Automatinis antenos tiuneris  VL-2001-AT

Šios schemos autorius yra LY3BD Aleksandras iš Vilniaus. Su antena "DELTA LOOP" 80 m diapazonui jis šio įrenginio pagalba jau antri metai puikiausiai darbuojasi visuose diapazonuose. Vieno mygtuko spustelėjimas ir tiuneris per 5-6 sek. automatiškai priderina jums anteną,teisingiau transiveris mato ,kad jūsų antenos SWR yra "l". Viskas vyksta automatiškai jokių papildomų operacijų ir jūsų transiveris bus visada pajėgus atiduoti visą savo galią ir aparato galiniai tranzistoriai visada bus "sveiki"! Per keletą mėnesių pasigaminau šį tiunerį ir aš. Manau kad kas dar neturi "supermodernių" vakarietiškų transiverių ir finansai neleidžia įsigyti panašaus tipo įrenginius ,šis tiuneris puikiausiai jums tarnaus .

Autoriui leidus šią schemą kaip mokėdamas paruošiau publikacijai.Prašau atleisti už kai kur naudojamus netechninius terminus.

Tiunerio derinimas

Derinimas pradedamas nuo  fazės  ir varžos  daviklių derinimo.   Į įėjimą paduodamas 3,5 MHz (dauguma turi žemadažnius oscilografus)10 vatų signalas iš transiverio.išėjime prijungiamas 50 omų ekvivalentas. 

                                                                               Fazės daviklis

VT1 ir VT2 bazėse turi būti apie 1,5-2,0 voltų signalo.Šių tranzistorių emiteriuose signalai turi būti ekvivalentiškai vienodi. Šie signalai suvienodinami C l ir Rl pagalba. D 1.1 ir D 1.2 išėjimuose turi būti miandros kurių skverbtis lygi "2". Tai yra impulso ir pauzės trukmės turi būti vienodos. D3.1 ir D3.2 elementų išėjimuose turi būti strobai iš "l" į "O" . Taške @ turi būti "O" , jei taip nėra , nulis išstatomas C l ir R16 pagalba. Patikrinti ar nėra nulio nukrypimo kituose diapazonuose. Jei parodymai nukrypę nuo nulio taške @ tai su C5 pakoreguoti , kad visuose diapazonuose būtų "0" pagal pastovią įtampą. Patikrinti ar pakeitus signalo galingumą, nepasikeičia parodymai taške @, pakoreguoti su C5. 

                                                                       Varžos daviklis

Su     C 10  suderinama taip,kad taške  " R" įtampa būtų     "0"  .Patikrinti tolygiškumą   per diapazonus pakeičiant paduodamo signalo galingumą. Jei taip nėra ,pakoreguoti su C12 . Taške   "R" visą laiką turi būti   "0" pagal pastovią įtampą. 

                                                                          Automatikos blokas

Pirma paleidžiamas pjūklo generatorius VT1 ir VT2. Prieš tai taškas "3" sužeminamas. Ant C2 turi būti apie, 6v amplitudės pjūklas. Jo forma truputį netiesinė. Toliau sužeminami taškai 1,2,3 . Prijungiami prie schemos varikliai su reduktoriais. Taškai "@" ir "R" sužeminami ir tada komparatorių DA3.1,DA3.2 , DA4.1, DA4.2 potenciometrais suderinami taip, kad jų išėjimuose gautume miandrą su skverbtimi "2" .Kontrolinis taškas "3" turi būti sužemintas. Toliau į įėjimus "@' ir "R" pajungiami papildomų potenciometrų šliaužikliai ,o į kraštinius kontaktus paduodamos apie +lv ir -Iv įtampos. Sukant papildomą potenciometrą turime gauti,kad variklis suktųsi į vieną pusę, o pasukus tą patį potenciometrą į kitą pusę atitinkamai ir variklis turi suktis irgi į kitą pusę. Artėjant įtampai prie nulio variklis turi lėtėti ir sustoti.Lėtėjant variklio apsukoms atitinkamų komparatorių išėjimuose matomos miandros skverbtis turi keistis,teisingiau nuo šios miandros skverbties priklauso varikliukų sulėtėjimas artėjant įtampai prie nulio .Ši operacija atliekama ir su antruoju varikliu.

