QRP  SDR mcHF  MINI TRANSIVERIS 

                                    ( PADARYTAS  PAGAL  M0NKA  SUKURTĄ SCHEMĄ IR PARSISIŲSTĄ RINKINĮ )

                                                                                                      http://www.m0nka.co.uk/?page_id=740

                                         

                                                                                                             Pilnai užbaigtas projektas (Galima padidinti)

                  

                          Toks gaunasi aparatukas . Dar be užrašų.                                                            Stipriai primena  Elecraft KX3 ,bet galimybės didesnės.

                                      

                                                                Bendras vaizdas                                                                                               Su stoveliu.

                 

                                       Informacija  ekrane                                                                                                                                    Sulenktas stovelyje

         Įkalbintas  LY2HT Vidmanto iš Elektrėnų  nutariau ir aš prisidėti prie kompani ir įsigyti rinkinuką   http://www.m0nka.co.uk/?page_id=740  šiam gražiam transiveriui. Tuo labiau , kad tai jau skaitmeninis SDR  su ganėtinai gerais parametrais.   Programiškai pastoviai tobulinamas.  Turėtų gautis labai patogus aparatas naudojant iškylose, lankantis piliakalniuose.  Galingumas  Tx max 15-20vatų  . Visi diapazonai ir darbo rūšys. Kaip nutarėm taip ir padarėm.  Mano turimomis žiniomis,  šių aparatukų rinkinių  jau yra pas LY' kus apie 10 vnt.                                                                                                                                                                                                                                                                             

 Visa techninė dokumentacija randasi  M0NKA Chris puslapyje, tad čia nesikartosiu tik pateiksiu kai kuriuos pakeitimus, patobulinimus ir gamybos procesą  nuotraukomis.

    

                         Radijo trakto plokštė                                                                     Skaitmeninės dalies plokštė                                                        Ekranas tarp plokščių

     

                     "Buterbrodas"                                                              Strypelių tvirtinimas                                                     Atstumai tarp plokščių naudojant lenko korpusą

         

                                              Korpuse                                                                Trafų pakeitimai                                     Šilumos perdavimo plokštelė iš Si750 į temperatūros daviklį

            

Ištekinta duobutė(ruošinys) pirštui valkoderyje                     Duobutė rankenėlėje                                                                            Vartomas stovelis transiveriui

                                                      

                                                                        Mikrofonas ir PTT                                                                  Garsiakalbis nugarinėje sienelėje

Korpusą šiam aparatui galima įsigyti pas lenką  Artur SP3OSJ.

                           

                                                                      Korpusai yra trijų spalvų ,sidabriniai , auksiniai  ir juodi.

                              Padaryti kai kurie pakeitimai schemoje.   (galima padidinti).

                          

                             

   

https://uk.groups.yahoo.com/neo/groups/M0NKA-mcHF/files/KA7OEI/

                                                                       KA7OEI  REKOMENDACIJOS  DĖL TOBULESNIŲ  mcHF  PA  AD TRANSFORMATORIŲ

LY2HT  vertimas

Transformatorius T5

Straipsnio autorius įžangoje apibūdina problemą: originalus T5 vadinamas 1:4 (CT-su centrine atšaka) transformatoriumi, bet paanalizavus schemą, pasirodo, jog taip gaunamas neteisingas impedansas su draiverio tranzistoriais Q4 / Q5. Dabartinėje BOM (medžiagų sąraše) vadinamas 1:1 (CT – su centrine atšaka),  - jau nebe taip blogai suderintu, bet vis dar ne idealiu todėl, kad sukelia nuostolius imtuvo juostiniuose filtruose. Šie nuostoliai yra mažiau rimta problema, nei 1:4 impedansas.

Geresnis variantas – 4:1 su centrine atšaka T5 Transformatorius. Paprasčiausiai apsukti 1:4 transformatorių  kitu galu, deja negalima, nes taip prarandama centrinė atšaka toje pusėje, kur ji turėtų būti, siekiant tinkamai apkrauti Q4 / Q5. Tačiau vietoje netinkamo gatavo T5 nesunku pačiam pasidaryti, panaudojant BN43-2404 nedidelę „paršiuko nosytę“ – „binokliuką“.  Beje, lygiai tokia šerdis mcHF PA panaudota dėl RFC8.

