3 diapazonų dipolis su suderinimo transformatoriumi

Trijų diapazonų (160 - 80 - 40) dipolis

Autoriai Algis LY3B ir Valius LY3KB, 1999m.

  Rimtas DX-men'as visada turi žymiai rimtesnes antenas, hi... Ši antena skirta eiliniam mirtingajam, dažniausiai gyvenančiam mieste, taupančiam kabelį ir pinigus, arba nenorinčiam kad prie radijo aparatūros eitų rankos storio "dešra" kabelių arba neturinčiam geros antenų komutacinės sistemos. Apie šią anteną galiu kalbėti po keleto metų išbandymo, įvairiomis sąlygomis, po eilinių QSO ir po kontestų, pabandžiau anteną realiai ilgose trasose ir dirbant stočių knibždėlyne. Rezultatai tikrai neblogi.

Priešistorė:
  Jei visuotinio deficito laikais, sovietmečiu, būdavo problema gauti gero 50 Om koaksialinio kabelio, tai dabar kabelio yra daug ir įvairaus, problema - didelė kaina ir gera antenų komutacinė sistema...Remiantis šiais kriterijais buvo padaryta išvada - reikia daryti kompromisinę anteną ir pasistengti gauti kuo geresnius rezultatus. Bandant jungti tris ar dvi antenas tiesiog prie vieno 50 Om koaksialinio kabelio buvo gauti daugiau negu liūdni rezultatai. Nepavykdavo suderinti antenų minimaliam stovinčios bangos koeficientui, antenos įnešdavo didžiulius trikdžius į rezonansinių dažnių kreives. Reikėjo spręsti kokiu būdu jungiant tris ar dvi antenas išvengti panašių nesklandumų ir gauti kuo palankesnius rezultatus.

Aprašymas:
  Antena jau pagaminta trimis egzemplioriais. Dviems (pas LY3B) ir trims (pas LY3KB) diapazonams. Pagrindinis akcentas - abiem atvejais antenos užmaitintos vienu 50 Om storu kabeliu. Kabelis naudojamas RG213/U arba storas rusiškas RK50 neplonesnis kaip 12 - 13 mm. Anteną maitinantis koaksialinis kabelis stiebo viršuje jungiamas prie suderinimo įtaiso. Prie suderinimo įtaiso jungiami antenų spinduliuojantys elementai. Antenų forma gali būti dipoliai ar "apverstos V", artėjant prie dipolio formos. Šiaip antenos forma ar elementų išdėstymas turi įtakos antenos parametrams. Šios konstrukcijos pagalba bandyta minimalizuoti "blogąją" įtaką. Kiekvieno peties spinduliuojančių elementų ilgiai yra apytiksliai po ketvirtį bangos ilgio kiekviename diapazone. Praktiškai tai trys pusbanginiai dipoliai. Pagrindinis akcentas - jei be suderinimo įtaiso praktiškai neįmanoma gauti priimtino stovinčios bangos koeficiento (SWR), dviejų ar trijų antenų dažninės charakteristikos netolygios, tai suderinimo įtaisas įgalina gauti pakankamai gerą SWR ir minimalizuoti antenų įtaką viena kitai rezonansinių dažnių diagramoje. Pačių antenų charakteristika spinduliavimo trasose ir spinduliavimo kampuose deja galėtų būti geresnė. Tačiau dar kartą pažiūrėkite į patį pirmą sakinį aprašyme ir jei pretenduojate į rimto DX-men'o statusą - paprasčiausiai galite tai perskaityti tik kaip anekdotą apie pamišėlius, išradinėjančius dviratį.

Konstrukcija:
1. Kabelis RG213/U - 10.3mm storio, slopinimas 10MHz dažnyje 0.0197dB/m, talpa 96pF, darbinė U -5000V.
2. Suderinimo įtaisas


 

Įtaisą sudaro:
  Tekstolitinė ar bet kokio izoliacinio plastiko 3 mm storio tvirtinimo plokštė (~200x180mm), 1litro talpos plastiko indas su dangčiu (paprasčiausias lenkiškas plastmasinis hermetiškas bliūdas, tokių ūkinių prekių parduotuvėse po 3Lt kalnai...), silikono ar kitokio hermetiko tiubelė, keli 4mm varžteliai, veržlės, poveržlės, pora metrų storos plieninės ar kitokios tvirtos vielos bliūdo tvirtinimui prie plokštės (tvirtinimo procedūros neaprašinėsiu - pakankamai aiškiai matosi nuotraukoje), pora metrų buitinio trijų gyslų su dviguba - triguba izoliacija elektrinio kabelio, vinilitinė izoliacija, didelio diametro piltuvo formos dviejų dalių feritinis žiedas nuo seno televizoriaus kineskopo atlenkimo sistemos.


