SSTV  LIETUVOJE  

     

           Dabar kai mes radijo mėgėjai "apsiginklavę" galingais kompiuteriais, net ir neįsivaizduojame, kad šios darbo rūšies pradžia visiškai buvo kitokia ir gana įdomi. Aišku tai jau praeitis, istorija. Tačiau manau dabartiniams kompiuteristams bus tikrai įdomu sužinoti kokios ištakos SSTV mode buvo  apie 1973 metus Lietuvoje. Dabar viskas paprasta , įjungei kompą, paspaudei nuorodą į SSTV programa ir dirbi net negalvodamas kaip tas signalas formuojamas. Taigi grįžkime į  netolimus praeityje 1973 metus.

         Dažnai klausantis 20m diapazone girdėdavau garsus panašius į paukščių čiulbėjimą. Kaip vėliau paaiškėjo tai ir buvo SSTV signalai. Visa tai paaiškino kolega LY3BD Aleksandras Vlasenko iš Vilniaus. Nuo to laiko ir prasidėjo domėjimasis šia darbo rūšimi. Aleksandras netrukus paruošė darbinę SSTV imtuvo schemą ant tranzistorių.  Netrukus buvo pagamintas mano pirmas SSTV imtuvas - minitorius. Vaizdelis buvo matomas 11LM4V ilgo švytėjimo oscilografiniame vamzdelyje.

 

                 

                  1973 m pirmi bandymai Rx SSTV                        1976 m mano technika                                Pirmas SSTV Rx su 11LM4V

 

                               

 

      Dar vienas iš varijantų SSTV signalo formavimui dėl perdavimo, buvo nuskaitant vaizdą foto elementu nuo besisukančio volelio ant kurio buvo tvirtinamas popieriaus lapelis su tekstu  arba  nuotrauka . Tokius įrenginius jau naudojo keletas rusijos mėgėjų. Lietuvoje šis būdas kiek žinoma nebuvo naudojamas.

 

                                                

                                        Veikimo principas                                                                                  Taip atrodė šis įrenginys

 

 Vėliau mūsų pagaminta tranzistorinė aparatūra buvo patobulinta  ant mikroschemų. Tiesa, pradžioje buvo tik priėmimas, tačiau netrukus jau su Aleksandru  LY3BD pravedėme pirmus ryšelius 2-way SSTV. Padaugėjo sstv standartų. Pasigaminome ir videokameras . Su jomis jau buvo galima perduoti kadrus realiame laike.  Kameros objektyvas buvo panaudotas iš senos filmavimo kameros  su transplakatoriumi.Židinio sufokusavimui prireikė pagaminti pereinamą žiedą. Jis matosi kameros nuotraukoje. Kamera puikiai ir patikimai veikia ir dabar.

 

                                                                                        Video kameros juodraštinės schemos

Taip atrodė SSTV aparatūra pagaminta 1984 metais. Taip buvo pravesti pirmieji QSO, ko gero tai ir buvo pirmieji SSTV QSO Lietuvoje. Netrukus sovietų sąjungoje buvo oficialiai leista dirbti ir perdavimo ręžime.

 

                                                                         

                              SSTV    sistemos blokas               LY2BOK  aparatūra               Video kamera

 

      Su šia aparatūra jau buvo galima priiminėti ir siūsti  8 ir 16 sek. standartu juodai baltą vaizdą 16 gradacijų. Čia nuotraukose matome naująjį LY3BD SSTV priėmimo įrenginį kuris buvo demostruojamas Maskvoje VDNH parodoje. Deje paskirto aukščiausio įvertinimo už šią puikią konstrukciją Aleksandrui gauti nepavyko, nes tuo metu tai buvo radijo mėgėjams neleistina darbo rūšis.

