LYAC UTB varžybos - * - UTB pasiekimų lentelės - * - LY Radio . org

DX Cluster ir VHF DX

(daug kas galioja ir Trumpoms Bangoms)

(Originaliai paskelbtas 2004, neveikiancios nuorodos pakeistos kitomis 2008.06)

Besi-DX-uojantiems ar dalyvaujantiems varžybose VHF radijo mėgėjams DX Clusterio panaudojimas yra panašus kaip ir trumpose bangose - paskelbti įdomias stotis ir jų dažnius, kad kiti taip pat galetų su jomis susirišti, ir naudotis kitų skelbiama informacija apie potencialius korespondentus.

telnet dx cluster

Bet dėl darbo VHF diapazonuose specifikos yra ir nemažų skirtumų. HF diapazonuose ir be clusterio naršydami diapazonus anksčiau ar vėliau turite didelį šansą išgirsti DX signalą, ar nuspėti DX-o egzistavimą pagal kviečiancių stocių pileup-us. Ant VHF, net jei jūsų aparatūra ir antenos leistų užmegzti QSO su konkrečiu korespondentu, to šaukinio niekada galite neįsirašyti į savo LOGą, jei neįvyks visos 3 sąlygos:

a) abu korespondentai susuks antenas vienas į kitą
b) vienas iš jų dirbs TX režime
c) kitas tuo metu sukios RX rankenėlę maždaug apie tą dažnį

*

Žinant kad VHF naudojamų antenų kryptingumas yra stipriai išreikštas, o diapazonai labai platūs, DX-spotai VHF pasaulyje tampa dar svarbesni. Pavyzdžiui pamačius tokį spotą:

DX de LY7AAA 144343.0 SM0BBB JO89>KO14 55

jūs ne tik sužinote kad SM0BBB šiuo metu dirba dažnyje 144343.0 kHz, bet dar ir tai kad dažnis priklauso jam, jo antena šiuo momentu yra pasukta į LY, o tarp Stokholmo ir vidurio Lietuvos yra šioks toks bangų sklidimas. Susirišęs su LY7AAA, jis greičiausiai dar kurį laiką padirbs šiuo dažniu ir kryptimi. Toks spotas - neįkainojama pagalba kitiems LY-kams, kurie gal būt noretų susirišti su SM0BBB. Tokiu spotu lengvai įvykdomos a) ir c) sąlygos aukščiau, belieka tik b) ir galbūt išlaukti kol signalas iškils ant QSB piko.

*

Siunčiant VHF DX spotą, yra priimta komentarų laukelyje nurodyti savo ir korespondento didžiuosius WW lokatorius - tokiu būdu pademonstruojant visiems likusiems kad tarp šių taškų šiuo momentu yra įmanomas ryšys, nes vien tik šaukiniai VHF atveju dažnai nieko nesako.

Jei praėjimas yra kitoks negu tropo, tai galima nurodyti komentarų laukelyje

DX de LY7AAA 144343.0 OH1CCC KP10>KO14 59A
arba
DX de LY7AAA 144343.0 OH1CCC KP10>KO14 Au

aurora

*

Kartais DX spoto komentaras gali buti labai svarbus, pvz:

DX de LY7AAA 144370.0 DL1AAA JO30 - KO14 MS

yra visiškai kasdieniškas, nes MS ryšys tarp DL ir LY įmanomas praktiškai bet kuriuo paros ir metų laiku. Beje, pats dažnis 144370.0 yra informatyvus, nes dažniai maždaug tarp 144350-144390 yra naudojami ryšiams, pasitelkiant meteorų paliktus jonizuotus pėdsakus atmosferoje (MS, Meteor Scatter), FSK441 moduliaciją ir kompiuterį.

O labai panašus spotas

DX de LY7AAA 144310.0 DL1AAA JO30 - KO14 Es

sukeltų adrenalino antplūdį kiekvienam patyrusiam Europos VHF DX-menui, ir priverstų viską metus bėgti prie savo transiverio. E sporadinis praėjimas 144 MHz diapazone yra toks įvykis, kurio jūs tikrai nenorėtumėte pražiopsoti - jo metu 2m tampa panašus į 20m.

es map

*

DX clusteris formaliai bus panaudotas teisingai tik esant visoms trims sąlygoms:

a) kitos radijo stoties signalą girdite savo imtuve;
b) manote, kad ši stotis yra įdomi kitiems jūsų regiono mėgėjams;
c) dažnis yra skelbiamos stoties.

