Alytaus piliakalniai  - 7

 

       Artėjant vasarėlei į pabaigą nutarėme su LY2BFV   Vitu iš Marijampolės, kad reikia dar aplankyti keletą Dzūkijos piliakalnių. Pasiruošimas buvo trumpas, nes viskas buvo paruošta iš anksčiau.  Orai lyg tyčia stipriai pagerėjo ir nepabūti gamtoje , nepasidžiaugti paskutiniais vasaros spinduliais  būtų neatleistinas "nusikaltimas".    Išvykome rugsėjo 23d. 7:00val.  Tirštas rūkas tvyrantis laukų  žemesnėse vietose  rodė, kad diena turi būti graži ir saulėta.

  

                          Ryto žara                                                                  Ryto grožis                                                            Vaizdas nuo piliakalnio

        Taip besigrožėdami gamta privažiavome pirmą pagal mūsų maršrutą Prelomciškės piliakalnį. Prelomciškės piliakalnis įrengtas aukštumos kyšulyje į upelio slėnį. Šlaitai statūs, iki 10 m aukščio. Aikštelė anksčiau iš dalies nuplauta šio upelio, dabar yra beveik apvali, apie 40 m skersmens. Jos pietinėje pusėje supiltas apie 40 m ilgio iki 4 m aukščio pylimas. Į visas puses nuo piliakalnio, kelių hektarų plote, yra papėdės gyvenvietė su dar gana gerai išlikusiu kultūriniu sluoksniu. Piliakalnis datuojamas I tūkstantmečiu–XIII a. Puikus privažiavimas , idealiai sutvarkyta aplinka ,reklaminiai stendai, aikštelė automašinoms.   Nuo dvigubos viršūnės atsiveria nuostabūs vaizdai į Dusios ežerą.  Gaila , kad dar rūkas stipriai sumažina matymo atstumą.

             Prelomciškės piliakalnis                                          Giraitės piliakalnyje op.LY2BOK  ...                                 ten pat ir LY2BFV  op. Vitas

     Sušlapę iki kelių nuo gausios rytinės rasos  vairuojame į sekantį Giraitės piliakalnį.  Randame jį prie pat kelio . Puikiai sutvarkytas, lentelė su pavadinimu ir dar medinis koplytstulpis padarytas. Giraitės piliakalnis yra šalia kelio Verstaminai–Teizai. Jis įrengtas atskiroje stačiais 4–5 m aukščio šlaitais kalvoje. Aikštelė apvali, apie 25 m skersmens. Piliakalnis datuojamas I tūkstantmečiu. Žmonės pasakoja, kad jame palaidotas kunigaikštis Šarūnas .   Gražus didelėmis pušimis apaugęs, o tai mums į naudą . Labai lengvai pakabiname dipolį tarp medžių ir vėl nuostabus lietuvių "failapas" eteryje. Kaip tik  spėjame registruoti ryšius į kompiuterį.  Oras nuostabus , saulutė jau pakilo ir rūkas pamažu išsisklaidė.  Toliau pagal maršrutą Verstaminų piliakalniai.    Verstaminų kaime yra net 4 piliakalniai, iš kurių tikrais piliakalniais galima laikyti du (II ir III). I Verstaminų piliakalnis – greičiausiai viduramžių karinių įtvirtinimų vieta, o IV – viduramžių koplyčios ar kapinių vieta. Šie piliakalniai yra iškart už Verstaminų k., išsukus iš trasos apie 1 km.

              Giraitės piliakalnis                                                      Verstaminų III įveiktas                                            Verstaminų  IV . "Parūkymas"

     Šie piliakalniai yra greta vienas kito , taip kad juos  aplankyti nėra sunku. Gal tik Verstaminų III gerokai apaugęs krūmais ir medžiais. Tačiau lentelė, informacija apie  piliakalnį gerai ir gražiai padaryta.  Pertraukoje truputį pasistiprinę kavute ir sumuštiniais, vėl sėdame į Vito  "senukę" ir riedame Dzūkijos keliukais link  Giluičio piliakalnio.  Įsismaginę važiuoti ir užsižiūrėję į nuostabius gamtovaizdžius,  pralekiame numatytą Giluičio piliakalnį.  Nutariame negrįžti, o važiuoti prie Bambiniku piliakalnio. Giluitį teks aplankyti grįžtant namo. Bambininkų piliakalnis su gyvenviete, Ąžuolinių, Bambininkų,  yra 0,2 km  nuo Ąžuolinių-Verebiejų kelio tilto ...   Jeigu ne vietiniai vaikai sunkiai būtume suradę. Pasislėpęs tarp kelių sodybų. Tai vienas iš netvarkingų piliakalnių. Apaugęs didžiulėmis  varnalėšomis, avietynais ir t.t.  Viršūnėje anteną teko įvairiai lankstyti ir kabinti už varnalėšų.  Iš čia ir girdimumas buvo žymiai prastesnis. Tačiau nebūtume mes radistai...  Su visais korespondentais QSO pravesta ir galime keliauti link paskutinio mūsų maršrute palikto Giluičio piliakalnio. 

       Bambininkus "operuoja" Vitas LY2BFV                  Kažkas truputį nekontaktuoja......                       Paskutiniai QSO nuo  Giluičio piliakalnio

            Giluičių piliakalnis yra Alytaus rajono savivaldybės Simno seniūnijoje Giluičių kaime 1,7 km į pietvakarius nuo Giluičio ežero, Kriaušio upelio kairiajame krante. Respublikinės reikšmės archeologinis paminklas. Iš šiaurės rytų ir pietų piliakalnį juosia upelio slėnis. Šlaitai statūs, apie 10 m aukščio. Viršūnės aikštelė 12-15 m skersmens, jos vakarinį kraštą juosia 4 m aukščio pylimas. Į vakarus ir šiaurės vakarus nuo piliakalnio yra senovinės gyvenvietės liekanų. 1983 m. Alytaus kraštotyros muziejus ištyrė (vadovas Eugenijus Svetikas) 65 kv.m. senovinės gyvenvietės plotą, rado I tūkstantmečio 0,2-1,3 m storio kultūrinį sluoksnį. Rasta degėsių, apdegusio molio, akmenų grindinys, lipdytinės grublėtu ir gludintu paviršiumi keramikos. Gyvenvietėje gyventa pirmajame mūsų eros tūkstantmetyje. Radiniai laikomi Alytaus kraštotyros muziejuje.   Šį piliakalnį radome tik su gyventojų pagalba. Tačiau nevisi po gero "bulviakasio"  galėjo mums nurodyti kur jį rasti.

    Sveikinimai nuo Verstaminų piliakalnių                              Teko lysti ir tokiais tuneliais                                   Bambininkų pasislėpęs piliakalnis

 Prieš tai dar smagiai pralindę siauru tuneliu  užšokame ant ežero kranto . Smagiai pasidarbuojam nuo šio paskutinio šiandienos piliakalnio ir galime smagiai traukti link namų . Numatyta programa įvykdyta 100 procentų.   Per du operatorius   iš viso padaryta  apie 500 QSO  SSB ir CW.  Nuoširdus ačiū visiems  kurie darė su mumis QSO , turėjo tiek kantrybės ir paaukojo šeštadienio laisvalaikį mūsų smagiai radijo ekspedicijai "Alytaus piliakalniai - 8".

Visiems 73!  Ir iki susitikimo eteryje nuo piliakalnių.

LY2BOK   Justinas     ir     LY2BFV   Vitas