 

                                               

                               SSTV kadras    1982 m. LY3BD  monitoriaus   LY3BD   aparatūra      LY3BD (stovi) Maskvoje parodoje.Demo  SSTV  

 

 Plėtėsi galimybės panaudojant atminties mikroschemas. Priimtas ir perduodamas vaizdas jau buvo įrašomas į atmintį.  Tačiau pagrindinis perversmas SSTV mode įvyko kai pasirodė kompiuteriai. Tai aišku leido dar labiau vystytis šiai darbo rūšiai. Atsirado kitos  naujos skaitmeninės darbo rūšys. Pradėjome dirbti  spalvota SSTV . Ir dabar SSTV nestovi vietoje . Ši darbo rūšis vis toliau tobulinama ir vis tampa įdomiau su ja dirbti. Dabar naudoju ChromaPix SSTV programą. Tai tikrai profesionaliai parašyta programa savyje turinti daugybę įvairių funkcijų tenkinančių net reikliausius vartotojus.

                                                                                             CHROMAPIX programos vaizdas                                         

                                                              

 

 

                                        SSTV  priimtos nuotraukos šiuolaikine aparatūra naudojant CHROMAPIX programą                                             

 

 

 

 

                                                                          

       Esu Maskvos  MsstvS  klubo narys. Vyksta kasmetinės klubo  organizuotos  SSTV varžybos. Įsteigtas tikrai neblogas šių varžybų diplomas. Paspauskite diplomo paveiksliuką  ir pamatysite jį dideliame formate. Kairėje   yra klubo ženkliukas su asmeniniu numeriu. Kiekvienam klubo nariui yra įteikiamas klubo sertifikatas, kurį matote žemiau.Jį paspaudę matysite padidintą.

 

              

                 Sertifikatas                                                                                                                                    Klubo prezidentas 

 

  

  

                     MixW   universali programa visiems gyvenimo atvejams...

 

            Noriu truputį papasakoti apie radijo mėgėjiškas skaitmenines darbo rūšis, kuriomis aš naudojuosi dirbdamas mėgėjiškame eteryje. Manau, kad  bus naudinga truputį papopuliarinti šias darbo rūšis, nes kiek girdžiu eteryje Lietuvos stočių nėra daug. Dabar kai dauguma radijo mėgėjų jau “apsiginklavę” kompiuterine technika ,tai tikrai nėra sunku įgyvendinti kiekvienam radistui turinčiam bent šiokį tokį kompiuteriuką. Jau nereikalingi įvairūs modemai kiekvienai darbo rūšiai, tą darbą paprasčiausiai atlieka vidinė kompiuterio garso plokštė. O kompiuteryje panaudojant gerą  programą atpuola net daugelis pagalbinių veiksmų. Tai suradimas loge korespondento su kuriuo dirbi, automatinis antenos pasukimas į korespondentą, transiverio valdymas kompiuterio klaviatūros pagalba, darbo rūšių pakeitimas, varžybų atąskaitų formavimas, logo vedimas ir begalė kitų patogumų. Viena iš tokių programų ir yra  “MixW v.2.14” .Tai programa kuri nereikalauja didelių kompiuterio resursų ir pilnai tenkina visus radisto poreikius. Tikriausiai nesuklysiu sakydamas, kad ši programa užima  vieną iš pirmų vietų Europoje, Ją galima rasti populiariame Krasnodaro serveryje, programų skyriuje.Taigi parsisiuntus šią programą ir ją instaliavus į kompiuterį, belieka padaryti  schemutę kuri duota žemiau.Ši schemutė surenkama kompiuterio korpuse ir maitinasi nuo kompiuterio maitinimo šaltinio. Telegrafo manipuliacija per gerkoninę reliukę iki 150 ženklų/min  dirba be jokių problemų.

                                                                                   Variantas

                                 

                                                  

                                                                                       Kitas variantas

                                                     

 Štai ir viskas ko reikia norint praktiškai dirbti visomis  mėgėjiškomis sk. darbo rūšimis. Šioje programoje yra sumoduliuota 17 darbo rūšių.  

 

                                 

 

                                                                       5. Bendras MixW programos vaizdas kompiuteryje.BPSK darbo rūšimi.

   

Pabaigoje noriu palinkėti  visiems  hamams sėkmės įsisavinant šiuolaikines mėgėjiškas darbo rūšis .

 Sėkmės 73!  

                                                                 

 

                                                                                    Justinas  LY2BOK