LY2HT pastaba: BN43-2404 yra čeko internetinėje parduotuvėje (jis šiomis „paršiuko nosytėmis“ prekiavo  2014 m. LY hamfeste).  

http://hamshop.cz/toroids-c2/bn-43-2402-i215/

IZ0IBA paveiksliuką geriau studijuoti spalvotame pavidale (LY2HT):

T5_Pagal_KA7OEI_LT_kalba.jpg

Toks perdirbtas T5 telpa į originaliojo vietą, tik būtina, kad prie PCB lituojami laidai būtų kuo trumpesni.  Duomenys apie BN43-2402 šerdį yra www.kitsandparts.com skyriuje Toroids.

 

 

T7 mcHF PA išėjimo transformatoriaus konstrukcija

      Pastebėti originalaus T7 trūkumai:

-          Pirminės ir antrinės apvijų ryšys nėra toks tamprus, koks turėtų būti

-          Pernelyg dideli induktyvumo nuostoliai

-          Transformacijos koeficientas nėra optimalus maksimaliam galingumui, efektyvumas nepakankamas.

-          Nesukompensuotas transformatoriaus reaktyvumas.

Geriausia šias problemas išspręsti, panaudojant dvi BN43-202 šerdis.

Tokio naujo T7 schema:

T7 Sch.jpg

    Tai du vienodi transformatoriai su pirminių apvijų atšaka nuo centro ir su lygiagrečiai sujungtomis antrinėmis apvijomis. 270  pF – aukštos kokybės, 200 ar dar daugiau Voltų kondensatorius, prijungtas prie pirminės, kompensuoja reaktyvumą, pagerindamas T7 darbą.

    Dvi šerdys – du lygiagrečiai sujungti transformatoriai nuostolių minimizavimo tikslu, kas ypatingai svarbu aukštesniuose dažniuose. Kad nuostoliai būtų dar mažesni, labai rekomenduotina pirminę, žemo impedanso apviją sukonstruoti iš varinio ar žalvario vamzdelio ar bent iš kabelio ekrano, suformuojant iš jo vamzdelius. O antrinės laidai prakišami vamzdelių viduje. Taip padidinamas, pagerinamas ryšys tarp pirminės ir antrinės apvijų ir sumažinami induktyvumo nuostoliai, dar labiau pagerinant transformatoriaus efektyvumą.

T7 Foto.jpg

Foto S54AM. Užbaigtas T7. Kairėje galima įžiūrėti 270 pF kondensatorių ant pirminės apvijos, o dešiniajame paveikslėlyje matosi antrinė, prijungta prie išėjimo. Antrinei geriausiai tinka teflonu (floroplastu) izoliuotas vienagyslis laidas (PTFE). Teflonas yra slidus, tokį laidą lengva prakišti bevyniojant. Be to, teflonas atlaiko aukštas temperatūras. 

    Atidžiai pažiūrėjus į kairįjį paveikslėlį, matosi, kad pirminių apvijų centras suformuotas, ant PCB salelės sultuojant tas abi pirmines apvijas (koksialinio kabelio ekranai/šarvai). Jei tokią salelę tarpusavio sujungimui panaudoti neįmanoma, naudotina vario juostelė, laidai ar PCB gabalėlis.

     Ir dar: nors fotografijose neparodyta, labai rekomenduojama tarp „žemės“ ir vietos, kur bus prijungtas V+ (raudonas laidas fotografijoje) prijungti 0,10 uF kondensatorių.

T2 ir T3 vyniojimas:

          

                      SWR  trafų  vyniojimas.                                                                                                                                    Procesoriaus apsauga  nuo statikos . Į J2 RF plokštėje , ateina PTT ir CW rakto kontaktai

Nuo vyniojimo krypties ir galų prijungimo teisingumo absoliučiai priklauso RF Power ir SWR matuoklių teisingas darbas.

Dar nepajungti galiniai tranzistoriai. Iki PA buferio signalas formuojamas gerai , manau ir pilnumoje bus viskas OK. Derinimo darbai dar vyksta. ar bus papildoma informacija apie Tx darbą. Bet visumoje aparatukas labai patogus ir su gerais parametrais.

                                                                                            Pataisymai pagal LY3BD Aleksandrą ,Vilnius

Norint pagerinti kokybę ir patikimumą šiame trasiveryje, rekomenduojama atlikti šiuos patobulinimus. Plokštėje, RF , jūs turite pašalinti varžas R18, R19, R22, R23, R24 R25 ir vietoj pašalintų įlituoti trumpiklius arba nulines varžas.  Šis pakeitimas žymiai pagerina skaitmeninio fazės sukimo darbą . Jei šito nepadarysite, tai 100 om varžos  labai "suplokština" signalų frontus , todėl didėja fazių triukšmai ir nepatikimai veikia fazės poslinkis  AD juostose.

