengti WAL-2001 ekspediciją. Kadangi Valius šiam diplomui neabejingas, jį ši mintis sudomino. Taip pat buvo kalbintas ir Vitas, LY2FE. Gali kilti klausimas: kodėl buvo kreiptasi į LY3KB ir LY2FE? Atsakymas paprastas: LY2BVQ jau buvo dalyvavęs su jais ne vienoje ekspedicijoje - dar 1997-aisiais ir 1998-aisiais metais, o Palūšės poilsiavietėje buvo smagiai pasišnekučiuota apie keliones po WAL skverus, ir nutarta, kad visi jie yra tokių ekspedicijų fanatikai.
Nuo 2001-jų pradžios pradėta dažniau susirašinėti e-mail'u, retkarčiais pasikalbama 80m diapazone, aptarinėjami kai kurie klausimai. Visų pirma, buvo nuspręsta šią kelionę reklamuoti internete. Tam LY3KB svetainėje buvo sukurtas atskiras puslapis. Galima sakyti, tai ir buvo ekspedicijos pradžia... Tuoj pat iškilo klausimas, kas į kurią pusę važiuos? Kadangi LY2BVQ domino kvadratai I; J; K; L; M; N; O; P, tai toks ir buvo pasirinktas maršrutas. Ekspedicija turėjo trukti net tris dienas, buvo nuspręsta prieš tai atlikti lyg ir treniruotę. Ja turėjo tapti mini ekspedicija po WAL skverus, skirta pažymėti "Varpo" klubo 10-mečiui. Šios ekspedicijos organizatorius buvo "Varpo" klubo narys Antanas LY3OY, gyvenantis Kudirkos Naumiestyje.

Taigi, maršrutas yra, treniruotė įvyko, betrūksta tik ekipažo . Edmundas-jr. pradėjo kalbinti kolegas: Daną, LY3NJD, ir Dainių, LY2NSD. Danas sutiko iš karto, o Dainiui reikėjo gerai pasukti galvą, kaip pabėgti nuo žemės ūkio darbų, kurių pavasarį ir vasarą fermeriui tikrai netrūksta… Po kurio laiko ir jis patvirtino, kad važiuoja - ekipažas yra! Liko tik pasiruošti antenų ūkį ir aparatus (tiek nedaug, hi!). Toliau suteikiame žodį Edmundui-jr., LY2BVQ:

"Nors ir pakankamai švelni, žiema nebuvo palanki gaminti antenos stiebą ir pagrindą. Tik gegužės mėnesį, atšilus orams, šiaip taip priverčiau LY3PDS'ą pradėti darbus. OPEL OMEGA LIMOUSINE salono ir bagažinės gabaritai, švelniai sakant, privertė gerokai pasukti galvas, kaip sutalpinti visą ekspedicijai reikalingą antenų ūkį. Išgelbėjo kažkada Algirdo, LY2NLK, padovanotas teleskopinis įtaisas, naudotas tarybinės karinės technikos desantavimui iš lėktuvų. Jis buvo ištrauktas iš sandėliuko į dienos šviesą ir per porą savaitgalių sėkmingai perdirbtas į 9,5 m ilgio trijų dalių teleskopinį antenos stiebą, sudėtoje padėtyje užimantį truputį daugiau kaip 3 m. Neblogai pavyko ir antenos pagrindo – pado – konstrukcija.
Vytas, LY2PU, sutiko paskolinti HF transiverį TS-130SE, o Vidmantas, LY2HT, - antenos suderinimo įtaisą (tiunerį). Abu jie yra "Varpo" klubo nariai, tad ilgai įtikinėti paskolinti tokiai ekspedicijai aparatus neteko. Gegužės mėnesio paskutinį penktadienį, likus net savaitei iki ekspedicijos dienos, LY2BVQ, LY3NJD ir LY3PDS nuvykome netoli Vištyčio ( kvadratas M11) pirmiesiems "lauko bandymams". Labai lengvai ir greitai surenkame stiebą, ištempiame W3DZZ, sujungiame aparatus. Dažnume jau laukia Valius, LY3KB, ir dar keletas kolegų. Priėmimo režime antena dirba neblogai, Biržus girdžiu gerai, bet siunčiamas signalas nėra stiprus. Turimi SWR'metrai rodo, kad aparatas atiduoda tik apie 30-40W. Pabandome pereiti į 7MHz ruožą - čia viskas žymiai geriau. Vis tik peršasi mintis, kad į ekspediciją teks pasiimti savo senąjį, ne kartą išbandytą lauko sąlygomis, FT-901DM, o TS-130 palikti LY3PDS, ryšiui su ekspedicija palaikyti. Su nekantrumu laukiame kito savaitgalio, "gaudome" ilgalaikes oro prognozes, kurios, deja, nieko gero nežada…

