Portabilių ekspedicijų geležiukai

   Į piliakalnius, WAL skverus, pilis ar regioninius parkus važiuojam daugiausiai dviese su Šarūnu LY2SQ. LY2SQ ir LY3KB tandemas daug kur buvęs, pravažiuota daugiau kaip pusė Lietuvos 1996-2004 metais aktyvuojant WAL skverus. O ir šiais metais jau nuvažiuotas ne vienas šimtas kilometrų. 

  Geriau ar blogiau, bet esame girdimi iš portabilių pozicijų. Šiame skyrelyje pasidalinsiu mūsų ekspedicinio tandemo technine dalimi. 

  Išvykose naudojam mano IC737AT. Nieko stebuklingo jame nėra. Tiesiog kantrus vežiojimams senas aparatas, maitinamas iš 12V. Senais laikais jį įsigijau iš Stanislavo (tuomet buvusio LY3AX). Įmontavau jame papildomai dar siaurajuostį CW filtrą. Aišku čia ne dėl ekspedicijų, o šiaip, gana patogus daikčiukas nardant eterio šurmulyje. Telegrafu ekspedicijose kol kas praktiškai nedirbome. Tiesa pasakius aš net rakto neturiu :), o Šarūnui vis laiko pritrūksta užbaigti saviškį. Namuose CW dirbu su kompiuteriu ir senokai nesu laikęs tikrą telegrafo raktą rankose. Į ekspedicijas PC iki šiol nesivežiau. Tiesą sakant, įsigijau naują nešiojamą PC, veikia ir CAT ir CW funkcijos, gal net skaitmenas paleisiu kada. Tad greitu laiku gal atsiras ir ne tik SSB signalai. 


  Užmaitinam  Icom'ą iš akumuliatorių. Iki šiol Šarūnas organizuodavo akumuliatorių. Jo akumuliatorius sunkus (18kg sveria) ir didelis. Kai buvom paklydę prie Obonių piliakalnio Šarūnas jau grasino kad paliks ant piliakalnio.


  Ištikro, kai reikia tokį patampyt kelis kilometrus per pelkes, nejučia kyla noras jį paskandint. Šiomis dienomis įsigijau naują gėliu užpildytą 17Ah, 12V nedidelį ir lengvą akumuliatorių. Namuose buvau užmaitinęs transiverį iš jo, dirba puikiai. 100W, deviacijos signale nėra. Jau išbandytas realiomis sąlygomis ir ekspedicijose, dirba puikiai.


  Antenos stiebas tai 10m ilgio meškerykotis. Įsigijau jį apie 2002 metus ir pirmoji jo ekspedicija buvo 2003 metais. Nuo tų metų į visas savo išvykas imam tik jį. Lengvas, tvirtas, net nuėmus viršutinius 3 narelius liko tikri 7 metrai. To pakanka.

 

   Pastatom tą stiebą "į padą" kuris atrodo va taip ir prispaudžiamas automašinos ratu.

 

  Arba antenos tiebą statom į specialiai tam pagamintą smaigą.


 


   Čia 2013ųjų metų naujausia Šarūno konstrukcija. Ir dirbant nuo piliakalnio tikrai smaigas geriau nei padas. Į piliakalnį neužvažiuosi su mašina kad ratu prispaust padą, o man įsidarbint vietoje automobilio rato nėra jokio noro, aš QSO noriu daryt , Hi.

  Antenos stiebo viršuje padarytas va štai toks mazgas. Nesijuokite, daug veržlių ant varžtukų ne iš gero gyvenimo. Įsivaizduokite kad skubėdami sumontuot antenas pametate pelkėje ar pievoje veržlikę dipolio ūsui prisukti... čia tiesiog imam kitą ir nesukam galvos dėl smulkmenų. Tačiau jei nebūtų atsarginių veržlikių tikrai susidurtumėte su problema.

 

  Štai taip techniškai išpildytas antenos dipolio pečių ir kabelio pajungimas. Dar pridėsiu vaizdelį iš kitos pusės.

