DVIEJŲ TONŲ GENERATORIUS

                                                                   Bendras vaizdas                                                   Sumontuota plokštė    

           Šis prietaisas tikrai padės Jums suderinti siūstuvą ar galingumo stiprintuvą. Su jo ir oscilografo pagalba matysite ar siūstuvas dirba linijiškai, ar "nepersistengta" sužadinime ir t.t. Tai Jums padės išvengti nemalonių kolegų pastabų dėl nekokybiško  signalo, dėl per daug plačios juostos ar galingų "spleiterių" signalo šonuose. Turimas transiveris gali būti aukštos klasės,tačiau prijungus stiprintuvą kuris nėra gerai suderintas,signalas galutiniame rezultate  bus sugadintas.

                                                                  Generatoriaus schema, spausdintinė plokštė ir detalių išdėstymas

       Mikroschemas galima naudoti šiuolaikiškesnes. Aš panaudojau 555 serijos. Jos žymiai ekonomiškesnės. Generatorius dirbantis ant mikroschemos D1  555LA3 turi generuoti  18 KHz. Matuoti dažnumačiu  ant 11 kojos D1. Gali tekti parinkti kondensatorių C3. Subalansuotų signalų lygiai ant 9 kojos operacinio stiprintuvo DA1.2 bus apie100mV. Kiekvieno tono lygis po daliklio R12, R13,  išėjime  XP2 turi būti apie 2-3 mV. Maitinimui panaudojau  tinklo edapteriuką kuris išėjime turi 10v. Papildomai jo viduje prijungiau po tiltelio didelio talpumo kondensatorių . Galima  paprasčiausiai  jį maitinti iš "KRONOS".

                        a                                             b                                                  c                                            d                                               e

                                                                                          Signalo formos  oscilografo ekrane

      Pirmiausia į derinamą siūstuvą paduodame  iš generatoriaus vieną iš tonų (į mikrofono lizdą).Jei nešantysis dažnumas ir antroji šoninė juosta nuslopinta daugiau nei 40db,turite matyti vaizdą kaip pav. a. Esant nepakankamam nešančiojo dažnumo nuslopinimui, bus matomas banguotumas viršuje ir apačioje. Pav. b. Pagal A ir B matmenų santykį galima grubiai nustatyti nešančiosios nuslopinimo lygį.Pavyzdžiui jei santykis bus lygus 10, 15, 20, 30, 50, 100, tai slopinimas atitiks 20, 24, 26, 30, 34, ir 40 db. Esant nepilnai nuslopintai nedarbinei šoninei  juostai oscilograma turės tokį pat vaizdą, bet banguotumo dažnis viršuje ir apačioje bus du kartus mažesnis. Jei blogai nuslopinta nešančioji ir ir antra šoninė nedarbinė juosta, ekrane matysis dviejų dažnumų moduliacija tiek viršuje tik apačioje.

Nepamirškite oscilografą susinhronizuoti iš  dviejų tonų generatoriaus. Tam jis turi 225 Hz išėjimą. Tada ekrane vaizdas bus visą laiką stabilus. 

     Dėl patikrinimo ar siūstuvas dirba linijiškai, reikia iš generatoriaus paduoti abu tonus į mikrofono įėjimą.Oscilografo ekrane turi matytis figūra kuri parodyta pav.d. Rankenėle 'BALANSAS"suderiname taip, kad apgaubiančios sinusoidės susikirstų horizontalioje skleistinės ašinėje linijoje. Jei gaunate signalą be iškraipymų, Jūsų siūstuvas dirba linijiškai ir signalas bus kokybiškas.

     Jei yra iškraipymai prie horizontalios ašinės linijos  pav.d,  reiškia yra  neteisingai išstatytas lempos ar tranzistoriaus priešįtampis  stiprinimo laipsnyje.

     Iškraipymai signale parodyti pav. e, rodo, kad  yra perdaug didelė sužadinimo įtampa arba neteisingai parinktas  tranzistoriaus arba lempos ryšys su apkrova.

   Derinimo metu reikalui esant galima signalą kontroliuoti įvairiuose siūstuvo taškuose pav. po balansinio moduliatoriaus, DSB stiprintuvo ir t.t.

  Nereikia pamiršti, kad iškraipymai gali būti ne tik galiniame laipsnyje.Todėl pirmiausiai reikia surasti laipsnį  kuris sukelia iškraipymus ir tik po to imtis priemonių juos pašalinant.   

        Reikia atsiminti, kad derinant siūstuvą naudojant  dvitonį generatorių,  Jūsų  siūstuvo vidutinis galingumas bus žymiai didesnis lyginant su darbu SSB. Taip, kad ir tranzistoriai ar lempos turės žymiai aukštesnę temperatūrą. Tai neturėtų bauginti, tačiau derinimą reikia stengtis atlikti greitai ir kad pykinis galingumas gautas derinimo metu, neviršytų leistiną siūstuvo maksimalų galingumą.                                                                           

                                                                                   Aparatūros  sujungimas atliekant matavimą

Generatoriaus korpusas paimtas nuo tinklo edapterio. Tokių tuščių korpusėlių įvairaus dydžio yra Kaune "LEMONOS" parduotuvėje.

  73 ! Sėkmingų derinimo darbų.      LY2BOK   Justinas

Literatūra. Skripnik. " Dviejų tonų generatorius". Radio 1987. Nr. 8