HAM Radio

 My Hobbies - Amateur Radio (HAM Radio on lithuanian)

  Radijo sportu susidomėjau tik pradėjęs dirbti mokykloje mokytoju, maždaug 1984. Kolegės vyras buvo besidomintis radijo elektronika ir žodis po žodžio išsikalbėjom apie tai kad mėgstam palituot, pakonstruot. Jo papasakota istorija apie radijo ryšius, apie galimybę bendrauti su visu pasaliu sužavėjo mane, užkabino kaip reikalas ir tas "kablys" jaučiasi ir dabar.

 Už mėgėjišką radiją mano gyvenime turiu dėkoti Algiui LY3B. (kai susipažinom jo šaukinys buvo RP2BIW), Šarūnui LY5K, Gediminui LY9A. (Čia tokie slapyvardžiai, kurie yra susiję tik su konkrečiu žmogumi, turinčiu mėgėjiško radijo licenciją).

Va taip, sugundytas Algio, mokykloje įkūriau kolektyvinę radijo stotį UP1BZK. Kartu su Jaunųjų radistų būrelio vaikais susilipdėme pirmą siustuvą, iš tuometinio DOSAAF'o Vilniuje iškaulinau radijo imtuvą ir prasidėjo radijo eterio šturmas. Pirmi vietiniai radijo ryšiai, su Algiu, su biržiečiais. Tuo metu eteryje iš Biržų aktyviai dirbo Osvaldas Juška UP2BJ, Kęstutis Tauras UP2DK, Stasys Petrauskas UP2ER. Mokytis turėjome iš ko, o entuziazmo netrūko.

1985m. išlaikiau egzaminus Vilniuje ir gavau pirmą asmeninį šaukinį RP2BKB. Kadangi stažo eteryje buvo labai nedaug tai gavau tik III kategorijos šaukinį, kuris buvo daugiau skirtas darbui eteryje telegrafu, Morzės abecele, nei kad vienos šoninės juostos moduliacija SSB (mikrofonu). Gal meškinas kiek ant ausies prigulęs buvo, ar tinginystė, bet tą morzės abecelę, nors ir dabar dar šiek tiek žinau, labai jau ilgai mokinausi. Na, antra vertus, 15-16 metų gabus jaunimas ją išmoksta per porą savaičių, o man prireikė gal kelių metų kol pradėjau šį bei tą gaudytis, ko gero teisybė - kalta tinginystė.

Po Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienos 1990-03-11, Lietuvos valstybė, tuo pačiu ir Lietuvos radijo mėgėjai, pradėjo naują, laisvą gyvenimą. Nebereikėjo bijoti kad tave nuklausys bekalbantį su vokiečiu ar žydu koks pareigūnas "raudonais antpečiais". Sovietmečiu buvo draudžiama ir baudžiama už ryšius su "kapitalistais". Visi gavome šaukinius su LY priesaga (LY - Lietuva). Ta proga ir aš pasidabinau savo šaukinį lietuviškais atitikmenimis ir tapau LY3BKB. Ilgainiui, įgijus patirties, gavau leidimą sutrumpinti jį iki 5 simbolių ir jau mėgėjiškame eteryje buvau žinomas kaip LY3KB. Kolegos, esant galimybei, trumpino šaukinius iki 4 simbolių, o aš likau prie savo pamėgto 5 ženklų LY3KB. Tiesa, 2013 metais vasarą keturių ženklų šaukinį LY5V vis tik pasiėmiau. LY3KB šaukinys liko kaip ir nebereikalingas. Ilgainiui namų gamybos radijo stotis pakeite japoniški ICOM ir KENWOOD. Popierinius radijo ryšio žurnalus pakeitė kompiuteriniai žurnalai, telegrafą ir Morzės abecelę beveik išstūmė skaitmeninės radijo ryšio rūšys.

Gyvenimas eina, viskas tobulėja. Ir atrodo kokio velnio reikalingi tie mėgėjiško radijo ryšio būdai, kai be jokių trikdžių gali per porą sekundžių Skype pasiplepėt, net su vaizdu, per internetą su Amerika, su Azija ar Okeanija. Vis tik Skype ne tas. Prisimenu drebančia ranka rašant radijo ryšiu perduodamą man informaciją iš Okeanijos salelių, iš Anktartidos, Arkties ekspedicijų ar skriejančio didžiuliu greičiu džipo Gazos sektoriuje, už kurio vairo Markas 4Z4KX, buvęs kaunietis, iš mobilių ekspedicijų Jungtinėje Karalystėje ar pačioje Lietuvoje. Radijas yra Radijas, neatstos jo jokie internetai.

LY5V QSL

Solar Data

Last Activity