   Kabelis plonas, 50 Om kad kuo mažiau svertų nešant ir kuo mažiau apkrautų stiebą iškėlus antenas. Ilgis apie 12 metrų. Kažkada ekspedicijoje turėjom ir visą 40 metrų. To tikrai nereikia, nebent ruošiatės sumontuot antenas kitapus kažkokių kliūčių.

  Dabar keletas sakinių apie patį dipolį. Iš ko jis pagamintas.


   Parduotuvėje nusipirkau plieninio 1.5mm skersmens lyno (liaudiškai... dipolis pagamintas iš troselio). Bandžiau žiurinėti storesnio... 2.5mm, jis gal ir duotų efektą antenos plačiajuostiškumui, tačiau yra per sunkus stiebui ir pučiant vejui, kai stiebas apkrautas didesnės masės apkrova, (o 2.5mm skersmens lynas apčiuopiamai sunkesnis uz 1.5mm skersmens lyną) tiesiog sumautų meškerykotį, kuris šiaip fiksuojamas ištraukus narelius ne ypatingai tvirtai. O tada jau nušokinėja narelių galų sutvirtinimai (pas mane jie padaryti iš skirtingo diametro termokembriko ir užtraukti karšto oro orapūte, prieš tai sutepus Super Moment klijais. Tačiau tai neišgelbėjo ir porą apsauginių žiedų gale narelio yra tekę perklijuoti. Juos tiesiog numuša susimaudamas stiebas jei neatsakingai ir netvirtai užfiksavome keldami. Tad ėmiau 1.5mm ir tai pasiteisino. Jei turite tinkamo varinio daugiagyslio laido jums pasisekė. Darykit antenos "ūsus" iš jo, aš tokio neturėjau. Tiesiog prisitaikiau prie esamos situacijos ir problema išsisprendė. Plieninis lynas turi keletą bjaurių savybių. Vasarą jei ekspedicijoje su šortais ar bandote suderinti ekspediciją ir deginimasi saulėje, ir jei pagal Darviną, esate kilęs iš beždžionės, o ne iš delfino. Hi... Kitaip sakant jei jūsų kūnas gausiai plaukuotas, kas paprastai būna daugumai vyrų, apturėsit nemalonų jausmą suviniojant ir išviniojant dipolio lyną. Pagauna kūno plaukus ir peša. Hi... Nedidelė problema, tačiau toks depiliatorius  nesuteikia jokio malonumo. Dar viena bjauri plieninio lyno savybė - mėgsta susipinti. Nesunkiai išpainiojama, tačiau gaištasi laikas. Ko gero reiketų suvinioti tuos dipolio ūsus ant kažkokių tai konstrukcijų, panašių į lydekoms žvejoti skritulius. Nemažo diametro skritulys su grioveliu lynui suvynioti būtų pats tas šiuo atveju. Gal net depiliatoriaus išvengtume. Kol kas to nepadariau dar.