Bet ką daryti, jei jums į CQ atsakė koks retas DX ir jūs norite pranešti kolegoms: toks ir toks DX-as naršo diapazoną atsisukęs anteną į LY. Arba tas QSO jūsų dažnyje indikuoja kokią retesnę praėjimų rūšį (Es, Au, geresnį nei paprastai Tropo). Tokiu atveju skelbti DX-spotą pažeidžiant c) salygą pakankamai etiška, bet reikia būtinai nurodyti komentarų laukelyje c) salygos pažeidimo faktą, kad neklaidint likusiųjų.

geriausia visai nenurodant dažnio, tik diapazoną:

DX de LY7AAA 144000.0 UT5JJJ KN64>KO14 called me, Es!!!

arba bent jau

DX de LY7AAA 144310.0 UT5JJJ KN64 my freq Es!
DX de LY7AAA 144310.0 UT5JJJ KN64 called me, Es starting!

*

Taip pat panašiai toleruotini ir kitokie DX-spotai, nors ir formaliai pažeidžiantys DX-clusterio paskirtį. Pavyzdžiui jei iš kažkokių šaltinių sužinojote, kad koks nors RW1ZM/MM iš reto kvadrato JO85 dirbs LY kryptimi 14-16 GMT, toks spotas yra etiškas ir pagirtinas:

DX de LY7AAA 144070.0 RW1ZM/MM JO85 plan antenna to LY 14-16GMT

yagi on boat

*

Beje, čia ham-radio ir nereikia būt per daug jau griežtais. Nieks tikrai nesupyks jei klaidą padarys pradedantysis ar garbingo amžiaus radijo mėgėjas - tegu tik dirba etery, išmoks. Taip pat jums bus atleista, jei sakykim, per varžybas paskelbę 10 gerų ir naudingų kitiems DX-spotų, 11-tą kartą pasiskelbsite pats savę.

Bet jei DX-Clusteris naudojamas beveik vien tik reklamuoti savo šaukinį ir savo dažnį, ypač varžybų metu, tai yra nesportiška ir neetiška.

non-ethical spots

*

Užmegzti ryšį pagal išankstinį susitarimą dėl laiko ir dažnio (skedą) yra nieko blogo (aišku jei to nedraudžia konkrečių varžybų nuostatai), bet tam tikslui naudoti DX-Clusterio DX-spot komandą laikytina DX-Clusterio šiukšlinimu.

bad spot

Sekdus per interneta reiketu tartis kitur, ne DX-Spot pavidalu : ON4KST VHF Chat , LYAC Chat ir panasiai.

Neįsigilinus atrodytų, kad varžybų metu skelbdamas kitas stotis DX-Clusteryje, darote sau meškos paslaugą - padedate konkurentams. Iš tikrųjų siaurai žiūrint - taip, bet juk net biznyje atsiperka "ranka ranką plauna" taktika, o ne "nei tau, nei man". O čia gi draugiškiausias hobis pasaulyje? Be to, skelbdami teisingą DX-spotą:

1. Jūs reklamuojate savo šaukinį, lokatorių, stoties technines galimybes susirišti su skelbiamu korespondentu, ir faktą, kad jūs klausote diapazoną atsisukę anteną konkrečia kryptimi. Didelė tikimybė kad kas kitas iš to regiono, pamatęs spotą, tuoj pat pašauks CQ pasisukęs anteną į jus.

2. Visiems patinka būti paskelbtiems DX-Clusteryje, todel kai siunčiate spotą logiška yra tiketis atsilyginant tuo pačiu - tas DX-as sekantį kartą išgirdęs jūsų CQ taip pat paskelbs jus į clusterį.

3. Ilgainiui į jus atkreips dėmesį kaip į aktyviai DX-spotinantį pilietį. Tikėtina kad dėl šios priežasties jūsų kryptimi bus ilgiau ir dažniau šaukiama CQ, o tai yra didžiausia VHF varžybose dalyvaujančiojo svajonė.

4. Paskelbus kokį įdomesnį korespondentą, varžybų metu prie jo tuoj pat prišoks dar keletas LY-kų, tai su laiku išugdys įprotį net neturintiems DX-Clusterio ilgiau šniūruot CQ LY kryptimi - anksčiau ar vėliau DX-as yra pastebimas ir sulaukia LY-kų pileup-o. Galutiniam rezultate tai skatina aplinkinių šalių mėgėjus ilgiau laikyti antenas atsuktas mūsų kryptimi.