2001.06.01 Penktadienis. Iš pat ryto pradedu ruoštis kelionei. Buvo numatyta, kad su Danu, LY3NJD, iš Kybartų išvyksime 11:00 LTU - taip ir padarėme. Vilkaviškyje sustojome paimti paskutinį ekipažo dalyvį – Dainių, LY2NSD. Šiaip ne taip supakavome visus daiktus ir pajudėjome Valkininkų (kvadratas M24) link. Pirmas sustojimas kvadrate M14 praėjo sklandžiai: Valius, LY3KB, gerai girdėjo mus, mes jį taip pat. Sekantis kvadratas buvo M15 - taip pat viskas OK! Deja, Merfio dėsniai egzistuoja…. Kvadratas M16, netoli Simno, jame surandame labai gražią poziciją ant kalnelio, iškeliame anteną… aparate tik šnypštimas ( tikriau – šnipštas, hi). Bandau šaukti LY3KB, jis man atsako, o aš jį vos ne vos galiu girdėti. Ekspedicijos bortmechanikas, LY3NJD, išsitraukia prietaisus, viską patikrina: antena tvarkoje, kabelis taip pat. Nejaugi atsisakė aparatas? Pradedame svarstyti tolimesnius variantus:
1. Baigti ekspediciją ir važiuoti namo – labai nesinori - nes po to bus gėda pasirodyti 80m diapazone – tiek buvo reklamuojama.
2. Grįžti atgal į Kybartus ir "atsiprašyti" ten palikto TS-130SE, o LY3PDS palikti sugedusį FT-901DM – gal pasitaisys, hi. Pasirenkame antrąjį variantą. Sugrįžtame į Kybartus, paliekame FT-901, dedamės TS-130 ir lekiame atgalios. Nuvažiavus nuo Kybartų apie 15 km, LY3PDS praneša per retransliatorių, kad "gedimas" pataisytas… į savo normalią padėtį atsukta rankenėlė priekinėje panelėje, susiaurinanti juostą!!! Ši neatsargiai užkliudyta rankenėlė ir skubėjimas "kainavo" papildomus 120 km kelio. Kol nusigauname iki Valkininkų (kvadratas M24) ir pasirodome eteryje, kur jau laukia visų mūsų ekspedicijų koordinatorius Rimas, LY3AV, jau 18:19 LTU, taigi vėluojame 19min. Atsiprašome kolegų ir kimbame į darbą. Įsikūrėme labai šaunioje vietoje. Nuo pagrindinio kelio pasukome į platų keliuką, kurio gale įsirengėme poziciją.

 

 

Aptarnavęs pailup'ą, laukiu, kol pasirodys LY3KB/p iš naujojo skvero, o Danas, LY3NJD, daro vienintelį ! QSO 2 m diapazone.

 

 

Čia prie mūsų privažiuoja vietinis gyventojas ir domisi, kas tai per antenos ir kas čia vyksta. Kai paiškiname, kad tai radijo sportas ir t.t., jis vėl klausia, ar ilgai šioje vietoje būsime, nes po 10 minučių varys karvių bandą. Drąsiai siūlau ekipažui iš savo kūnų padaryti gyvatvorę aplink mašiną, kad karvės neužkabintų, bet kolegos atsisako, nes to nerekomenduoja raguočių psichologijos žinovas Dainius LY2NSD (kelios minutės prieš karvių bandos "ataką"…). Kai tolumoje pastebime vieną bandą, kaip patrakus dumiančią kur akys veda, tai tikrai praeina visi norai statyti gyvatvorę, akimirksniu nuleidžiame visas antenas, persinešame kokius 100 m gilyn į pievą, ir vėl pastatome. Tai buvo persidislokavimo rekordas, hi!!!