Technologija:
  Feritinis žiedas nuvalomas ir suklijuojamas, nes paprastai tokie feritiniai žiedai nuo 61cm įstrižainės kineskopų yra iš dviejų dalių. Kai feritinis žiedas išdžiūna reikia apvynioti vinilitine izoliacija, tai nėra būtina, bet ... Beje, pasirinkite tokį žiedą ir atitinkamą plastmasinį indą, kad paskui suvyniojus transformatorių jis tilptų į plastiko indą. Ant paruošto feritinio žiedo užvyniokite 16 vijų varinio trigyslio kabelio. Kabelį prieš tai lengvai susukite. Gal teoretikai ir pasakytų kiek tų vijų tiksliai reikia, bet Algis LY3IW nesismulkino ir susuko tolygiai keliolika kartų. Kad butų per mažai vijų nepastebėjau. Suvyniotą kabelį užtvirtinkite kaproniniu siūlu ir vinilitine izoliacija. Ant laidų galų užlituokite kilpeles. Sujungimus atliekite pagal aukščiau pateiktą schemą. Dėl pilno aiškumo pasakysiu, kad kairėje brėžinio pusėje yra vienas kabelio galas, dešinėje - kitas.Pasižiūrėkite į nuotrauką ir pamatysite kaip tai padaryta. Toliau plastikiniame bliūde padarykite keturias 4mm skylutes "X" pozicijose, na nemoku pasakyti, žiūrėkite į nuotrauką. Ant varžtukų uždėkite atitinkamas transformatoriaus laidų kilputes. Per skylutes išverkite varžtukus ir poveržlėmis, silikonu ir veržlėmis tvirtinkite ir hermetizuokite. Suvyniotą transformatorių atsargiai, kad nepažeisti varžtukų hermetizacijos, įdėkite į plastiko indą ir šiaip jau hermetišką dangtį dar hermetizuokite silikonu. Sutvirtėjus silikonui užhermetizuotą indą su transformatoriumi tvirtinkite vielos pagalba prie tekstolitinės plokštės, prieš tai joje padarius kabelio tvirtinimo apkabą ir skyles pakėlimo kaproninės virvės bei spinduliuojančių elementų pečių tvirtinimui. Vienos pusės antenų pečius tvirtinkite viename taške, kitos - kitame. Lanksčiu anteniniu troselio gabaliuku sujunkite spinduliuojančių elementų pečius su atitinkamais varžtukais ant plastikinio indo. Sujungimus "elementai - troselis" gerai sulituokite, ant anteninio troselio galų, besijungiančių prie varžtukų prilituokite kilputes. Atlikus sujungimus visus varžtukus, veržles ir poveržles bei kilputes tvirtai suveržkite ir užhermetizuokite dažais ar tuo pačiu silikonu.

3. Elementai
  Elementų ilgius pasirenkate pagal visiems žinomus kriterijus. Peties ilgis apie 1/4 bangos ilgio. 160m diapazone - apie 41m (visa antena 2x41m), 80m diapazone - 2x20m, 40m diapazone - 2x11m. Realiai antenos pečius dar reikės trumpinti, todėl duoti šiek tiek didesni matmenys. Pas mane stovi 160m - 2x39,6m, 80m - 2x19,8m, 40m - 2x10,4m ilgio pečiai, bet tai buvo parinkta specialiai derinant antena CQWWDX SSB kontestui. Derinant CW ruožams reikėtų šiek tiek pailginti antenų pečius.

4. Kėlimas
  Ant 15 - 20m ar aukštesnio metalinio stiebo viršaus padarykite skridinio mechanizmą. Ištekinkite 20mm storio, 100mm diametro su 20mm gylio ir 12mm pločio grioveliu skridinį. Jį įtvirtinkite stiebo viršuje jums prieinamu būdu. Aš privirinau dvi metalines šyneles ir pragręžęs tarp jų varžtu įtvirtinau skridinį. Kaproniniu 10mm lynu sumontuotą sistemą pakelkite į pilną aukštį. Prieš tai pečių galuose įdėkite bent po vieną keraminį izoliatorių. prie kurių pririškite kapronines atotampas. Atlikite tai kol antena dar ant žemės, nes vėl teks leisti žemyn ir rišti 40m dipolio atotampas, hi...  Su skridininiu mechanizmu lengvai, kaip vėliavą, pakelsite anteninę sistemą. Nereikės nuleidinėti stiebo atliekant antenos profilaktiką.


5. Ypatumai
  Kuo storesnis anteninio elemento diametras - tuo antena plačiajuostiškesnė. Jei jūsų sukonstruota antena yra "apverstos V" formos - stenkitės kuo aukščiau kelti antenos galus, tuo pačiu artindami ją prie klasikinio dipolio. Norint mažinti pačių antenų įtaką viena kitai, jų išspinduliavimo kampams ir diagramoms stenkitės, jei yra galimybė, antenas išdėstyti proporcingai erdvėje. Beje - 80m antenos dalis buvo paimta iš paprasto 80m vieno diapazono antenos. Praktiškai SWR naujojoje sistemoje liko nepakitęs.
"Pečių" išdėstymas


6. Rezultatai:
a) SWR. Matavimai atlikti su SX600 firminiu SWR matuokliu.
160m - min 1,850MHz - 1,38 , max 2,0MHz - 2,5 (Nepavyko gauti pakankamai storo anteninio troselio, naudojau 1,3mm laidą)
80m - min 3,715MHz - 1,2 , max 3,5MHz -2
40m - min 7,070MHz - 1,2 , max 7,0MHz - 1,6
b) QSO. CQWWDX SSB dirbau tik su 100W (IC737) SOP-ALL-LP80m ir 40m yra QSO su JAV, Centrine Azija, Japonija, Afrika, Karybų baseinu. 160m diapazone - Afrika, Azija. Algis LY3B turi padaręs tokią anteną dviems 160 ir 80m diapazonams. Kadangi turėjo laiko pabandyti ir 160m diapazone tarpkontinentinėse trasose - jo kolekcijoje ant 160m yra ir Japonija ir JAV. Beje ir SWR rezultatai pas jį geresni šiek tiek...

Antena dirba pakankamai gerai!


LY5V QSL

Solar Data

Last Activity