Toliau UI plokštė. Versija 04. Čia  plokštės mikroschemos U3, U3A veikia pažeidžiant sąlygas  kurios sudaro netiesinius iškraipymus signale. Be to, gali būti sugadintos pačios mikroschemos . Dėl jų normalaus darbo yra būtina, kad įėjimuose  analoginis lygio potencialas būtų lygus 0,5 Vcc. Mūsų atveju tai yra maždaug + 1,5V. Norėdami pašalinti šį trūkumą reikia pašalinti kondensatorius C7a, S8a, C18, C19 ir vietoje jų įlituoti trumpiklius arba nulines varžas.
Šie patobulinimai pagerina veikimą ir padidina transiverio patikimumą.
Aleksandras LY3BD.

                                                                                         LY2BOK  Justino pataisymai schemoje

STM32F407VET6   97 ir 98 kojos išvestos į jungtį J2  (RF plokštėje) be jokios apsaugos nuo statinio krūvio. Tai nėra gerai.  Reikia prie jų prijungti diodines grandinėles iš dviejų diodų .Tai gali būti BAV-99.   Kaip tai padaryti matosi  nuotraukoje.   Kaip tik dėl šių diodų nebuvimo, mano procesoriaus portas  PE0  (97 koja) , buvo "nugalabintas" statinio krūvio , ko pasėkoje nebedirba CW  "brūkšniai" ir PTT. Lygiai taip pat gali atsitikti ir su 98 procesoriaus koja. Teks keisti  STM32F407VET6 . Tai gana brangus, sudėtingas ir kruopštus darbas.

 

             ( galima padidinti )                                                                                       Pirminiai setupo nustatymai    (parsisiųsti iš čia)

                   Galima parsisiusti mano pirminius setupo nustatymus. Tai supaprastins transiverio pirminį paleidimą. Vėliau aišku galima setupą nustatinėti savo nuožiūra.  pasiskaitant  VARTOTOJO  INSTRUKCIJĄ

                                                                                                   Futliaras-dėžutė  transiveriui

       Belaukiant siuntinio su galiniais PA trazistoriais, nutariau pagaminti kažką panašaus į futliarą šiam transiveriui. Taip paprasčiau ir saugiau transportuoti išvykose. Kas gavosi matosi nuotraukose.

                                         

                                                                                                               (galima padidinti)

Pagaliau gauti  RD16 tranzistoriai dėl PA .   Įlitavus juos į schemą ir nustačius ramybės srovę , siuntime viskas pradėjo dirbti kaip priklauso .  Taip dabar turime perdavime visuose diapazonuose 14-15 vatų.  Veidrodinis nuslopintas 40-45 db. nešančioji 45-50db. Ko pilnai pakanka.  Iki susitikimo eteryje , Justinas

Ačiū ALTreklamai  kuri padėjo apiforminti transiverio "veidą", ko pasėkoje taip  buvo apiformintas korpusas.

                                   

                                                                                                       Lipdukai ant korpuso su užrašais.

Visiems gaminantiems mcHF   M0NKA transiverį linkiu gerų emocijų. Aparatas vertas jo kainos

                                                                                                       DERINIMO STALIUKAS  

                                                          ( Sugalvojo ir pagamino LY3MJ Jonas Elektrėnuose  )  

    Tai tikrai patogus ir reikalingas montažinis staliukas  kada reikia derinti ir atlikti įvairius matavimus su SDR mcHF transiveriu.  Paprastai jo plokštės susijungia kieta jungtimi ir priėjimas prie plokščių tampa neįmanomas. Panaudojus šį staliuką kaip sakoma "viskas kaip ant delno".....    

        

                          

                                                                         

Derinimo stendo montažui (stoveliams) panaudotos  aliumininės kniedės su kiauryme.

Nuotraukas galima pasididinti. Jose matosi kaip tai pagaminta. 

                     

 Šitaip atrodo pilnai užbaigtas,  LY2HT Vidmanto iš Elektrėnų , SDRmcHF   .    Lauksim daugiau  pagamintų  šių aparatų   LY  šalyje.