 

 

 

 

Toliau viskas einasi puikiai. Nakvoti susiruošiame netoli Eišiškių, tik jau baisiai vėlai, palapinę pradedame statyti 22:30. Po vakarienės užklumpa nestiprus lietus, bet jis truko neilgai, palijo gal kokias 15min ir nustojo. Atsigulę galvojame apie vieną dalyką: koks rytoj bus oras???

 

 

 

 

2001.06.02 Šeštadienis. 05:00 LTU pakilę iš miegų, pamatome, kad šviečia saulutė. Valio! Susirenkame visus daiktus ir pajudame naujo kvadrato link ( N26 ). Darbą eteryje pradejome, kaip ir buvome suplanavę, 06:45 LTU. Po to palengva riedame į dievo užmirštą Lietuvos kampelį - Dieveniškes. Netoli Dieveniškių, prie pat pasieniečių bokšto, sprogsta padanga, tad tenka daug mantos iškraustyti ir pasikeisti į atsarginį ratą. Važiuojant toliau, galvoje sukasi viena mintis, kad neprasidurtume dar vienos padangos. Bet viskas kol kas sekasi puikiai.
Dieveniškėse mus įkyriai pradeda sekioti policijos mašina, tad sustojame, palaukiame, kol privažiuos ir diplomatiškai klausiame kelio iki Matsučių. Policininkai labai mandagiai paaiškina, kaip ten nuvažiuoti, palinki gero kelio ir apsisukę dingsta iš akiračio. Kol važinėjame po tuos neliestos gamtos ir "žiguliukų" kampelius lyg ir pradeda kauptis lietutis, bet nelyja. Nors buvau žadėjęs, kad neskubėsiu, bet skubame, nes norime padaryti kuo daugiau kvadratų, kol oras leidžia tą daryti,- kad liktų mažiau sekančiai dienai. Artėjant prie Pabradės, jau galvojame apie nakvynę. Visą ekspediciją eteryje mus lydėjęs Valdas, LY1BA, siūlo pernakvoti pas jį Dubingiuose. Pasitarę su ekipažu nusprendžiame, kad per didelis lankas važiuoti (apie 60km) į vieną galą, ir kad nakvosime kur nors miške. Paskutinis kvadratas buvo

 

 

 

 

 

 

I29 , jį baigiame aktyvuoti 20:00 LTU, tad turime pakankamai šviesaus laiko pasiieškoti vietos nakvynei - ne taip kaip pirmąją naktį. Labai dėkingi Valdui už kvietimą, gal už metų pavyks susitikti kitos ekspedicijos metu. Taigi, surandame labai gražią vietą nakvynei miške netoli Zalavo, kvadratas J30.

 

 

 

 

Sekmadieniui pasilikome tik tris skverus J30,31,32.

2001.06.03 Sekmadienis. 06:00 LTU - jau ant kojų, niekur neskubėdami susitvarkome – pasiteisina taktika nakvoti naujame skvere, hi. Dangus šiek tiek apsiniaukęs, nors protarpiais iš po debesų vis tik pasirodo saulutė. Tad trečią ekspedicijos dieną pradedame su gera nuotaika. Antenas iškeliame netgi šiek tiek pirma sutarto laiko. Užmezgame ryšį su LY3AV ir LY3KB, ir aptariame dienos maršrutą. Valiaus komandai prieš akis visa diena, o mums likę tik keli kvadratai, todėl sėdėti ir laukti, kada bus aktyvuojami man reikalingi kvadrataiskverai nėra prasmės. Sutariame, kad Valius paskambins mobiliu telefonu, kai tik bus naujame kvadrate, ir tada mes stosime ir kelsime antenas. Vieni kitiems palinkime sėkmės ir pajudame į labiausiai mus gąsdinusį kvadratą J32. Turimuose žemėlapiuose nepažymėta jokio kelio vedančio į jį. Tik dėka Valiaus, LY3KB padovanoto kompiuterinio WAL žemėlapio šiokį tokį keliuką vis tik randame. Atvažiavus iki Vidutinės, teko pasiklausti ir išgirsti patvirtinimą, kad tas keliukas mišku veda iki Lugių vienkiemio. Tiesiog brovėmės mišku apie 2-3km, kol išlindome iš jo ir patekome į plyną lauką, kuriame matėsi tik keleto bakūžių stogai.

