2015 m. liepos 6 d. pirmadienis. Piliakalnių aktyvavimo diena.

Iš vakaro peržiūriu internete "maps.lt" ir "goole.lt/maps" palydovines nuotraukas ir susiplanuoju maršrutą iki važiavimo legendos pasirašymo. Nesinori pasiklysti Žemaitijos žvyrkeliuose ir vėluoti taip, kaip su SI-26.

6 val ryto. Vykstame nuo Kolainių miestelio pusės link Karklėnų. Sankryžoje prie Paspasčio ežero, Piliakalnis SI-31 aiškiai matomas, nuo kelio jo neužstoja medžiai. Sukame dešinėn kiek siauresniu žvyrkeliu į Paspasčio kaimą. Planuojant, man atrodė, kad čia arčiausiai galima privažiuoti prie piliakalnio SI-31, per šalia esančią sodybą. Paprastai koks keliukas būna. Sodyba negyvenama, apleista, aptverta elektros piemeniu,  moteris atvažiavus melžia karves. Į piliakalnį pro čia kelio nėra, pataria važiuoti atgal ir ieškoti keliuko toliau, važiuojant link Karklėnų. Grįžtam ir iš žvyrkelio sukam į pirmą pasitaikiusi keliuką link kalno. Vėl karves melžiantys žmonės, keliukas baigiasi ties ganykla. Parodo, kad įsukti reikia, važiuojant dar toliau, ir važiuoti reikės iki "va tos didelės rąstų krūvos", toliau pėsčiomis. Arčiau privažiuoti nepavyks. Vis dėlto piliakalnio aprašyme , kuris rekomenduoja važiuoti nuo Karklėnų parašyta tiesa.

Privažiavus rąstų krūvas, paliekam mašiną ir su daiktais einame per pievą. Daiktų pasiėmėm mažiau nei vakar, taip kad antrą kartą grįžti nereikės. Pabandom paieškoti nuolaidesnio šlaito, bet pasirodo, kad lipti geriausia tiesiog tiesiai į viršų.

Kalnas apaugęs tankiai. Iš tos pusės, kur atėjom viršūnė atvira, toli matosi. Link sodybos, per kurią bandėm privažiuoti, apaugęs medžiais, status skardis. Apačioje gal net pelkėta vieta. 

Anteną pririšus prie, viršūnėje esančių medžių, kitą galą tenka rišti jau apačioje. Tik tiek tos vietos.  Įsitaisom viršūnėje po medžiu. Pasijungiu aparatą, padarau keletą nuotraukų ir 7:30 LST einu į eterį. 

Kadangi aktyvuojamų piliakalnių šiandien nusimato daug, pirmiausia bandau sumedžioti kitus, kurie jau aktyvūs.  Čia iš karto pamatau piliakalnių aktyvavimo dienos problemą: sunku padaryti ryšius su kitais piliakalniais. Paminėjus numerius, "užpuola" medžiotojai abu piliakalnius iš karto. Kažkas susipranta, pasakyti, kad leistu padaryti QSO tarp piliakalnių. Dažniai užimti kaip per varžybas. Padarau 48 QSO. LY, YL, ES, OH1. Užsieniečius galima išgirsti tik kai piliakalnio nebepuola savi. Apie 9 valandą nusiimam antenas ir išvažiuojam ieškoti kito kalno SI-32. Nuotraukos čia.

 Per Karklėnus gal ir arčiau, bet vakar pasirodė klaidus miestelis, todėl grįžtam iki sankryžos prie ežero ir važiuojam pagal vakar paruoštą legendą: per Molupius į Bukantiškę. Už Bukantiškės sankryžoje sukam kairėn , pravažiavus tvenkinį (kairėje) tuoj ir sodyba esanti prie piliakalnio. Pasiklausiam kur piliakalnis, parodo, kad tuoj už kiemo.  Per kiemą neinam: šunys, tvoros... Pavažiuojam kiek atgal tuo pačiu keliu ir pastatom mašiną ties įvažiavimu į pievą, kuri aptverta elektriniu piemeniu. Perlipam tvorą ir einam. Gruntas tvirtas. Gavus leidimą ir atsisegus tvoros vatus, galima nuvažiuoti mašina iki pat piliakalnio. Gal kitą kartą, o dabar skubam pėsti. Netoli. Piliakalnis iš toli atrodo geriau nei iš arti. Neaukštas ir nedidelis. Antenos pajungimo kabelis tarnauja kaip atstumo matuoklis (27,2 m) ir leidžia pajusti kada arčiau prie kalno net ir nereikia brautis su įrangaĮsitaisau pievoje, po slyvų krūmu, pavėsyje. Per tvorą lipu  antenos kabinti. Vienas galas  prie reklaminio skydo, kitas už eglės šakų. Piliakalnis  ne didesnis už antenos ilgį. Žmona rinko čiobrelius ir žemuoges. Atėjo sodybos šeimininkė, pasidomėti, ką čia darom ir papasakojo apie piliakalnyje buvusį "karoblį" ir, kad čia dažnai atvažiuodavo rusų kareiviai ir vykdydavo kažkokius manevrus. Nors jau nei "karoblio" nei rusų kareivių senai nebėra, ženklas prie Piltinės piliakalnio rašo, kad tai Bukantiškės piliakalnis ir dar tebėra Lietuvos TSR nuosavybė. 

10:15 LST pradedu. Ausinėse garsiai ciksi elektros piemuo. Padeda NB1/2 mygtukas( panaudojau pirmą kartą). Per valandą padarau 42 QSO. LY, YL, UA2. Užsieniečiai vėl tik pabaigoje. Nuotraukos čia.

Grįžus namo, dar spėjom į balių: sumedžioju dar du piliakalnius.

Pastebėjimai:

  • - pervažiavimą prie kitų piliakalnių  aktyvuotojai turėtu atlikti sutartinai, nes jie atsiduria prastesnėse sąlygose, nei medžiotojai iš namų, kurie gali surinkti visus, tą dieną aktyvuojamus piliakalnius;
  • - užsieniečiai, kurie 80 m diapazone, gerokai tylesni, turi mažiau galimybių padaryti QSO su aktyvuotojais. Gerai jei tą dieną vietiniai medžiotojai "apsimestu" QRP;
  • - gerai būtu, kad korespondentai labai ilgai su piliakalniu nesilabintu, nes baterijų talpumas ribotas;
  • - kaip suprantu, piliakalnių aktyvavimo diena ne varžybos, ir  piliakalnis tikrai nenutils, kol yra norinčių padaryti QSO. Spėsim;
  • - gerai jei aktyvuotojai, pasiskelbdami ir jei jau yra pasiskelbusių anksčiau,  galėtu nurodyti tiksliau kitą  dažnį šalia ir jo bandytu prisilaikyti. Užsieniečiai geriausiai kimba ant 3660 kHz. Čia galima būtu kartais trumpam padirbėti kiekvienam aktyvuotojui,  ir pasireklamavus kur jo ieškoti, kad ir kituose banduose, užleisti dažnį kitiems;

Vėliau matyt turi nusistovėti kažkokia piliakalnių aktyvavimo dienos etika ar taisyklės ar tiesiog "gera praktika". 

Ačiū už QSO medžiotojams.

Genadijus LY2GN 73!