   Dabar pora sakinių apie tai kaip dariau daugiadiapazoninį dipolį. Nusipirkau lyno 40 metrų. Tingejau pats tikslinti dipolio pečių ilgio tai pasinaudojau programėle. Jei gaudysim rezonansui ekspedicinį 80m diapazono dažnį (3.648MHz) tai gaunasi kad bendras abiejų pečių ilgis yra 39.1m. Kadangi buvau pirkęs 40m tai visisškai nepergyvenau dėl mažo rezervo. Lyno kaina 51ct už metrą. Pigiau grybų... Kieme išsitempiau  lyną ir perlenkiau lygiai per pusę, perkirpau į dvi lygias dalis po 20m. Galuose, kurie jungsis prie antenos stiebo gale istatytos plokštelės varžtų, prilitavau  kilputes, papuošiau, kas visisškai nebūtina, spalvotu termo kembriku ir užtraukiau su  karšto oro orapūte (fenu). Gražiau, tipo... Hi. Tada vėl kreipiausi pagalbos į tą programėlę ir paskaičiavau kad 20m diapazone, rezonansui 14.200MHz dipolio ūsų ilgiai yra po 5.02m. Ėmiau ir nukirpau lyną abiejuose ūsuose už 5.02m nuo užlituotų kilpučių. Parduotuvėje nusipirkau kontaktinių sujungimų ir ant nukirpų galų iš abiejų pusių užlitavau po "tetuką ir mamytę". Tam kad reikalui esant galima būtų nesunkiai sujungti ir taip prailginti dipolio pečius iki reikiamo ilgio žemesniuose diapazonuose. Štai taip tai atrodo šios gudrybės techninis išpildymas. Kodėl ne "krokodilai" sakysite? O todėl kad mano dipolis iš plieninio lyno o ne iš varinio daugiagyslio laido. Pabandykite įsivaizduoti palaidus lyno galiukus su krokodilais gale kai jie nepaklusniai juda dirbant sutrumpinta antena aukštesniuose diapazonuose. Niekas negarantuos kad jiems neueis noras ten aukštai susiliesti. Tų problemų nekiltų jei  antena butu iš varinio laido ar jei butų užlituoti galiukai lankstaus varinio laido prie plieninio lyno ir ant tų galiukų būtų lituojami "krokodilai" O velniam to reikia, tiesa sakant. Kam tas galvos skausmas. Pažiurėkite kaip lengvai isšsisprendžia techniškai problema su kontaktinias sujungimais "tetukas-mamytė". Jūsų teismui pora fotografijų. Ir nesakykit kad negenialu tai kas paprasta.

 

  Sujungimas tikrai gana tvirtas, netyčia užkliuvo koja už lyno ir vos nenusiverčiau. Kištukai neišsitraukė. Kad nepabėgtų sujungimas panaudojau sprindį kaproninės virvutės. Tokiuose diapazonuose kapronas pakankama įzoliacija net lietui lyjant. Aišku, jei lyja ne sieros rūgštimi.. Nekelkite tokios antenos šalia objektų, kurių poveikyje formuojasi rūgštus lietus. Hi. Kaproninės virvutės galus užlydikite ugnimi ar karštu fenu. Jokio grožio, o ir tvirtumo nepridės atspurusi  "ožio barzda" šalia kontaktinių sujungimų. Sujungiau sujungimus ir vėl kreipiausi pagalbos į dipolio skaičiuoklę. Paskaičiavau kad rezonansas 7.100MHz bus kai dipolio pečiai bus po 10.04m. Štai tokiu atstumu nuo tvirtinimo kilpučių vėl pasidarbavau replėmis. Abiejų pečių atkirstuose galuose vėl užlitavau "tetukus ir mamytes", pririšau ir užlydžiau kaproninius distancerius, kad, reikalui esant, pasidaryt normalų dipolį darbui 80m diapazone. Dėl viso pikto sujungiau ir šiuos sujungimus, patrumpinau bendra pečių ilgį pagal dipolio skaičiuoklę rezonansui ant 3.648MHz (gavosi pečiai po 19.55m). Kadangi lauko sąlygomis dažniausiai mūsų dipolis virsta "apversta V" tai rezonansiniai dažniai šiek tiek pasislenka, tačiau aš visiškai nesukau smegenų dėl tokio mažmožio, anteninis tiuneris susitvarkys su problema. Jei bandysite kartoti šią konstrukciją ir norėsite rezonanso kituose dažniuose - perskaičiuokite ilgius. 80m dipolio galuose prilitavau kilputes dipolio pečių ištempimui, kaproninei virvutei pririšti. Virvutes galite prisirišti ir nuvykę į antenos statymo vietą. Mažiau tikimybės kad susipins.


  Va štai taip. Automobilis, keli litrai kuro, padas ar smaigas, transiveris, stiebas, 3 diapazonų dipolis, akumuliatorius, geras oras ir gera nuotaika. Štai ir viskas ko reikia kad ir Jūsų šaukinys pasigirstų nuo piliakalnio ar nuo pilies.

73 de LY3KB

LY5V QSL

Solar Data

Last Activity