 

 

 

 

N-tąjį kartą iškeliame anteną ir suaktyvuojame paskutinįjį mūsų maršruto kvadratą(LY3NJD brenda į pievą su W3DZZ antenos vienu galu). Grįždami stabtelėjame kvadrate I32, pusryčiaujame ir sukame namų link. Tik išvažiavus į pagrindinį kelią Vilniaus pusėn, pradeda stipriai lyti, ir mes apsidžiaugiame, kad per ekspediciją nebuvome sulyti - ne taip kaip mūsų draugai iš Biržų.
Ekspedicija pasibaigė, ir jau kita dieną sėdau suvesti viską į kompiuterį. Taigi, šiek tiek statistikos:
QSO iš viso – 914,
Šaukinių iš viso – 90,
Aktyvuota skverų - 29,
I29-31-32
J27-28-29-30-31-32
K28-29
L28-29
M24-25-26-27-28
N23-24-25-26-27-28-29
O24-25-28-29
Baigdamas, visos komandos vardu noriu padėkoti tiems devyniasdešimčiai LY-kų, kurie nepagailėjo brangaus savaitgalio laiko, kad užmegztų QSO su ekspedicija. Manau, kad jau seniai 80 m diapazonas nebuvo matęs tokio Lietuvos radijo stočių aktyvumo (ne varžybose). Įpatingai noriu padėkoti ekspedicijos eterio koordinatoriui Rimui, LY1DA/LY3AV, kuris visas tris paras nei minutei nepasitraukė nuo aparatų ir sėkmingai vadovavo entuziastingam, bet ir nelabai drausmingam būriui ham'ų, troškusių žūt–būt gauti reikiamą kvadratą. Ačių Algirdui, LY2NLK, kurio dovanotas stiebas puikiai tiko ekspedicijos antenoms (kaip skambiai ir gražiai švilpia vėjas keliuose šimtuose stiebe esančių skylių…), Vytui, LY2PU, už kompaktišką ir tikrai puikiai tinkantį portabiliam operavimui transiverį TS-130SE, Vidmantui, LY2HT, už antenos suderinimo prietaisą, ir kitiems "Varpo" klubo nariams, be kurių pagalbos ekspedicija būtų arba neįvykusi, arba, geriausiu atveju, ne taip gerai pasisekusi. Tad iki kitų ekspedicijų, iki kitų QSO! 73! Edmundas-jr., LY2BVQ".


Ekspedicijos "varomoji jėga" šį kartą tikrai buvo Edmundas-jr. Kiti komandos nariai nors ir liko šešėlyje, tačiau "skonį" pajuto! Tad gali būti ir taip, kad kitą kartą bus suorganizuotos ne viena, bet net trys "Varpo" klubo ekspedicijos, kurioms vadovaus LY2NSD, LY3NJD ir LY2BVQ… SĖKMĖS!!!!

Pabaigai - trys Medininkų pilies, gynusios mūsų sostinę Vilnių nuo svetimšalių, gynybinių sienų vaizdai. Medininkai įkurti vienoje aukščiausių Lietuvos vietų, signalinių laužų šviesa kadaise buvo matoma labai toli, dabar iš čia ypatingai gerai sklinda mūsų UTB signalai.

Grįžti į pirmąjį puslapį