                           

        O štai taip atrodo pagamintas SDR mcHF  pas LY3BD Aleksandrą. Padidintas korpusas ryšium su tuo , kad tai jau 100 vatų galinis laipsnis ir normalus LPF. Sumanymas tikrai vertas dėmesio. Ir apiforminimas aukštame lygyje. Ką išgirsime sekantį eteryje su SDR mcHF?

                                                                                    Pataisymas antenos komutacijoje

LY3BD Aleksandras dar atliko keletą patobulinimų.

1)  Antenos komutacijoje esantys PIN diodai prastai dirba šiuose dažnumuose, ko pasėkoje nepilnai yra uždaromi. Perdavimo metu per nepilnai uždarytą pin diodą  gaunasi grįžtamas ryšys ir to rezultate gauname papildomus spinduliavimus už darbinės juostos.  Po šio pakeitimo "spleiteriai" sumažėjo  apie 80 procentų. Rezultatas akivaizdus.    Kaip tai padaryti matyti iš sschemos. Reikalinga maža relytė  su 5v maitinimu.

             

                                                                                        

                                                                                                 

                                                                        PA galingumo suvienodinimas visuose diapazonuose iki 12-15 vatų

Visi kas pagamino šią  puikią konstrukciją , turi problemų su nuosekliu mažėjimu galingumo didėjant dažniui.  Jei 80m normaliai spinduliuojama iki15 vatų tai 10m  pasiekiam 5-6vatai ir tai ne visuose egzemplioriuose. Pasirodo, kaip nustatė LY3BD, kad tai kaltė nekokybiški draiverių tranzistoriai.  Jie jau nuo 14 mHz pradeda  mažiau stiprinti. Nors pagal "datashitą"  jie turi normaliai stiprinti  iki 2 Gigahercų.  Pakeitus schemoje nurodytus tranzistorius į naujus BFG591 ,viskas pasikeitė. Net perdaug stiprinimo. Teko truputį pakeisti schemą.  Šie tranzistoriai truputį didesni gabaritais, tačiau nuotraukose matyti kaip ta problema išsprendžiama. Panaudota pereinama prilituojama plokštelė.

   

 

   

 

                                                  

                                                                                                                                                                SDR mcHF  jau dirba skaitmeninėmis darbo rūšimis

  Sėkmės patobulinimuose.

Su paskutine   šio transiverio programos versija, jau galima dirbti ir skaitmeninėmis modomis. Tereikia paprastu  USB kabeliuku transiverį sujungti su kompiuteriu. Kompiuteryje naudoju visiems pažystamą MixW v.3.2  versiją.  Viskas smagiai dirba.....

******************************************************************************************************************************

                                                                                   Darbas M0NKA  SDRmcHF    skaitmeninėmis modomis

          Tam reikia:     Kompiuteryje suinstaliuoti programą  " VCP 1.4.0  setup.exe "

                                   Suinstaliuoti " OmniRig" programą.

                                   Setupe M0NKA setupe pkeisti   " MIC"   į   "DIG"

                                   mcHF setupe pastatyti   " +12kHz"

                                   mcHF  setupe išstatyti   "CAT"  -   ON

                                   Kompiuteryje "Divice  Manager"  turi atsirasti  "STM Microelektronic virtual  COM Port  x

Kai pajungiamas mini usb su kompiuteriu atsiras prašymas nurodyti draiverį.  Reikia pačiam nurodyti tą kelią:

My comp --> C disk --> Program files --> STM Microelektronic    čia bus draiveris ir jį reikia nurodyti. Tačiau  faile "stmcdc.inf     reikia pakeisti keturias eilutes, jei naudojami XP Win.  Del patogumo jau pakeistą failiuką idedu archyve. Jį reikia pakeist su esančiu kompe.

                                 OmniRig programoje išstatyti setupe" FT-817" protokolą

                                MixW v.3.2  versijoje setupe  nustatyti reikiamus parametrus:

virtualini COM porta,  hardware nustyti saund device- sdrmcHF   ir kt.

***************************************************************************************************

                    

Iš čia galima parsisiųsti paskutines transiverio  vidaus programų versijas :  http://df8oe.github.io/mchf-github/

Arba galima paimti  ir čia:    Paskutinės versijos. rar

Transiverio "Vartotojo instrukcija":   SDR mcHF  manual.pdf       (Anglų kalboje)

 Čia gabaliukas garsinio failo įrašyto su mobiliu telefonu vakare  80m diapazone .  

80 Metrų.mp3

Pakeistas draiverio failas " stmcdc.inf"  -   Failas

LY2BOK Justinas