Reguliuojamas stabilizuotas maitinimo šaltinis iš  kompiuterio imp.maitinimo bloko.

                                                                               ( Originalas "Radijo" Nr 10 pusl. 33)

 

 

                                                            

 

         Šiuo maitinimo bloku galima maitinti įvairias mėgėjiškas konstrukcijas ir krauti stabilizuota srove įvairius akumuliatorius.

 

       TECHNINIAI DUOMENYS:

 

   Įėjimo įtampa V...................................................110...220 

   Stabilizuota išėjimo įtampa V ..............................5......15

   Įtampos pulsacija prie 5 A, mV ,nedaugiau .............25

   Stabilizuota išėjimo srovė A .................................1....10

   Gabaritai  mm  ...................................................190x150x90

   Svoris Kg   ...........................................................1,4

 

       Maitinimo blokas turi skaitmeninę skalę  kuri indikuoja išėjimo įtampą ir apkrovimo srovę. Turi išėjimo įtampos reguliatorius  GRUBIAI, TIKSLIAI.  Išėjimo srovės ribojimo reguliatorių, maksimalios srovės indikatorių.

      Principinė schema 1 pav. kur A1- impulsinis kompiuterio maitinimo blokas   A2- indikacijos blokas su stabilizuotos  srovės reguliavimo mazgu.

  Maitinimo bloke reikia padaryti keletą smulkių pakeitimų  pav.2. Jo valdymo mazge paprastai stovi mikroschema TL494 arba jos analogai (MB3759,KA7500, KP1114EУ4). Ant šios mikroschemos 1 kojos paduotas grįžtamas ryšys  iš  +5v ir +12v išėjimo įtampų, o ant 2 kojos paduota iš 14 kojos ,išeinanti  tiksli įtampa iš vidinio stabilizatoriaus . Grįžtamą ryšį iš +5v reikia nutraukti atjungiant R1.( čia ir toliau numeracija sąlyginė).

 R4 ir R8  pakeisti į varžas su nominalais nurodytais schemoje. Kartu su kintama varža R1 (žiūr.pav.1) tai sudaro grįžtamo ryšio įtampos  daliklį , ko dėka gauname reguliuojamą  (grubiai) bloko išėjimo įtampą. Tiksli įtampa išstatoma kintama varža R2 (pav.1) kuri pajungta į kontrolerio 2 kojelę.  Aušinimo ventiliatorius užmaitinamas per varžą R7 iš lygintuvo kuris maitina  kontrolerį beveik nesikeičiančia 24v įtampa.  Prie +12v išėjimo reikia prijungti apkrovimo varžą R6 , kuri stabilizuos maitinimo bloko darbą prie žemos išėjimo įtampos. Patartina lygintuvo +5v ir +12v diodus sukeisti vietomis, nes pirmojo šaltinio diodai yra galingesni.

 

 

                                               

                              Išėjimo srovės stabilizatorius surinktas ant DA1 pav.3. Į jo neinvertuotą įėjimą paduota įtampa iš varžos R3 , kuri įjungta į  maitinimo bloko išėjimo minusinį laidą. Į invertuotą  DA1 įėjimą paduodama tiksli įtampa iš kintamos varžos R4 pav.1, kuriuo užduodamas srovės stabilizacijos riba. Varža R5 ir kondensatorius C1  grįžtamo ryšio grandinėje apimančioje operacinį stiprintuvą, suteikia šiam mazgui darbo stabilumą. Per diodą VD1 grįžtamo ryšio įtampa patenka į trečią kontrolerio koją pav.2. Šviesos diodas rodo maksimalią nustatytą srovę.

                                         

                                                                                                              Priedėlio schema

    Srovės ir įtampos matuoklis atliktas ant mikroschemos DA2.  Darbo ręžimas išrenkamas perjungėju SB1. +5v įtampa stabilizuota stabilizatoriumi DA1 pav1, įtampa -5v stabilizuota parametriniu stabilizatoriumi VD3,R6, pajungtu per diodą VD2 prie neigiamos išėjimo bloko įtampos pav2. Integralinis stabilizatorius DA1 pritvirtintas tiesiai prie maitinimo bloko priekinės sienelės.

    R3 pagamintas iš trijų gabaliukų konstantinio 1mm storio ir 50 mm ilgio  laido . Nurodytas nominalas gali skirtis  nedaugiau 10-20 procentų.

Aš panaudojau seno prietaiso šuntą (plokštelė) ją davedant iki reikalingo nominalo.

 

 

                                         

                                                                                                           Principinė sujungimo schema

 

                                                                        

                                                                                                Pakeitimai  maitinimo bloke

                                   

                                                                                                       Detalių išdėstymas plokštėje

 

                                                      

                                                                                                         Spausdintinė plokštė

 

 

    Prietaiso derinimas pradedamas nuo įtampos ribų nustatymo su etaloniniu voltmetru. SB1   įtampos padėtyje. Srovės stabilizatorius tuo laiku atjungiamas (atjungiamas laidas einantis nuo spausdintinės plokštės 3 taško į kontrolerio 3 kojelę) Jei reikia koreguoti įtampos perdengimo ribas , tai daroma keičiant R4 ir R8 varžų nominalus pav.2.  Po to prie bloko prijungiama apkrova 5-10 A, perjungiamas jungtukas SB1 į srovės matavimą ir pagal etaloninį prietaisą  su paderinama varža R12  nustatomi reikalingi srovės parodymai.

       Toliau perjungus SB1 į įtampos matavimą , matuojant su etaloniniu voltmetru nustatomi reikalingi įtampos parodymai su varža R9. Toliau atstatoma stabilizatoriaus grįžtamo ryšio grandinė. Perjungiam SB1 srovės matavimui .Matuojant apkrovos varžą , įsitikinam ar  dirba srovės stabilizatorius. Jeigu reikia keisti srovės reguliavimo intervalą , tai darome parenkant R1 ir R4  pav.3.

        Kraunant akumuliatorius stabilizuota srove , pirmiausiai reikia varžomis R1 ir R2 nustatyti krovimo įtampos pabaigą, o po to prijungus akumuliatorių  varža R4  nustatoma reikalinga krovimo srovė. Krovimo metu turi šviesti diodas HL1. Kai akumuliatorius pasikraus jis turi užgesti ir maitinimo blokas pereis į įtampos stabilizaciją. Tokioje būklėje jis gali būti ilgai. Taigi nėra reikalo kontroliuoti krovimo proceso ir jo pabaigos.

Nebūtina atjungti akumuliatorių pasibaigus krovimui.

 

Justinas  LY2BOK