PROPELERINIS  LAIKRODIS PANAUDOJANT PIC16F84A 

 

         Tai išeiginės dienos konstrukcija. Minimalus kiekis detalių ,truputis mechanikos ir rezultate gana įdomus erdvinis laikrodis , kuris tikrai papuoš Jūsų “ šeką” ir pamalonins akį svečiui.

        Schemą ir programą dėl PIC16F84A radau internete kažkokiame vokiečių saite. Visa kita padaryta iš savo turimų detalių.

                            Taip laikrodis atrodo darbiniame režime

 

 

 

 

Dėžutė pagrindui panaudota nuo CD viršelių klijavimui skirto įrenginuko,labai tiko viduryje esanti skylė pagal varikliuko diametrą.Dėžutės viduje sumontuota  laikrodžio skaičių šviesumo reguliatorius,variklio apsukų reguliatorius ir variklio maitinimo išjungėjas. Varikliukas panaudotas iš kažkokios automobilinės magnetolos. Ant jo ašelės buvo skriemulukas dirželiui.Jį aš palikau , nes ant jo labai gerai prisitvirtino plokštelė su visa laikrodžio schema. Yra įvairių būdų 5 voltų padavimo į plokštę .Aš padariau patį elementariausią. Ant varikliuko korpuso pritvirtinau iš relės kontaktų pagamintus šliaužiklius , kurie liečiasi į plokštės apačioje esančius apskritiminius išpjautus folgos  takelius.

 

Plokštės apačia

 

 

 Šliaužiklius reikia tvirtinti judėjimo kryptimi žinant, kad variklis turi suktis “prieš laikrodžio rodyklę”.Toliau beliko pragręžti skylutes ir trumpikliais paduoti įtampą į schemą esančią plokštės viršuje. Plokštės viršuje sumontuotos detalės tiesiai ant takelių.Montuojant naudotos SMD detalės. Tai sumažina bendrą viso montažo svorį  ir palengvina plokštės subalansavimą svoriui skriemulyje. Apvalios montažo plokštelės diametras 42mm. Apačioje skriemulio (schemos) pritvirtintas optoporos  imtuvas, siųstuvas pritvirtintas ant variklio korpuso viršuje gretimai  šliaužiklinių kontaktų.

 

                      Kontaktai ir IR diodai

 

    

 

 Optopora panaudota iš kompiuterinės pelytės. Imtuvas yra rausvos spalvos , siųstuvas skaidrus. Mikrikų laikrodžio nustatymui nedėjau nes tai papildomas svoris skriemulyje, o nustatyti galima ir paprastai trumpinant atitinkamas kontrolerio kojeles (žiūrėti schemą) į žemę.

 

                                      Sumontuota laikrodžio plokštė

 

          

 

Šviesos matricą padariau iš mėlynų didelio ryškio SMD šviesos diodų.Jie naudojami apšviesti mobilių telefonų klaviatūrai. Kad gautųsi didesni skaičiai panaudojau  keturiolika vnt. Jungiant juos po du lygiagrečiai. Gavosi  30 mm aukščio juostelė. Ją  vertikaliai pritvirtinau prie 70 mm ilgio ir  2 mm storio varinio strypelio.Strypelis prilituojamas prie plokštės.Tai matyti nuotraukose.Visus 7 šviesos diodus sujungiame su mikroschemos išėjimais emaliuotais 0,2 mm laideliais. Priešingoje  skriemulio pusėja tvirtinamas  svarelis dėl balansavimo , jo svoris parenkamas eksperimentuojant. Sukantis varikliui turi nesijausti vibracijos.

 

                              Taip atrodo surinktas laikrodis

 

   

 

 

Norint matyti  siauresnius laikrodžio skaitmenis galima pastatyti antrą  davikliuką “siųstuvą”  ant varikliuko korpuso viršaus už 180 laipsnių nuo jau pastatyto.Tada gausime  apskritime  du laikrodžių  “tablo” su mažesniais skaitmenimis.

 Patartina saugumo sumetimais pritaikyti permatomą korpusą  ir ant skriejiklio.

 

                                           Elektrinė laikrodžio schema 

 

 

     

 

      Plokštė  dėl lazerinio spausdintuvo                                 Detalių išdėstymas

 

Plokštė pagaminta "lazerinio-lygintuvo" principu ant dvipusio steklotekstolito.Šis metodas plačiai aprašytas interneto puslapiuose.

                                 Vaizdas tamsoje

  

 

Laikrodžio programa  dėl PIC16F84A   čia : mclock8_hex.txt

Spausdintinė plokštė lazerin.spausdintuvui   čia:  plokste laz.zip

 

Linkiu gero laisvalaikio praleidimo gaminant šį žaisliuką.   LY2BOK  Justinas