VHF/UHF SDR

 

Beveik visą laiką domintis SDR tematika iškildavo klausimas apie aukštesnius nei 30 Mhz dažnius. Paprastų SDR imtuvų (kaip TinySDR ir ZetaSDR) konstrukcija neleisdavo realizuoti techninių sprendimų šiuose dažniuose dėl ribotų naudojamų detalių techninių parametrų (tas klausimas dažnai kartodavosi elektroniniuose laiškuose iš mūsų hobio kolegų pasaulyje). O ir brangūs profesionalūs SDR imtuvai kaip Perseus ar IQ taip pat dažniausiai veikdavo tik iki max 50 Mhz dažnių. Aukštuosiuose diapazonuose viena SDR imtuvų savybė - plati priėmimo juosta būtų labai naudinga, tai būtų pigus ir vizualus panoraminis indikatorius.

Paskui atsirado FUNcube dongle. Tai buvo kažkas nauja - mažas aparatukas aukštiesiems dažniams, tačiau besikandžiojantis savo kaina. Svyravau tarp noro išbandyti tokį aparatą ir pinigėlių.

O paskui vienas protingas suomis sugalvojo ir išbandė visiškai naują idėją - kaip SDR imtuvą pritaikyti USB TV tiunerį. Ši žinutė greit pasklido po SDR entuziastų pasaulį. Be idėjos dar reikėjo ir programinės įrangos, kurios pagalba būtų galima valdyti TV tiunerį ir dekoduoti jo gaunamą informaciją. Pasirodė, kad tik vienas specifinis TV tiunerių tipas, naudojantis RTL2832U chipą, gali būti panaudotas šiam reikalui. Iš karto įsigijau COMPRO VideoMate U650F USB TV tiunerį.

Prijungiau anteną, įsidiegiau programinę įrangą ir pradėjau bandyti.

Deja pirmieji bandymai šiek tiek nuvylė - programinė įranga tai komandinė eilutė, kurios pagalba nurodomas norimas dažnis ir ji įrašo RF ruožą į IQ failą, kurį paskui galima dekoduoti bet kuria SDR programa. Toks būdas tinka eksperimentams, bet visiškai netinkamas realiam gyvenimui. Kuriam laikui ir primiršau šiuos eksperimentus.

Bet vos prieš porą savaičių kiti entuziastai programuotojai entuziastai padarė įskiepį šiems TV tiuneriams HDSDR programai ir viskas prasidėjo iš naujo. Tai jau buvo visiškai kitas rezultatas - įprastas SDR panoraminis indikatorius, lengvas dažnio keitimas, skvelčas, keičiamos modos, etc.. HDSDR, tai programa vystoma iš laisvai platinamos WinSDR programos kodo. Jos ypatybė yra ta, kad ji ne pati apdoroja IQ srautą, bet naudoja įskiepius.

Šiek tiek apie techninius dalykus. Skirtingai nuo FUNcube Dongle šiuo metodu galima dekoduoti iki 3.2 Mhz ruožą, čia teoriškai, praktiškai su geru kompiuteriu įmanoma dekoduoti 2.8 Mhz. Mano bandymais 2.2-2.4 Mhz būdavo riba maniškiam kompiuteriui iki prasidėdavo duomenų praradimas. Dažnių ruožas kurį galima stebėti priklauso nuo naudojamo TV tiunerio. Geriausias variantas yra Elonics E4000, kuris leidžia apdoroti signalus 64-1700 Mhz ruože, o kai kuriomis modifikacijomis iki 2.1 Ghz. Šiek tiek bandžiau ir priėmimą žemiau 64 Mhz, šiuo atveju dar reik eksperimentų dėl galimybių.

LY2WR retransliatoriaus darbas, matomas visas 2 m diapazonas. Ploni brūkšniai ekrane tai prakeiktų impulsinių maitinimo šaltinių ir kiti trukdžiai nuo buitinių prietaisų, kitų kompiuterių.

900 Mhz mobiliakų signalai. Gal įsigyt dekoderi..? :)

Taksi ir kitos tarnybos

 

Reikia pasakyti, kad tiuneris tik buitinis įrenginys, tikrai nepretenduojantis į profesionalių ar net hamradio skirtų aparatų lygį. Tačiau tai mažas įrangos gabaliukas galintis suteikti papildomos erdvės eksperimentams ir mūsų hobiui. Gaila neturėjau galimybės padaryti LYAC signalų ekrano kopijos.

Beje, programinė įranga leidžia imtuvą ir programą turėti atskirai - IQ srautas gali būti perduodamas internetu.

Visa reikalinga programinė įranga yra čia >>

 

Bus daugiau

2012.05.11