Šiek tiek techninės informacijos

Prie DX Clusterio galima jungtis daugybe metodų ir pasitelkus skirtingas programas. Prie kurio konkretaus clusterio jungiates irgi dažniausiai neturi reikšmės, bet reikėtų atkreipti dėmesį į šiuos niuansus:

1. Jis turi būti prijungtas prie globalaus DX-clusterių tinklo. Tą pastebėsite greitai iš DX-spotų aktyvumo.
2. Prisijungimo greitis tarp jūsų ir DX-clusterio, ir tarp DX-clusterio ir globalaus tinklo, turi būti kuo geresnis.
3. Nepatartina jungtis prie kitų kontinentų DX-clusterio, nes dalis ateinančių iš globalaus tinklo spotų vietoje gali būti filtruojami, kaip neidomūs vietiniams naudotojams. Pavyzdžiui, Šiaurės Amerikoje mažai kam rūpi, kas vyksta Europoje ant 144MHz. DX-suojantis iš Lietuvos ant VHF, praktiškai geriausia naudoti DX-clusterį, esantį kurioje iš Europos Sąjungos valstybiu.
4. DX Summit http://www.dxsummit.fi/ tinka tik stebėjimui. Nors į šį tinklapį ateina daugmaž visi spotai iš globalaus tinklo, bet čia paskelbti spotai į tinklą dažniausiai neišeina, rodomi tik vietoje - taigi bus matomi tik mažai daliai naudotojų.
5. DX-Clusterio programų yra keletas, ir jų komandos šiek tiek skiriasi, todėl pramokus kurią vieną iš programų, patartina visad jungtis prie DX-clusterių, naudojančių tą pačią programą (nepainiokite, čia kalbama apie programą, naudojamą clusteryje, o ne apie jūsų naudojamą programą jungtis prie clusterio). Kokia programa naudojama, matosi iškart prisijungus. Man asmeniškai patinka clx programa. Beje, pagrindinės komandos - paskelbti DX spotą - sintaksė visose versijose ta pati:
dx 144064.3 ly2bil komentaras

Daug informacijos ir nuorodų DX-clusterio tema yra čia : http://www.ac6v.com/dxcluster.htm

Ten rasite ir keletą specialių programų, skirtų jungtis prie clusterio, man asmeniškai priimtiniausias senas geras telnet, nepralenkiamas dėl greičio ir kompiuterio resursų taupymo.

Windowsų kairiajame apatiniame kampe spausti "Start", pasirinkti "Run",



ten parašyti eilutę telnet 000.000.000.000, vietoj nulių įrašant DX-clusterio arba nodo IP-numerį arba adresą, pvz. prisijungti prie LY3OD nodo Vilniuje:

(pastaba 2008.06.08 - LY3OD packet rodos nebeveikia?)

telnet 193.219.55.225
telnet ly3od.ampr.org



login: įrašykite savo šaukinį, Password: bet kokį slaptažodį, tik jį įsidėmėkite. Toliau naudojantis meniu, galima pasirinkti kurį nors clusterį, pvz DX2 - tai bus IK5PWJ.

Telnet clusteriu sarasas: http://www.ng3k.com/Misc/cluster.html

Prisijungus, verta pakeisti kai kuriuos telnet programos nustatymus: pasinaudoję meniu Terminal > Preferences, uždėkite paukščiuką prie "Local Echo", "Buffer size" bent jau 200, taip pat tas baltas "Background color" labai jau nesižiūri. Šie nustatymai išliks, iki perinstaliuosite savo Windowsus.

Jei dirbate tik VHF, arba šiandien tik VHF, verta užsidėti sau filtrą, kad be reikalo nešmėkščiotų pranešimai iš TB diapazonų. Clx clusteriuose ta komanda yra:
set/filter 2
Atjungti ši filtrą:
set/nofilter 2
Pažiūrėti visus filtrus:
show/filters

Visą clx helpą galite rasti pavyzdžiui čia: http://www.clx.muc.de/user/english/html/userman.html

73 Rytis LY2BIL

Jei manote, kad šios informacijos gali prireikti vėliau, įsimeskite nuorodą į savo favoritus.

Jei turite savo tinklapį, galite įmesti ten nuorodą į šį puslapi, pasinaudoję kuriuo nors html kodo gabalėliu žemiau.

DX-Cluster dirbant UTB diapazonuose

DX-Cluster ir VHF DX



LYAC UTB varžybos - * - UTB pasiekimų lentelės - * - LY Radio . org



© 2004 PrintQSL.com