Toliau sujungiami visi kontroliniai taškai tarp abiejų automatikos schemų.Prijungiami abu mikro jungikliai prie kintamų kondensatorių .Ant ašelių galų pritvirtinami mikro jungiklių perjungimo kumšteliai. Jie turi turėti pusmėnulio formą. Tai yra 180 laipsnių mikro jungiklis įjungtas , o likusią dalį išjungtas.Laikinai vėl taškai "@' ir "R" sužeminami.Kad lengviau būtų derinti išjungiamas laiko taimeris ,kuris išjungia automatiką.Tam tikslui automatikos antroje schemos dalyje mikroschemos D6.1 1.2 kojeles sužeminame. Įjungiamas maitinimas ir paspaudžiame mygtuką "STARTAS". Mikro jungiklių kumštelius reikia išstatyti taip,kad kintami kondensatoriai sustotų taip: C9 maksimume ,o C 10 minimume.Taškai "@" ir " R" atjungiami nuo žemės ir sujungiami pagal schemą. Dabar pagalbiniai potenciometrai truputį abu išvedami iš nulinės įtampos padėčių. Vėl įjungiamas maitinimas.Automatikos schemoje (antra dalis) operacinio stiprintuvo DA1 išėjime su potenciometro R8 pagalba išstatome apytikriai +2-3v. Paspaudžiamas mygtukas "STARTAS". Šviesos diodas "DERINIMAS" turi užsidegti. Pirmiausiai abu varikliai turi išstatyti kondensatorius į pradines padėtis C9 max , C 10 min, po to turi pradėti suktis į priešingą pusę ieškodami nulinės įtampos,bet kadangi pagalbiniai potenciometrai išvesti iš nulinės padėties tai varikliai turi suktis nesustodami. Abu potenciometrus gražiname atgal, kol vėl abu varikliai sustos. Sustojus varikliams šviesos diodas "DERINIMAS" turi likti degantis.Išlėto mažinant DA1 stiprintuvo išėjime įtampą su potenciometru R8 užgesinamas šviesos diodas "DERINIMAS". Šią operaciją pakartoti kelis kartus kol varikliams sustojus jis pats turi užgesti ,tuo parodydamas,kad paieškos operacija sistemoje atlikta ir automatika išjungta. Pagaliau galima atstatyti ir laiko taimerį. Jis automatiką išjungia panašiai po septynių sekundžių jei nesuveikia automatikos išjungimas.Taip gali atsitikti jei baigiant sistemai susiderinti įvyksta "svyravimo" režimas. Pagaliau galime atjungti ekvivalentą ir pajungti natūralią anteną. Tačiau prieš tai reikia rankiniu būdu parinkti atšakas, ritės induktyvumus kiekvienam diapazonui su naudojama antena. Reikia vadovautis taisykle parenkant ritėje atšakas: mažesnis induktyvumas-didesnis talpumas,tuo išvengsite neteisingo suderinimo su antena ir anteniniame tiuneryje bus mažesni nuostoliai , sistema dirbs stabiliau.Pas mane ritės atšakos perjungiamos relėmis automatiškai iš transiverio keičiant diapazoną. Tiunerio kontaktas "Tx įjungimas" transiveryje turi įjungti derinimo režimą 10 vatų galingumu! Laisvus mikroschemų įėjimus D5 ir D6.4 sužeminti.

Maitinimo šaltinis surinktas viename korpuse kartu su tiuneriu.Daviklius,stabilizatorius, automatiką rinkite atskirame korpusėlyje juos atskirai ekranuokite. Mano projekte viskas bendrai tilpo į 250x250x80 mm dėžutę. Kintami kondensatoriai panaudoti iš rusiško imtuvo R-250 RTTY priedėlio. Jų talpumas 10x200 pF ,80m diapazone reikia "dadurti" apie 50-80pF KSO tipo kondensatorius 500v įtampai. Juos dajungiu relėmis.Tiunerio ritės karkaso skersmuo 50mm , laidas PEV-2,5 vija prie vijos,apie 30vijų,induktyvumas apie 25-28 mikrogenrius,plius viršutiniams diapazonams 21,24,28 MHz ritė 3 vijos plokščias varinis laidas 4x1 mm.,ritės be karkaso skersmuo 25 mm. Reduktoriai panaudoti iš rankų džiovintuvo "Vėjelis", vietoje buvusių varikliukų įdėti automobilinės magnetolos varikliukai ir užmaitinti +5v.

Daviklių plokštė pagaminta iš dvipusio steklotekstolito kur viršutinis sluoksnis paliktas ištisas kaip bendra žemė. Stabilizatorių plokštė paprasta vienpusė. Visa automatikos plokštė pagaminta iš dvipusio steklotekstolito kur takeliai iš abiejų pusių.

 

Sėkmės ir 73!

              Norėdami padidinti schemą ,dar kartą ją paspauskite  

                                                                        Automatika  1

                                                                    Automatika 2

                                                                        Davikliai

 

                                                                                           Stabilizatoriai

 

 

 

                                                 

 

 

                            

 

                                                                                                        Bendras montažo vaizdas

 

 

                                        

                                                                                                                Daviklių  montažas

 

                                    

                                                                                               Mikriko ir "kumštelio" tvirtinimas

 

Grįžti į turinį